همشهری‌آنلاین: احمد احمدی که از او به عنوان یکی از خوانندگان نامدار منطقه کهگیلویه و بویراحمد یاد می‌شود، بعد از 20 سال گوشه‌گیری در جشنواره امسال موسیقی نواحی حاضر شد،اما ‌به دلیل کم‌توجهی برخی از دست‌اندرکاران فرهنگی بینایی خود را از دست داد.

احمد احمدی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از سایت انجمن موسیقی،ماجرای این خواننده شهیر هنگامی جذاب شد که بسیاری از پژوهشگران گمان می‌کردند او در گذشته است تا زمانی که یکی از پژوهشگران موسیقی نواحی به نام محمدسعید اسلامی

آلبومی را منتشر می‌کند که در آن یکی از قطعات ساخته احمدی باز سازی شده بود. در بخش توضیحات این آلبوم نام احمد احمدی  با پیشوند زنده‌یاد آورده شده بود که همین موضوع باعث شد تا از طریق یکی از اقوام احمدی که این آلبوم را دیده بود با این پژوهشگر تماس گرفته شود و او را از زنده بودنش مطلع سازند.

 اسلامی نژاد در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی موسیقی ایران ضمن بیان این مطلب گفت: احمد احمدی مهمترین خواننده تاریخ معاصر موسیقی منطقه کهکیلویه و بویراحمد و ممسنی است که به دلیل فقر شدید مالی و همچنین کم توجهی مسئولان از درمان به موقع چشم هایش باز ماند.

این پژوهشگر درباره احمدی افزود: این خواننده که نزدیک به دو دهه همگان گمان می کردند درگذشته است در روستای نور آباد ممسنی زندگی می کند و سال گذشته به واسطه یکی از اقوام اش او را در وضعیتی نه چندان مناسب یافتم.

وی در ادامه تصریح کرد: در همان اوایل برای مداوای چشم های احمدی او را به شیراز بردم و برای مداوای او اقداماتی شخصی انجام دادیم. اما به دلیل اینکه هزینه های عمل جراحی اصلی بیشتر از توانایی مالی ام بود موفق به مداوای کامل او نشدم.

اسلامی نژاد در مورد اقداماتی که در این زمینه انجام داده گفت: پس از اینکه از همیاری مسئولان محلی ناامید شدیم او را به جشنواره موسیقی نواحی که اردیبهشت ماه امسال برگزار شد آوردیم و به طور مفصل در مورد وضعیت آشفته مالی و جسمی او توضیحاتی دادم؛ دست اندرکاران جشنواره نیز با لحنی قاطع دم از حمایت های همه جانبه از او زدند.

این پژوهشگر افزود: اما متاسفانه پس از اجرای این هنرمند در جشنواره و به محض اینکه جشنواره به پایان رسید تمام قول و وعده هایی که داده بودند به فراموشی سپرده شد و همان اندک بینایی نیز که تا آن زمان داشت در طی سه ماه گذشته از دست رفت و در حال حاضر کاملا نابینا شده است.

وی در مورد جایگاه هنری احمد احمدی گفت: منطقه کهکیلویه و بویر احمد و ممسنی در طول تاریخ معاصر خود تنها دو خواننده صاحب سبک و مولف داشته که یکی مرحوم شیخ علی مراد تنهایی بوده و دیگری احمد احمدی است که ضمن اجرای قدرتمند قطعات فولکلور، قطعات دیگری چون "که کی جونی دورش نی" و "دل گورو دار" را نیز ساخته و پرداخته که در میان مردم بومی این مناطق همچنان شهرت بسیاری دارد.

اسلامی نژاد همچنین در مورد چگونگی ارتباط با احمد احمدی تاکید کرد: سال گذشته این پژوهشگر در ادامه گفت: احمد احمدی در حال حاضر از وضعیت معیشتی و جسمی و روحی مناسبی برخوردار نیست و در شرایط بسیار نامناسبی زندگی می کند که تاسف برانگیز است. حتی اگر به شان هنری او نیز کاری نداشته باشیم آیا نباید به خاطر انسان بودنش حداقل توجهی نسبت به وضعیت او شود؟

به گزارش همشهری آنلاین بی‌اعتنایی وعدم رسیدگی به هنرمندان موسیقی نواحی ایران تقریبا بیت‌الغزل بسیاری از پژوهشگران و مطلعان بومی است. آخرین نمونه آن بی‌اعتنایی به اوضاع جسمی ماشاء‌الله بامری ، خنیاگر نامی منطقه بلوچستان است که به دلیل نداشتن امکانات مالی نتوانست بر سرطان خود غلبه کند و دار فانی را وداع گفت.

more  به یاد ماشاء‌الله بامری

  more گزارش از سفر به قلب مکران

کد خبر 143200

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز