مجموع نظرات: ۰
یکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۸۹ - ۰۹:۲۹
۰ نفر

امین آزاد: اکنون تنوع در بازار خودرو کمی زیاد شده و با تبلیغات شرکت‌های خودروسازی در بازار شب عید، مصرف‌کننده خودرو برای انتخاب و خرید خودروی مورد نیاز خود با مشکل مواجه است.

خودرو

این در حالی است که هنگام خرید خودروهای داخلی موضوع کیفیت هم مطرح بوده و بسیاری از خودروهای داخلی تنها در اسم با هم تفاوت دارند. در دنیا یکی از پر رقابت‌ترین بازار‌ها، بازار خودروهای مورد نیاز اقشار متوسط است؛ یعنی خودروهایی که قیمت آن نه آنقدر ارزان و بی‌کیفیت و نه آنچنان گران است که تنها ثروتمندان بتوانند خریداری کنند. این گروه در ایران به 2قسمت
بالا دستی و پایین‌دستی یعنی گروه قیمتی 20 تا 30 و 10 تا 20 میلیون تومانی تقسیم می‌شود. به‌طور کلی هنگام خرید خودرو باید به نکاتی مانند مصرف سوخت، قیمت خودرو پس از چند سال و راحتی فروش آن در بازار توجه کرد.

در گروه قیمتی10 تا 20‌میلیون تومانی یکی از گزینه‌ها، تندر90 است. اگر شما می‌توانید با شکل‌ظاهری تندر90 کنار بیایید و از طرفی برایتان زرق و برق ماشین زیاد مهم نیست می‌توانید همین خودرو را انتخاب کنید چرا که قدرت موتور خودرو 110 اسب بخار است. البته اگر برای شما داشتن شکل ظاهری بهتر و امکانات رفاهی بیشتر و داشتن ترمز ضد‌قفل که ایمنی و تعادل خودرو را بیشتر می‌کند مهم است بهتر است مدل e1 تندر را انتخاب کنید که تقریبا می‌توانید با 13 تا 14میلیون تومان آن را بخرید اما درصورتی که شکل ظاهری خودرو برای شما مهم‌تر است و نمی‌خواهید 13میلیون تومان پول بدهید، ریو 500هزار تومان ارزان‌تر است. فقط هنگام خرید یادتان باشد شکل‌ظاهری را فدای امکانات کرده‌اید چرا که داخل خودرو کوچک‌تر بوده و موتور آن 97 اسب بخار قدرت دارد. ایمنی این خودرو نیز از تندر کمتر است.

خانواده سمند و پژو

اما خیلی از خریداران که از شکل‌ظاهری تندر خوششان نمی‌آید و زیر بار خرید ریو هم نمی‌روند، معمولا سمند را بر می‌گزینند. سمند ال‌ایکس برای این افراد گزینه مناسبی است البته باید یادشان باشد که مصرف خودرو بالا بوده و حدود 12 لیتر در 100کیلومتر است. موتور خودرو هم 100 اسب بخار قدرت دارد، با این همه خوش فرمان‌بودن، ایمنی بالا و طراحی قابل‌قبول از حسن‌های سمند است. البته خیلی‌ها که روحیه کلاسیک‌تری دارند و سمند را نمی‌پسندند به سراغ پژو 405 می‌روند. این خودرو هم مصرف بالایی دارد اما به قیمت 13 تا 14میلیون تومانی‌اش می‌ارزد.

با این همه فرمان‌پذیری و ایمنی سمند از این خودرو بیشتر است؛ البته بدنه پژو405 نسبت به سمند دیرتر به صدا می‌افتد. در میان برند‌های پژو، 206 مقبول‌ترین گزینه برای خرید است. اگر خانواده پرجمعیتی ندارید و شکل‌ظاهری برای شما بسیار مهم بوده و در ضمن می‌خواهید خودروی ایمنی بخرید و از طرفی مصرف سوخت پایین و قدرت بالا هم برایتان ملاک است، دست‌دست نکنید و یک‌راست سراغ پژو‌206 بروید.

اگر هم می‌خواهید در ترافیک تهران کمتر اذیت شوید پژو‌206 تیپ6 با گیربکس تیپ ترونیک که هم قابلیت تعویض‌دنده دستی بدون کلاچ‌گیری و تعویض دنده کاملا اتوماتیک را دارد انتخاب کنید؛ خودرویی که 17/5 میلیون تومان قیمت دارد. البته خیلی از کسانی که می‌خواهند پژو‌206 بخرند معتقدند باید خودرو صندوق داشته باشد یا آنکه خودروی بدون صندوق خیلی جوان پسند می‌شود.

این افراد بهتر است به سراغ پژو‌206 اس‌دی بروند. پژو پارس نیز خودرویی است که به‌نظر بسیاری، زیباترین خودروی ایران خودرو است. البته بگذریم که مسائل فنی خودرو آنچنان مانند ظاهرش قوی نبوده و پژو پارس عادی با اینکه تفاوتی نسبت به پژو 405 از نظر فنی ندارد، بین 16 تا 17‌میلیون تومان قیمت دارد.

سایر گزینه‌ها

گذشته از سمند و پژو، شرکت ایران خودرو با مشارکت شرکتی خصوصی یک محصول چینی هم می‌سازد. این محصول چری a15 نام دارد؛ خودرویی شبیه خودروهای جدید روسی لادا؛ خودرویی که با موتور 87 اسب بخاریش و قیمت حدود 13‌میلیون تومان، شاید بدترین گزینه برای خرید باشد. البته گذشته از این خودرو یک محصول چینی دیگر هم در بازار وجود دارد؛ لیفان، محصولی که در کرمان خودرو تولید می‌شود.

شاید شکل‌ظاهری متفاوت و موتور 110 اسب بخاری کمی شانس این خودرو را در بازار بیشتر از هموطن دیگرش‌ کرده باشد ولی یک خودروی چینی ارزش پرداخت قیمت 14 میلیون تومانی را ندارد. دیگر خودرویی که در این بازه قیمتی به‌دلیل قیمت بالا و امکانات کم، ارزش خرید ندارد فیات سیناست. این خودرو قیمتی حدود 16 تا 17‌میلیون تومان دارد؛ خودرویی در کلاس پژو‌206 صندوقدار که البته موتورش 77 اسب بخار قدرت دارد. خدمات بعد از فروش نامناسب و قیمت بالا نسبت به امکانات خودرو، این اتومبیل را در بازار با شکست روبه‌رو کرده است.

کد خبر 129845

پر بیننده‌ترین اخبار شهری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز