همشهری آنلاین: همزمان با فرارسیدن شصت و سومین سالروز اشغال فلسطین که به روز فاجعه (یوم النکبه) معروف است و راهپیمایی هزاران فلسطینی به سوی سرزمین مادری شان در لبنان، رژیم صهیونیستی در مرزهای شمالی با لبنان به حالت آماده باش در آمده و پایگاه های نظامی خود را تقویت کرده است.

اعتراض فلسطینی ها

به گزارش ایرنا از بیروت، با توجه به اعلام حضور پرشور مردم فلسطین از اردوگاه های مختلف در لبنان در تظاهرات گسترده که به سمت مرزهای جنوبی لبنان با فلسطین اشغالی امروز برگزار خواهد شد، ترس و وحشت این رژیم را فراگرفته و به شدت مشغول تقویت پایگاه های نظامی خود در مرزهای مشترک با لبنان است.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی هشدار داده که هرگونه تعرض به مرزها با واکنش شدید ارتش رو به رو خواهد شد ولی حماسه و شور فلسطینی های موجود در اردوگاه های لبنانی برای مشارکت در تظاهرات امروز، هرگونه احتمالی را ممکن می سازد.

ارتش لبنان و نیروهای حافظ صلح بین المللی(یونیفیل) مستقر در جنوب لبنان برای روبه رو شدن با هرگونه وضعیت اضطراری به حالت آماده باش درآمدند.

حدود 50 هزار فلسطینی از تمامی اردوگاه ها و مناطق لبنان به مناسبت شصت و سومین سالروز اخراج فلسطینیان و اشغال اراضی آنها در مرز مشترک میان لبنان و فلسطین اشغالی راهپیمایی بزرگی را برپا خواهند کرد.

با توجه به استقبال گروه ها، احزاب، کمیته ها و مؤسسه های اجتماعی مختلف فلسطینی و غیر فلسطینی برای شرکت در این راهپیمایی، انتظار می رود امروز، راهپیمایی متفاوت و میلیونی در سراسر کشورهای همجوار با فلسطین اشغالی چون لبنان، اردن، مصر و سوریه برگزار شود.

در همین راستا شیخ 'احمد مراد' مسئول روابط سیاسی حزب الله در جنوب لبنان طی سخنانی گفت: نابودی رژیم صهیونیستی در حال حاضر نزدیک شده و پیروزی سال 2000میلادی حزب الله راه را برای آزادسازی سرزمین های اشغالی هموار کرده است.

وی افزود: این رژیم در حال حاضر در بدترین وضعیت خود قرار دارد و از لبنان، فلسطین و منطقه بدون آنکه بتواند خسارت های وارده را جبران کند، عقب نشینی می کند و تاریخ به گذشته برنخواهد گشت. این رژیم هرگز نخواهد توانست لبنان را جولانگاه خود قرار دهد.

'صدر داوود' سخنگوی جنبش امل و از اعضای سرپرستی منطقه 'جبل عامل' نیز طی سخنانی گفت: مسأله فلسطین به عنوان مسأله اساسی و اصلی در کشمکش میان کشورهای عربی با 'اسراییل' باقی خواهد ماند.

وی افزود: رژیم صهیونیستی به عنوان سرطانی که جهان را تهدید می کند، باقی مانده ولی با این وجود مجامع بین المللی همچنان از این رژیم حمایت می کنند.

'ابو سامر موسی' عضو مرکز فرماندهی جنبش جهاد اسلامی در لبنان هم در مراسمی در اردوگاه الرشیدیه گفت که هرگونه آشتی که حق مقاومت و حق مردم فلسطین در برگشت به سرزمینشان را در نظر نداشته باشد، معضلاتی را بهمراه خواهد داشت.

ابو سامرموسی در پایان ابراز امیدواری کرد که دولت جدید لبنان در اسرع وقت تشکیل شود چرا که قدرت لبنان و فلسطین به هم گره خورده است.

'رفعت شناعه' مسئول مرکزی اطلاع رسانی و فرهنگی جنبش فتح نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در جنوب لبنان اظهار داشت: پیام این راهپیمایی بزرگ همان محقق ساختن حق بازگشت فلسطینی ها به سرزمین خود به عنوان مهم ترین مسأله پناهندگان فلسطینی خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه حضور مردان، زنان، جوانان و کودکان در راهپیمایی امروز بسیار گسترده خواهد بود، افزود: مردم فلسطین هیچ کشوری را به عنوان سرزمین خود نمی پذیرند و تا زمانی که در خارج از کشورمان یک اردوگاه برای اسکان فلسطینیان وجود داشته باشد، جنگ با رژیم صهیونیستی متوقف نخواهد شد.

شناعه گفت: ما با توجه به برخورداری از اهداف ملی ثابت، تلاش خواهیم کرد از تمامی نقاط به خصوص از لبنان به سمت مرزهای کشور اشغال شده خود حرکت کنیم.

گروه های فلسطینی امروز ( 15 ماه مه) مصادف با شصت و سومین سالروز فاجعه اخراج فلسطینی ها از سرزمین مادری خود معروف به 'روز فاجعه' را آغاز انتفاضه سوم اعلام کرده اند.

انتفاضه دوم در 28 سپتامبر سال 2000(1379) و انتفاضه اول در 8 دسامبر سال 1987 (1366)رخ داد.

کد خبر 135051
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار غرب آسیا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز