همشهری آنلاین : معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به عدم تغییر بومی گزینی در کنکور سراسری سال 90 گفت: مصوبات پذیرش دانشجو تغییری نداشته است بر همین اساس بومی گزینی در سال 90 تغییری نمی کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر ابراهیم خدایی در جمع خبرنگاران افزود: مصوبات پذیرش دانشجو بر اساس مراجع قانونی که این کار را انجام می دهند، تعیین می شود و بر این اساس بومی گزینی در سال 90 تغییری نمی کند. سهمیه بندی مناطق نیز همچون گذشته بر اساس ناحیه ای، استانی، قطبی و کشوری تعیین شده است.

وی گفت: 13 رشته پر طرفدار از جمله رشته های مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی عمران، مهندسی معماری، مهندسی صنایع (در گروه آزمایشی ریاضی و فنی)، پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی (در گروه آزمایشی علوم تجربی)، حقوق،‌ روانشناسی و حسابداری (در گروه آزمایشی علوم انسانی ) مانند سال گذشته از بومی گزینی مستثنی هستند.

خدایی درباره امنیت آزمون یادآور شد: امنیت آزمون از طراحی سئوال، انتخاب سئوال و چاپ سئوال شروع می شود در فرآیند طراحی سئوال از اساتید زیادی در طول سال کمک گرفته می شود و ممکن است برای هر درس 3 هزار سئوال طراحی شود و اساتید نیز نمی دانند که از سئوال آنها در کنکور استفاده شده است یا خیر.

وی افزود: سئوالات بر اساس مشخصات فنی که برای آن تعریف می شود انتخاب خواهد شد و انتخاب سئوال در قرنطینه صورت می گیرد. چاپ سئوالات در محیط قرنطینه بوده و از نظر فنی و حفاظتی با همکاری وزارتخانه ها و ارگان های اطلاعاتی و امنیتی صورت می گیرد.

معاون سازمان سنجش گفت: امکان ارتباط با سئوالات به هیچ وجه وجود ندارد و تا زمانی که سئوال در اختیار داوطلب قرار بگیرد از آن حفاظت می شود که در واقع داوطلب اولین فردی است که سئوال را می بیند.

وی با اشاره به قانون پذیرش دانشجو و اعمال سوابق تحصیلی گفت: امسال سوابق تحصیلی 25 درصد در کنکور سراسری تاثیر دارد و مقرر شد به جای معدل کتبی برای مشمولان سوابق تحصیلی، سوابق دروس اعمال شود که 99 درصد داوطلبان مشمول درج سوابق تحصیلی مورد شناسایی قرار گرفتند و سوابق تحصیلی خود را اعلام کرده اند و باقی افراد نیز در زمان توزیع کارت سوابق خود را مشخص خواهند کرد.

خدایی یادآور شد: داوطلبان کنکور، حوزه امتحانی، محل اقامت و گروه آزمایشی را نمی توانند در کارت اصلاح کنند و اگر مشکلی در این زمینه داشته باشند باید به باجه های رفع نقص مراجعه کنند. تنها مواردی از جمله نوع دیپلم، سال اخذ دیپلم و مواردی از این قبیل قابل اصلاح است.

معاون سازمان سنجش درباره مشکل برخی از داوطلبان برای پرینت کارت آزمون گفت: کارت آزمون سراسری با هر نوع جستجوگری قابل پرینت است و داوطلبان اگر مشکلی داشته باشند می توانند به باجه رفع نقص مراجعه کنند.

کد خبر 138942

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آموزش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز