گروه سیاسی: رئیس دانشگاه هنرهای اسلامی تبریز به همراه جمعی از معاونان، اعضای هیات علمی،‌ روسای دانشکده‌ها و هنرمندان این دانشگاه، پیش از ظهر دیروز با رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دیدار کردند. در این دیدار از قرآن نفیسی که روی فرش بافته شده بود، رونمایی شد.

رهبر - رونمایی از فرش قرآنی


در این اثر هنری بسیار ارزنده، تمام 30 جزء قرآن در 76 ورق به صورت دورو با 62 میلیون گره، بافته شده است. هنرمندان تبریزی
6 سال زیر نظر دانشکده فرش دانشگاه هنرهای اسلامی تبریز وقت صرف کردند تا چنین اثر هنری ماندگاری، خلق کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای،‌ این فرش قرآنی نفیس را افتخاری ماندگار و یادگاری بسیار عظیم برای نظام جمهوری اسلامی دانستند که از عشق هنرمندان این سرزمین برخاسته و تا قرن‌ها یاد و نام بافندگان آن و هنر فرشبافی را زنده نگه می‌دارد.

رهبر انقلاب اسلامی ضمن تشکر از تمام هنرمندانی که در این کار هنری برجسته نقش داشتند، خاطرنشان کردند: این قرآن، به موزه آستان قدس رضوی اهدا خواهد شد تا ماندگار و زوال‌ناپذیر، برای استفاده همگان باقی بماند. ایشان مساله هنر اسلامی را موضوعی بسیار مهم دانستند و با اشاره به تفاوت هنر اسلامی با هنر غیراسلامی خاطرنشان کردند: روح هنر اسلامی نقطه تفاوت آن با هنر غیراسلامی است چراکه هنر یک پدیده انسانی است و از الهام درونی و تراوش معنویت انسان خلق می‌شود و هنگامی که این هنر از دل و باور ایمانی به معنای حقیقی آن برخاسته باشد، هنر اسلامی ایجاد خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی در همین زمینه افزودند: با دستور نمی‌توان، هنر اسلامی خلق کرد بلکه هنگامی که روح، دل و نگاه هنرمند تصحیح شد، نتیجه نگاه چنین هنرمندی، اثر هنری اسلامی خواهد بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای توجه به هنرهای دستی در مناطق مختلف ایران را ضروری برشمردند و توصیه کردند با تشویق اساتید و پیشکسوتان، هنرهای دستی را که معمولا با رنج و زحمت همراه است، استمرار و تداوم بخشید.

در ابتدای این دیدار دکتر کی‌نژاد رئیس دانشگاه هنرهای اسلامی تبریز، با بیان گزارشی از فعالیت‌های این دانشگاه گفت: دانشگاه هنرهای اسلامی در 22 رشته کارشناسی، 10 رشته کارشناسی ارشد و 2 رشته دکتری دانشجو می‌پذیرد و در مدت 11 سال فعالیت خود توانسته بسیاری از اساتید خبره را به کار بگیرد و از توانایی‌های آنان در احیای هنرهای سنتی استفاده کند.

کد خبر 129458

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین خبر امروز

پر بیننده‌ترین اخبار سرویس

دیدگاه خوانندگان

وبگردی