همشهری‌آنلاین: فایننشال تایمز اعلام کرد که ایران برنده واقعی قیام‌های مردمی خاورمیانه است

ft2

روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز در شماره امروز خود نوشت: در حالیکه قیام‌های مردم به سراسر خاورمیانه گسترش می‌یابد، پیش بینی می‌شود ایران همانطور که از تصمیم جسورانه‌اش برای اعزام کشتی‌های جنگی به کانال سوئزمشخص است، پس از این تحولات منطقه‌ای،جسورتر و مستحکم‌‌تر شود.

این روزنامه می‌افزاید ایران قیامها در سراسر خاورمیانه را تاییدی بر برتری خود به‌عنوان یک قدرت منطقه‌‌‌ای و افول قدرت امریکا می‌بیند چرا که این تحولات به هرگونه‌ای جلو برود دولت‌هایی را ایجاد خواهد کرد که کمتر سر سپرده واشنگتن و کمتر دشمن تهران هستند.

این روزنامه می‌افزاید در تحولات جاری در منطقه چند پارامتر به نفع ایران عمل می‌کند.

احمدی نژاد رئیس جمهور ایران یک فرد ورزیده است که سابقه ربودن قلب و روح مردم کشورهای عربی را دارد. ضمنا بی‌اعتمادی به واشنگتن که بسیاری از معترضان در میدان تحریر مصر و نقاط دیگر ابراز کردند، زمینه مساعدی برای تقویت ایران فراهم می‌کند.

فایننشال تایمز می‌افزاید تصویر مورد نظر ایران در دیگر نقاط منطقه نیز مثبت است. شیعیان بحرین پس از قیام خود ازحمایت جهانی برخوردار شدند؛ حزب‌الله لبنان بر خلاء نخست وزیری در لبنان غلبه کرده است؛ لیبی درگیر جدی قیام مردم است و عراق پس از صدام همچنان بستری مناسب برای نفوذ ایران بشمار می‌رود

فایننشال تایمز در اثبات تحلیل خود مبنی بر رقم خوردن تحولات جاری در خاورمیانه به نفع ایران می‌افزاید:

در همین حال تنها متحدان معنادار آمریکا که در منطقه باقی مانده‌اند یعنی عربستان سعودی و دیگر کشورهای کوچک خلیج فارس، با نگرانی به وضع خود نگاه می‌کنند چرا که دورنمای جایگاه منطقه‌ای ایران برخلاف انزوایی که دولت اوباما به دنبال ایجاد ان بود، یکباره تغییر کرده است.

اولویت‌هایی که در سه دهه سیاست منطقه‌ای آمریکا را سوق داده است، پیشبرد روند مذاکرات اعراب-اسرائیل، امنیت انرژی و حمایت از متحدان امریکا، اکنون در ادامه مسیر خود با چالش‌های بسیار بیشتری روبرو است و جمهوری اسلامی شاهد آن است که توانایی های آمریکا در سراسر منطقه خاورمیانه ضعیف شده است.

از همه مهم‌تر برای تهران این است که همه اهرم‌هایی که دولت امریکا به منظور فشار بر تهران برای مهار برنامه هسته‌ای‌اش، به کار گرفته است، اکنون زودگذر و ناکام مانده است و ایرانی‌ها به حرکت هسته‌ای خود نیزهمچنان ادامه می‌دهند

کد خبر 129094

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز