مجموع نظرات: ۰
یکشنبه ۲۶ دی ۱۳۸۹ - ۰۹:۳۳
۰ نفر

همشهری آنلاین-فرانک عطیف: دانشمندان می‌گویند کلاغ‌های نیو کلدونیان از ابزار برای امتحان و بررسی چیزهای ناشناخته و خطرناک استفاده‌ می‌کنند.

newcaledonean crow

پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد که این کلا‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌غ‌ها با استفاده از چوب به عنوان تکه‌ای اضافی برای نوکشان اشیا جدید را بررسی می کنند.


نیوکلدونیان در جنوب ‌غربی اقیانوس آرام قرار دارد و وابسته به فرانسه است.از سال 1986 کمیه مستعمره‌زدایی سازمان ملل این منطقه را در فهرست سرزمین‌هایی تحت حکمروایی غیر، قرار داده و قرار است در بین سال‌های 2014 تا 2019 رفراندومی باری تعیین استقلال آن برگزار شود تا آن زمان نیو کلدونیان به عنوان منطقه خودمختار در جمهوری فرانسه، باقی می‌ماند.

کلاغ‌های کنجکاوی که از ابزاری برای جست‌وجوهایشان استفاده می‌کنند بومی این منطقه و نیز جزیره لویالتی آیلند آن هستند.

newcaledonean crow

کلاغ‌های نیوکلدونیان معروفند به استفاده از ابزار برای دستیابی به منابع غذایی مانند لاروها.

دانشمندان می‌گویند این اولین تحقیقی است که درخصوص استفاده پرنده‌ها از ابزار برای هدف‌های مختلف، انجام و ثبت شده است.

یافته‌های این پژوهش در نشریه شناخت حیوانات منتشر شده است.

این کلاغ‌ها به خاطر هوش و ایتکارشان در استفاده از ابزار برای پیدا کردن و بیرون کشیدن حشره‌های موردنظرشان از مکان‌هایی که دسترسی به آنها سخت است؛ معروف‌اند.

طبق این پژوهش مشخص شده که کلاغ‌های کنجکاو ابزار را گه به شکل‌های دلخواهشان در می‌آورند تا از آن بهتر استفاده کنند.

پژوهشگران از دانشگاه اکسفورد هستند و برای انجام تحقیق‌شان وسیله و چیزهای مختلفی را مقابل کلاغ‌های موردنظر قرار دادند تا رفتارشان رابررسی کنند.چیزهایی مانند مار پلاستیکی، چراغ دوچرخه، یه قوطی رنگ و ....

newcaledonean crow

آنها باقراردادن چیزهای عجیب و جدید در محل زندگی این کلاغ‌ها متوجه شدند که آنها ابتدا با ابزار و چیزی غیر از نوکشان وسیله یا شی موردنظر را امتحان می‌کردند.بدین ترتیب این کلاغ‌های باهوش اول شی یا چیزهای سرراهشان را شناسایی می کنند و بعد به آن نزدیک میشوند.

 

کد خبر 125909
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار