همشهری‌آنلاین: رییس انجمن اورولوژی ایران گفت: سرطان مثانه در مردان - در حد پیشرفته - به دلیل مراجعه دیر هنگام آنان به پزشک افزایش یافته است.

هفته ملی سلامت مردان

به گزارش ایرنا، سیدجلیل حسینی در نشست خبری بیماری‌های اوروژنیتال مردان که به مناسبت هفته ملی سلامت مردان برپا شد، افزود: سرطان مثانه برخلاف بیماری سنگ کلیه که با درد همراه است، علامت خاصی ندارد و تنها علامت آن خونریزی مختصر از مثانه و تغییر رنگ ادرار است.

وی ادامه داد: تومور سرطان مثانه در مراحل اولیه فقط روی مخاط مثانه ایجاد شده و با جراحی 100 درصد بهبود یافته و بیماران طول عمر طبیعی دارند اما درصورت نفوذ تومور به دیواره مثانه باید تمام مثانه را برداشت.

رییس انجمن اورولوژی ایران گفت: در این حالت باید از روده فرد، مثانه ساخت که در این صورت بیماران فقط پنج تا 10 سال عمر می‌کنند.

حسینی افزود: سرطان مثانه شایع‌ترین بیماری دستگاه ادراری در مردها است که سالانه افراد زیادی براثر ابتلا به این بیماری، جان خود را از دست می‌دهند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه سرطان پروستات از دیگر سرطان‌های شایع مردان به شمار می‌رود، افزود: تمام مردان پروستات دارند اما پروستات از سن 40 سالگی به بعد شروع به رشد می‌کند و درصورت بزرگ شدن غیرطبیعی، جلوی مثانه را گرفته و موجب سرطان پروستات خواهد شد.

رییس انجمن اورولوژی ایران گفت: تنها علامت سرطان پروستات، ایجاد تغییر روند تخلیه مثانه است.

حسینی همچنین به بیماری نهفتگی ارگان زاینده نطفه در کودکان پسر اشاره کرد و گفت: یک درصد کودکان به این بیماری مبتلا می‌شوند که درصورت جراحی نشدن، کودک در بزرگسالی برای همیشه نابارور خواهد ماند بنابراین کودکان پسر زیر یکسال باید از این نظر به پزشک عمومی مراجعه کنند.

کد خبر 128839
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز