همشهری آنلاین: قارقار روزانه هزاران هزار کلاغ سیاه در باغ ها و آسمان آبی حاشیه روستایی در نهاوند، از توابع استان همدان این منطقه را به دهکده کلاغ ها تبدیل کرده است.

کلاغ

به گزارش مهر در اطراف یکی از روستاهای شهرستان های استان همدان منظره ای بسیار زیبا با تلاش پرندگان سیاه بال ایجاد شده است که نظاره کردن آن هر بیننده ای را به حیرت می اندازد.

 همنشینی 60 ساله کلاغ‌های دهکده با صنوبر‌های کهنسال

 در این منطقه از 60 سال پیش تا کنون وجود هزاران کلاغ سیاه در بیشه‌ای در کنار روستا و رودخانه گاماسیاب که از کنار روستای فیازمان شهرستان نهاوند از توابع استان همدان می‌گذرد موجب شده در طول تمام فصول سال این کلاغ‌ها در کنار روستا زندگی کنند و دهکده‌ای زیبا را بیافرینند.

 در فصل بهار این دهکده پر از جوجه کلاغ‌های تازه سر از تخم بیرون آورده شده و پرواز کلاغ‌های بالغ برای جمع کردن غذا نمایی زیبا را به وجود می‌آورد.

 کلاغ‌های نهاوند به زندگی آپارتمان نشینی روی آورده‌اند

 در این دهکده بر روی هر درخت صنوبر 10 تا 15 متری بیش از پنج آشیانه ساخته شده است که تعداد کثیر آشیانه کلاغ‌ها بر روی درختان، شکل و شمایلی آپارتمان نشینی را در بین ده‌ها درخت کهنسال صنوبر به خود گرفته است.

کلاغ

 بنا به گفته ساکنان روستا تعداد کلاغ های این دهکده معلوم نیست اما بعد از هر تخم گذاری و سر درآوردن جوجه‌ها جمعیت کلاغها افزایش می‌یابد و تعداد آشیانه‌ها هم بیشتر می‌شود.

 به گفته مردم روستا به دلیل آب و هوای بسیار تمیز و طبیعت بکر و دست نخورده محیط اطراف دهکده کلاغ‌ها، انواع پرندگان دیگر از جمله بلبل صحرایی، دارکوب، انواع گنجشک و سار، فنج و در بعضی از ایام سال طوطی و دیگر پرندگان مهاجر نیز زندگی دسته جمعی تشکیل داده‌اند.

 شب هنگام مردم روستای فیازمان همراه با ساکنان دهکده کلاغ‌ها در سکوت کامل و آرامش به سر می‌برند اما مردم روستا صبح دیگر را دیر‌تر از کلاغ‌ها و با صدای آنها آغاز می‌کنند.

 یکی از اهالی روستا در مورد این کلاغ ها اظهار داشت: شب هنگام دهکده معروف به کلاغ‌ها در سکوت کامل فرو می‌رود و مردم روستا درسپیده دم‌ها با صدای کلاغ‌ها از خواب بیدار می‌شوند.

 عکس یادگاری با کلاغ‌های دهکده ماندگار می‌شود

 علی فیاضی ادامه داد: آخر هرهفته مردم شهرستان نهاوند و روستاهای اطراف برای دیدن دهکده کلاغ‌ها و استفاده از طبیعت بسیار زیبای اطراف آن به روستای فیاظمان می‌آیند و در کنار صدها کلاغ عکس‌های یادگاری می‌گیرند.

 کارشناس میراث فرهنگی نهاوند نیز در این خصوص گفت: زندگی این کلاغ‌ها که بیشه کنار روستا را به دهکده کلاغ‌ها معروف کرده است سالانه صدها گردشگر علاقه‌مند به طبیعت و اکوتوریسم را به خود جلب کرده است.

 مریم کریمی با اشاره به اینکه پخش فیلم زندگی این کلاغ‌ها در شبکه‌های مختلف تلویزیونی و بخش‌های خبری موجب شده از تمام نقاط ایران به روستای فیازمان بیایند و لحظاتی را به صدای کلاغ‌ها گوش دهند، گفت: وجود رودخانه دائمی گاماسیاب در کنار روستا، با‌غ‌ها و بیشه‌زارهای فراوان، تپه‌ای زیبا با درختان گز و دشت سرسبز موجب جذب گردشگر و توجه مردم به این نقطه از روستا شده است.

 بهار و پاییز فصل جذب گردشگر توسط کلاغ‌های فیازمان

 وی خاطرنشان کرد: بیشترین بازدیدکننده در فصل بهار و پاییز است و این پرندگان از ماهی‌های کوچک کنار رودخانه و میوه باغ‌ها و محصولات مزارع اطراف تغذیه می‌کنند.

 کریمی با اشاره به اینکه کلاغ‌ها نزدیک به ۱۰۰ گونه مختلف دارند که پرشمارترین انواع آنها زاغچه، کلاغ سیاه و کلاغ زنگی است، ادامه داد: برخی از کلاغ‌ها به طور کامل سیاه هستند و برخی مانند کلاغ‌های روپوش‌دار بخشی از پرهای‌شان خاکستری است و کلاغ‌ها را می‌توان در همه نقاط دنیا و در انواع اقامتگاه‌ها پیدا کرد .

 وی در توضیح ویژگی‌های زندگی این پرنده در دهکده فیازمان با بیان اینکه کلاغ‌ها جزو با‌هوش‌ترین پرندگان دنیا و دارای چشم‌ها و گوش‌هایی فوق‌العاده تیز و دقیق هستند، گفت: بنا به گفته کشاورزان منطقه هنگامی که عده‌ای از کلاغ‌ها مشغول بیرون آوردن دانه‌ها از داخل زمین هستند عده دیگری از آنها روی درختان بلند نشسته و مشغول نگهبانی دادن هستند و همین که یکی از آنها متوجه آمدن کشاورزی شد با صدای قار قار کردن خود بقیه را باخبر می‌کند و سپس همگی پرواز کرده و از محل دور می‌شوند تا در ضیافتی که با دانه‌های به دست آمده تشکیل داده اند، شرکت کنند.

 پر واضح است که هرچند در برخی موارد کلاغ‌ها برای کشاورزان مضر هستند اما در برخی اوقات کلاغ‌ها با خوردن حشرات مضر مزارع را از بسیاری از این حشرات پاک می‌کنند و علاوه بر این با حضور خود در دهکده، گردشگران را از سراسر پهنه ایران و جهان به منطقه فراخوانند.

کد خبر 130812
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار ثبت نام و قیمت خودرو

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز