مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۱۴ دی ۱۳۸۹ - ۱۲:۵۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: مهندسان در دانشگاه مک گیل با الهام از صندلی‌های راحتی که به صندلی‌های گونی لوبیایی شهرت دارند موفق به ساخت نسلی جدید از چرخ‌های فضایی ویژه کاوشگران ماه نورد شدند

چرخ های جدید فضانوردی

به گزارش خبرگزاری مهر، این چرخ به ماهنورد امکان می ‌دهند از موانعی بلندتر از شعاع چرخ بالا رفته و در عین حال در برابر ضربه‌های شدید ناشی از موانع در سطوح به شدت ناهموار از دستگاه محافظت کنند.

چرخهای iRings با استفاده از نسوج زنجیری ساخته شده و درون آن مملو از دانه‌های ریز ماده‌ای ویژه است، این ذرات که انعطاف‌پذیری بالا و قابلیت‌های جالب توجهی به این چرخ داده است.

این طور به نظر می‌آید که مهندسان به تازگی تحت تاثیر فلسفه گونی لوبیایی قرار گرفته‌اند، همانطور که از این ویژگی در ساخت دست روباتیکی استفاده کردند که به اندازه‌ای از انعطاف پذیری و دوران برخوردار است که به راحتی می‌تواند اجسام شکننده را گرفته و جا به جا کند.

       بازوی روباتیکی که بر اساس ویژگی‌های گونی لوبیایی ساخته شده است

چرخ‌های iRings نیز بر اساس ویژگی‌های گونی لوبیایی ساخته شده به شکلی که در هنگام مواجه شدن با یک مانع به جای جهش و تکان شدید در هنگام عبور از روی آن می‌تواند شکل ظاهری خود را با ناهمواری‌های موجود در سطح زمین انطباق داده و بدون وارد آوردن هیچ ضربه‌ای به ماهنورد از روی موانع عبور کند.

استفاده از چنین چرخ‌هایی بر روی سطوحی به ناهمواری سطح ماه بسیار ارزشمند خواهد بود زیرا این چرخ‌ها به شکلی باورنکردنی از پس موانع بر آمده و می‌تواند به راحتی از روی ناهمواری‌هایی که بلند تر از شعاع آنها است بالا برود.

این پروژه تحت حمایت مالی آژانس فضایی کانادا و با هدف ساختن ماهنوردی مقاوم و سبک برای اکتشافات آینده انسان بر روی کره ماه اجرا شده است. انتظار می‌رود نمونه نهایی این ماهنورد تا بهار سال 2012 تکمیل و ارائه شود.

کد خبر 124922
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز