گروه اجتماعی- علی‌اصغر محمدی: کنکور 90 فردا در حالی آغاز می‌شود که تعداد کنکوری‌ها امسال نسبت به سال89 بیش از 150‌هزار نفر کاهش یافت و برای هردو کنکوری 3 صندلی در دانشگاه‌ها وجود دارد و بدین ترتیب نه تنها سد کنکور شکسته شده بلکه بخشی از ظرفیت دانشگاه‌ها خالی می‌ماند.

دانشگاه

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در این باره اعلام کرد: امسال حدود 586‌ هزار نفر در کنکور ورودی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش‌عالی کشور پذیرفته می‌شوند و با احتساب ظرفیت مجموع دانشگاه‌ها، دیگر دغدغه ظرفیت پذیرش نداریم و از این بابت خیالمان راحت است. محمد‌حسین سرور‌الدین گفت: سال گذشته ظرفیت پذیرش در کنکور سراسری 515‌هزار نفر بود و امسال با توجه به ظرفیتی که دانشگاه‌ها اعلام کرده‌اند، نسبت به سال گذشته 60‌هزار نفر افزایش ظرفیت داریم.

پیام کاهش تعداد کنکوری‌ها

در کنکور امسال یک میلیون و 132‌هزار و 877‌نفر در کنکور سراسری شرکت کرده‌اند که این تعداد نسبت به سال گذشته 153‌هزار و 824‌ نفر کاهش داشته است.اکنون به‌نظر می‌رسد که شاخ کنکور شکسته، البته آموزش عالی نیز در این سال‌ها بی‌رویه گسترش یافته و برخی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش‌عالی متقاضی ندارند؛ به‌طوری که سال گذشته حدود 250‌هزار صندلی در دانشگاه‌ها خالی ماند. هر چند برخی از صاحب‌نظران علت آن را بی‌کیفیتی دانشگاه‌ها بیان می‌کنند و داوطلبان هم رغبتی به ادامه تحصیل در برخی رشته‌ها و دانشگاه‌ها ندارند، مسئولان وزارت علوم نیز به این موضوع معترف هستند و با توجه به کاهش تعداد شرکت‌کنندگان در کنکور امسال، آمار صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها به رکورد جدیدی دست می‌یابد.

60 به 40‌؛ درصد خانم‌ها و آقایان در کنکور

امسال هم مانند سال‌های گذشته تعداد خانم‌های متقاضی ورود به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی بیشتر از آقایان است. رئیس سازمان سنجش در این باره گفت: از یک میلیون و 150‌هزار نفر شرکت‌کننده در کنکور امسال60.5 درصد دختران و39.5 درصد پسران هستند.

تجربی‌ها پیشی گرفتند

تا 2 سال پیش تعداد داوطلبان گروه آزمایشی علوم انسانی پیشتاز سایر گروه‌های آزمایشی بود و امسال برای نخستین بار تعداد داوطلبان شرکت‌کننده در گروه آزمایشی علوم تجربی نسبت به سایر گروه‌های آزمایشی به‌طور معناداری افزایش یافت.

پیر‌ترین و جوان‌ترین‌های کنکور 90

جالب است بدانید که در کنکور امسال جوان‌ترین و مسن‌ترین داوطلب حدود 61 سال اختلاف دارند؛ یک داوطلب 76‌ ساله با داوطلب 15‌ساله برای ورود به دانشگاه رقابت خواهند کرد و لقب پیرترین و جوان‌ترین کنکوری90 را به‌خود اختصاص داده‌اند.پیرترین داوطلب کنکور امسال موسی صبح زاهدی متولد 1314 با 76 سال سن در گروه علوم انسانی از شهرستان رشت است و جوان‌ترین داوطلب نیز علی کوچک‌پور متولد فروردین‌75 در گروه آزمایشی علوم‌تجربی از کرمانشاه است.

رفع نقایص

جلال طباطبایی، معاون اجرایی سازمان سنجش درباره نقایص پیش آمده، گفت: برخی از داوطلبان با مشکل مغایرت نوع دیپلم و گروه آزمایشی امتحانی مواجه شده‌اند که سازمان سنجش برای رفع مشکل آنها مساعدت می‌کند. وی اظهار کرد: گروهی از داوطلبان رشته تحصیلی خود را اشتباه وارد کرده‌اند و بین دیپلم و گروه آزمایشی آنها مغایرت وجود دارد و این داوطلبان باید برای رفع نقص به باجه‌های رفع نقص مراجعه کنند.

نحوه برخورد متخلفان کنکور‌90

در این نشست همچنین مشاور عالی رئیس سازمان سنجش از محرومیت یک تا 10‌ساله و جرایم نقدی برای متخلفان و متقلبان کنکور‌90 خبر داد.حسین توکلی با بیان اینکه داوطلبی که مرتکب تخلف و تقلب در جلسه آزمون شود، برابر با میزانی که در نظر گرفته شده از یک تا 10‌سال از شرکت در کنکور محروم می‌شود، اظهار کرد: حتی در بعضی از موارد جزای نقدی برای متخلفان در نظر گرفته می‌شود.

کد خبر 138979

پر بیننده‌ترین اخبار آموزش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار