سه‌شنبه ۲۸ دی ۱۳۸۹ - ۱۶:۱۹
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: هنوز یک هفته از درگذشت، غلامعلی نی‌نواز نگذشته است که علی‌ آبچوری، دیگر نوازنده نامدار منطقه خراسان که نواخته‌هایش در شب،‌سکوت، کویر، به خاطره‌ای ملی تبدیل شد، به علت بیماری کبدی،28 دی در بیمارستانی در بجنورد به دیار باقی شتافت

علی‌آبچوری-حسین ببی

خبر درگذشت علی‌آبچوری را هوشنگ جاوید محقق و پژوهرشگر خستگی‍‌‌ ناپذیر موسیقی نواحی ایران به همشهری‌آنلاین داد و گفت  آبچوری به بیماری هپاتیت نوع ب دچار بود و به دلیل مشکلات مالی امکان تعویض کبد را هم نداشت و همین مسئله او را بعد از چند ماه بیماری به سمت مرگ سوق داد.

به گفته جاوید قرار است مراسم تدفین این هنرمند برجسته موسیقی نواحی منطقه بجنورد، ‌صبح چهارشنبه ، طی مراسم خاص‌آیینی منطقه کرد‌های کرمانجی به خاک سپرده شود.

معروفترین کار آبچوری، نواختن قوشمه در آلبوم شب سکوت کویر کیهان کلهر است که با آواز محمد رضا شجریان به یکی از آثار تاثیرگذار و پرمخاطب موسیقی ایران تبدیل شد.

آبچوری در این آلبوم در بخش مقدمه ضربی اثر و نیز پیش در‌آمد تصنیف« ببار ای بارون ببار...» قوشمه‌ای تاثیرگذار و منحصر به فرد نواخت و توانایی‌های خود را به عنوان یک نوازنده شاخص موسیقی منطقه کرمانج نشان داد.

با مرگ آبچوری تمامی نوازندگان محلی آلبوم شب سکوت کویر به دیار باقی شتافتند.

more  حسین ببی؛ دهل نواز نامی درگذشت

more   به یاد حاج‌قربان سلیمانی؛ گفت وگوی پنجه و سیم

کد خبر 126128

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها