گروه اقتصادی: هیات وزیران در جلسات صبح و بعد‌ازظهر پنج‌شنبه، به ریاست دکتر محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری، بررسی لایحه بودجه 86 کل کشور را ادامه داد و 3 تبصره دیگر از این لایحه را تصویب کرد که بر اساس آن، مقرر شد به منظور جلوگیری از مصرف بی‌رویه بنزین، در نیمه اول سال 86 نظام سهمیه‌بندی بنزین اجرا شود.

به گزارش سایت اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، در جلسات روز پنج‌شنبه با تصویب هیات وزیران مقرر شد در سال آینده مبلغ 15 هزار میلیارد ریال برای حمایت از اشتغال‌زایی و توسعه کارآفرینی به عنوان یارانه تسهیلات بانکی پرداختی به طرح‌های سرمایه‌گذاری اشتغال‌زا در بخش غیردولتی در زمینه‌های کشاورزی، صنعت و معدن، انبوه‌سازی مسکن، حمل و نقل، بازرگانی، گردشگری و صنایع دستی، خدمات پژوهشی و مشاوره‌ای، خدمات اجتماعی و خدمات فنی- مهندسی اختصاص یابد.

هیات وزیران همچنین به منظور اجرای طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان دانشگا‌ه‌ها مقرر کرد 2 تا 5 درصد اعتبارات عمرانی و کمک‌های فنی و اعتباری دستگا‌ه‌های اجرایی به منظور پرداخت کمک‌هزینه‌ها به بخش‌های تعاونی و خصوصی اختصاص یابد.

همچنین با تصویب هیات وزیران در سال آینده به منظور اشتغال‌زایی بیشتر در بخش غیردولتی به دستگاه‌های اجرایی اجازه داده خواهد شد تا 10 درصد اعتبارات عمرانی خود را برای کمک به بخش غیردولتی از طریق پرداخت یارانه مستقیم و یا سود تسهیلات و یا مشارکت به منظور سرعت بخشیدن به تکمیل و توسعه پروژه‌های عمرانی- اقتصادی و کاهش تصدی‌گری دولتی اختصاص دهند.

ایجاد زمینه‌های اشتغال سریع از طریق راه‌اندازی کارگاه‌های ساخته شده، ایجاد و تکمیل زیرساخت‌های شهرک و نواحی صنعتی، ارتقای توانمندی‌های نرم‌افزاری بنگاه‌های زودبازده و کارآفرین به‌وسیله اختصاص 5 درصد اعتبارات اشتغال‌زایی بودجه سال آینده به‌صورت کمک و یارانه سود و کارمزد تسهیلات، از دیگر مصوبات جلسات هیات وزیران بود.

همچنین به منظور کمک به تامین مسکن اهالی شهرهای زیر دویست و پنجاه هزار نفر جمعیت، هیات وزیران تصویب کرد وزارت مسکن و شهرسازی در سال آینده زمین مناسب برای ساخت واحدهای مسکونی را به صورت اجاره بلندمدت به اعضای واجد شرایط تعاونی‌های مسکن واگذار کند.

در این جلسه مقرر شد به منظور حمایت از افزایش کیفیت نان، همه واحدهای جدید نانوایی که در سراسر کشور دایر می‌شوند از پرداخت عوارض معاف شده و حقوق ورودی ماشین‌آلات وارداتی لازم برای پخت انبوه صنعتی و استاندارد نان صفر محاسبه شود.

کد خبر 13159

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دولت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز