مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۰ - ۰۸:۴۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: تعدادی از اخترشناسان بر این باورند که اولین جسم پرنده بیگانه‌ای که تصویر آن به ثبت رسیده است، در واقع شهاب سنگ غول پیکر و قدرتمندی بوده که امکان برخورد آن با زمین وجود داشته است

عبور دنباله داری از نزدیکی زمین

به گزارش خبرگزاری مهر، زمانی که این تصویر در سال 1883 به ثبت رسید از آن به عنوان اولین مدرک ثبت شده از وجود اجسام پرنده بیگانه یاد شد. اما دانشمندان اکنون بر این باورند این جسم بزرگ شاید شهاب سنگ یا ستاره دنباله دار بزرگی بوده که می‌توانسته با قدرتی برابر قدرت شهاب سنگی که منجر به انقراض دایناسورها شد، با زمین برخورد کند.

این تصویر در تاریخ 12 آگوست 1883 توسط اخترشناس مکزیکی "جوز بانیلا" به ثبت رسیده و در آن می‌توان جسمی را مشاهده کرد که در حال عبور از برابر ماه است. زمانی که این تصویر در سال 1885 در مجله L'Astronomie منتشر شد به عنوان اولین تصویر ثبت شده از اجسام پرنده بیگانه یا یوفوها شناخته شد.

اما اکنون در مطالعه جدیدی که توسط دانشمندان مکزیکی انجام شده آشکار شده است که این جسم شهاب سنگ یا ستاره دنباله داری در حال متلاشی شدن بوده است. دانشمندان بر این باورند این جسم کدر با دنباله‌ای تیره رنگ به یک ستاره دنباله دار شباهت دارد.

دانشمندان با استفاده از مدت زمانی که این جسم برای عبور از برابر ماه، زمانی در حدود یک سوم ثانیه، صرف کرده، تخمین زده‌اند فاصله آن از زمین در حدود هشت هزار کیلومتر بوده است. همچنین در کنار نزدیک بودن بیش از حد خطرناک این جرم به زمین، محققان معتقدند این ستاره دنباله دار از جرمی برابر شهاب سنگی که نسل دایناسورها را منقرض کرده برخوردار بوده است، یا ابعادی برابر قمر "دیموس" مریخ داشته است.

با این همه این ادعای جدید توسط گروهی دیگر از محققان مورد سوال قرار گرفته زیرا آنها بر این باورند که چنین عبور نزدیک جرمی از کنار زمین می‌تواند منجر به بروز توفان شهابی شود، پدیده‌ای که در زمان ثبت این تصویر نشانه‌ای از آن گزارش نشده است.

کد خبر 148805
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز