حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبرمعظم انقلاب اسلامی در دیدار پرشور هزاران نفر از مردم آذربایجان با اشاره به حرکت رو به گسترش بیداری اسلامی در دنیای اسلام، آن را ثمره شیرین مقاومت و ایستادگی ملت عظیم ایران در 33 سال گذشته دانستند و تأکید کردند:

رهبر

امروز به برکت ایمان و اسلام، صلابت، عزت، پیشرفت و تأثیرگذاری ایران اسلامی، بیش از هر زمان دیگر درخشان‌تر و عزم ملت برای رسیدن به اوج قله عظمت مصمم‌تر است.در این دیدار که در آستانه سالروز قیام تاریخی مردم تبریز در 29 بهمن سال 56 انجام شد، رهبرمعظم انقلاب اسلامی با تجلیل از ایمان، اخلاص، پایمردی و بصیرت مثال زدنی مردم آذربایجان در طول تاریخ به‌ویژه در مقاطع مختلف نهضت اسلامی و انقلاب اسلامی ایران افزودند: مهم‌ترین ویژگی حرکت مردم تبریز در 29 بهمن سال 56 الگوشدن آن برای حرکت‌های بعدی ملت ایران بود و اگر قیام 29 بهمن 56 روی نمی داد، قیام 19 دی مردم قم به فراموشی سپرده و روند حرکت ملت ایران در مسیر نهضت اسلامی، متوقف می شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مهم‌ترین ویژگی انقلاب اسلامی ایران را نیز الگوشدن آن برای ملت‌ها دانستند و خاطرنشان کردند: علت اصلی فشارهای گوناگون به جمهوری اسلامی ایران از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون جلوگیری از الگوشدن حرکت عظیم ملت ایران بوده است.

ایشان با اشاره به تحریم های اقتصادی، ترور دانشمندان برجسته علمی و اتهام‌زنی‌های گوناگون در زمینه حقوق بشر، تأکید کردند: همه فشارها و تبلیغات برای این است که حرکت ملت ایران را متوقف کنند و موجب رویگردانی افکار عمومی منطقه و جهان از جمهوری اسلامی ایران شوند اما برخلاف خواسته سلطه گران، ایران اسلامی روزبه‌روز قوی‌تر و پیشرفته تر شده است.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: 8سال دفاع مقدس موجب شد سرداران جوان و شجاع ملت ایران امکان بروز بیابند و تحریم های اقتصادی و علمی نیز باعث شد، استعدادها و توانایی‌های جوانان شکوفا شود.


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مهم‌ترین ویژگی مردم آذربایجان و تبریز را شور و شعور، و عزم راسخ همراه با بصیرت دانستند و خاطرنشان کردند: این ویژگی‌ها از جمله بصیرت همراه با قدرتِ تحلیل باید همچون 33سال گذشته در نسل جوان و همچنین نسل‌های بعدی حفظ و تقویت شود.


ایشان تأکید کردند: اگرچه جوان امروز امام (ره) و شهید باکری‌ها را ندیده و دوران سخت 8 سال دفاع مقدس را لمس نکرده است اما فکر، تشخیص و راه جوان امروز، همان فکر و مسیر سال‌های اول انقلاب اسلامی است.رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه بصیرت ایمانی، شریان حیاتی احیاء کننده فکرها و دل‌هاست، افزودند: این بصیرت ایمانی باید همواره ادامه پیدا کند، همانگونه که تاکنون ادامه داشته و تأثیر خود را نیز در دنیا گذاشته است.


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بیداری اسلامی مشهود کنونی در منطقه را متأثر از حرکت ایمانی و عزم راسخ ملت ایران دانستند و تأکید کردند: قضایای بسیار مهم مصر ناشی از حرکت بیداری اسلامی و تحقیر سال‌های متمادی ملت فهیم، کهن و صاحب تمدن مصر است.


ایشان شکل گیری حرکت‌های عظیم اجتماعی را تدریجی و در طول سالیان متمادی اما بروز آنها را ناگهانی و دفعی دانستند و افزودند: ذلت و تحقیری که حکومت مصر در طول سال‌های گذشته به دلیل وابستگی به امریکا و رژیم صهیونیستی بر مردم تحمیل کرد، سرانجام ملت و جوانان مصر را به ستوه آورد و اینگونه به‌صورت ناگهانی بروز کرد.


رهبر انقلاب اسلامی، نقش جوانان مصری و ایمان و عزم راسخ آنها را در حرکت عظیم مردم، تعیین کننده خواندند و خاطرنشان کردند: حرکت مردم مصر با پیشتازی جوانان از مساجد و نمازهای جمعه آغاز و سرانجام به یک حرکت عمومی تبدیل شد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حضور مردم در صحنه را موجب ناکارآمد شدن ابزارهای سیاسی، نظامی و اقتصادی قدرت‌های زورگو دانستند و افزودند: امریکایی‌ها می توانند به دولت‌های بدون پشتوانه مردمی به راحتی زور بگویند و هرگاه هم که به سردمداران آنها نیاز نداشته باشند به آنها همچون محمدرضا پهلوی و بن علی‌ بی‌محلی کنند اما هنگام حضور مردم در صحنه، در مقابل عزم راسخ آنها، نمی‌توانند کاری از پیش ببرند.


ایشان تأکید کردند: این اتفاق مهم امروز در مصر روی داده است البته امریکا تلاش دارد تا با منحرف کردن حرکت مردم مصر و قانع کردن آنها به برخی دستاوردهای جزئی، مردم را به خانه هایشان بازگرداند ولی بعید است چنین ترفندهایی در مقابل مردمی که بیدار شده و قدرت و توان تأثیرگذاری خود را متوجه شده است، به نتیجه برسد.رهبر انقلاب اسلامی عامل اصلی عزت و پیشرفت ملت ایران را ایمان و اسلام دانستند و خاطرنشان کردند: تقویت ایمان، همت جوانان و تلاش برای تحقق بیشتر دستورات اسلام در جامعه، زمینه‌ساز عزت و پیشرفت روزافزون و اصلاح زندگی مادی و معنوی خواهد شد.


در ابتدای این دیدار آیت‌الله مجتهد شبستری نماینده ولی فقیه و امام جمعه تبریز در سخنانی با گرامیداشت حماسه 29‌بهمن مردم تبریز در سال 56 و نقش آفرینی مردم آذربایجان در مقاطع مختلف انقلاب اسلامی به‌ویژه 8 دی سال 88، گفت: مردم آذربایجان به‌ویژه تبریز همواره بصیرت و ولایتمداری خود را نشان داده‌اند و در 22 بهمن امسال نیز همگام با اقیانوس عظیم ملت ایران، باشکوه‌تر از هر سال به میدان آمدند.

کد خبر 128520

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار