همشهری‌آنلاین: آرژانتین به بازیکنان فوتبال خود در هر نقطه از دنیا افتخار می‌کند؛ از کشورهای بزرگ صاحب فوتبال مانند اسپانیا و انگلیس گرفته تا کشورهای کوچکی چون آلبانی و ویتنام.

تیم ملی آرژانتین

بازیکنان جوان در آرژانتین می‌توانند رویای استادیوم‌های بزرگ دنیا چون ویمبلی در لندن و کمپ نو در بارسلونا را در سر بپرورانند. حتی بازیکنان کم استعداد تر هم می‌توانند جایی در خارج از آرژانتین برای خود پیدا کنند.

ولی به نظر می رسد بهای آن را باشگاه های محلی مانند بوکا جونیورز و ریورپلاته می‌پردازند.

به گزارش فوتبال سه، رمز بقای تیم های آرژانتینی کشف استعدادهای جوان و فروش آن ها به تیم های دیگر است. بیش از 2000 بازیکن در سنین جوانی تیم‌های آرژانتینی را به این روش ترک کرده‌اند. روش‌های پیچیده بازاریابی‌، استادیوم های فرسوده ، فروش بلیت و تبلیغات، درآمد اندکی برای آنها دارد. خالی شدن تیم ها از استعدادهای جوان به لیگ آرژانتین لطمه زده و حتی گفته می شود به جایگاه فوتبال این کشور در جام جهانی فوتبال هم صدمه وارد کرده است.

  • نخستین صادرکننده فوتبال در جهان

جراردو مولینا از شرکت بازاریابی ورزشی یورو آمریکا می گوید، تحقیقاتی که شرکت او به تازگی انجام داده نشان می دهد، ‌آرژانتین اولین صادرکننده بازیکن فوتبال در جهان است. در سال 2010 ، 2 هزار و 204 بازیکن آرژانتینی به باشگاه های دیگر و یا خارج از کشور فروخته شدند . برزیل با صدور یک هزار و 674 بازیکن در رده دوم است.

طبق این تحقیق، فروش بازیکنان حدود 500 میلیون دلار درآمد در این سال ایجاد کرده است.

مولینا گفت: 45 درصد از بازیکنان فوتبال آرژانتین که به باشگاه های دیگر فروخته می شوند در نهایت سر از شش کشور بزرگ فوتبال یعنی انگلیس ، اسپانیا ، آلمان، فرانسه ، ایتالیا و هلند در می‌آورند و باقی آنها در کشورهای دیگر از یونان گرفته تا اندونزی، از فنلاند تا مکزیک پراکنده می‌شوند.

آرژانتین در سال‌های اخیر برزیل را به لحاظ صدور بازیکن فوتبال پشت سر گذاشته و این لزوما به معنای استعداد بیشتر در این کشور نیست.

باشگاه‌های آرژانتینی به لحاظ مالی ضعیف تر از برزیلی ها هستند. آنها نمی دانند چگونه درآمدزایی کنند و بنابر این به فروش بازیکنان رو می آورند.

برای کمک به صندوق‌های خالی باشگاه‌های فوتبال، اتحادیه فوتبال آرژانتین در سال 2009 در قرارداد حق پخش تلویزیونی مسابقات فوتبال بازنگری کرد.

طبق قرارداد قبلی حق پخش مسابقات فوتبال در تلویزیون آرژانتین 600 میلیون دلار بود ولی در قرارداد فعلی این رقم به یک میلیارد دلار افزایش یافته است که درآمد باشگاه ها از این محل را دو برابر می کند.

سباستین پیت مدیر هماهنگی استعدادیابی باشگاه دسته اولی ولز سارسفیلد می گوید: به خاطر اینکه باشگاه های اروپایی از ما بازیکنان بیشتر و بیشتری می خواهند،باشگاه های آرژانتینی مجبورند در سنین پایین با بازیکنان قرارداد ببندند.

برای حمایت از بازیکنان و بیم از دلالان، باشگاه ها ممکن است با باشگاه ها قرارداد ماهانه یک هزار دلار ببندند که برای بسیاری از آنها رقم بزرگی است. چراکه بازیکنانی چون مارادونا در فقر بازی کردند و امیدشان به پیوستن به باشگاه های خارجی برای کسب درآمد بود.

پیت می گوید، بیش از هفت هزار بازیکن در یک سال دیدم و بعضی از آنها بازیکنان بزرگی بودند مانند مائورو زاراته. باشگاه ولز چندین سال پیش او را به باشگاه قطری ‌السد در ازای 22 میلیون دلار فروخت. او بعدا به بیرمنگام انگلیس و از آنجا به لاتزیوی ایتالیا رفت.

در یکی از نقل وانتقالات بزرگ اخیر ، بوکاجونیور نیکلاس گایتان را به بنفیکای پرتغال در ازای 12 میلیون دلار و ازکل مونوز را در ازای 7 میلیون دلار به پالرموی ایتالیا فروخت.

پیت می‌گوید: بازیکنان می‌توانند خود را بسازند بدون انکه لزوما لیونل مسی شوند. بازیکنانی که می دانند مجبورند کار کنند، زبان می‌آموزند و هر روز به سختی تمرین می‌کنند تا بتوانند در هر جای دنیا بازی کنند. در حقیقت بازار بازیکنان فوتبال وسیع است.

این بازار به قدری وسیع است که اتحادیه فوتبال آرژانتین نمی تواند رد همه آنها بگیرد. باید اعتراف کرد که این اتحادیه از مسی هم تا زمانی که در تیم جوانان بارسلونا بازی کرد، خبری نداشت.

سرجیو باتیستا مربی جدید تیم ملی آرژانتین به این موضوع آگاه است و درخواست کرده است دفتری در اسپانیا یا ایتالیا تاسیس شود. وی گفت: بسیاری از بازیکنان نوجوان آرژانتینی در اروپا بازی می کنند که ما حتی نام و نشان آنها را نمی دانیم.

more  سرمربی موقت آرژانتین رسما جانشین مارادونا می شود

روزنامه ‌کلارین نوشت: 69 آرژانتینی در این فصل عضو باشگاه‌هایی بودند که قهرمان لیگ، جام قهرمانی و تورنمنت‌هایی از این قبیل شده اند. از نمونه‌های بارز آن‌ها می توان به استبان کامبیاسو، خاویر زانتی، دیگو میلیتو و ‌والتر ساموئل اشاره کرد که بازیکنان کلیدی اینترمیلان هستند و قهرمان لیگ و جام حذفی ایتالیا و لیگ قهرمانان اروپا شدند.

دیگران در باشگاه هایی در مناطق کمتر مشهور به قهرمانی رسیدند. مانند ماتیاس سوارز،لوییس بیگلیا که همراه با اندرلشت در سال 2010 قهرمان لیگ بلژیک شدند. در کرواسی دینامو زاگرب همراه با لوییز ایبانز به صدر جدول رسید و باشگاه رومانیایی سی. اف.آر کلوژبا کمک سیکستو پرالتا قهرمان لیگ شد. گونزالو مارونکله هم ستاره باشگاه ویتنامی تی اند تی هانویاست.

به رغم وجود این استعدادها تیم ملی آرژانتین نتوانسته است از سال 1993 به این سو عنوان مهمی را کسب کند. آخرین عنوان این تیم قهرمانی جام جهانی در سال 1986 بود. این تیم در سال 2010 با شکست چهار بر صفر مقابل آلمان در یک چهارم نهایی از دور رقابت‌های جام جهانی آفریقای جنوبی کنار رفت.

more  گزارش شکست سنگین آرژانتین در برابر آلمان

دانیل هرارا معتقد است تیم ملی آرژانتین به این دلیل پیروز نمی‌شود که همه بازیکنان خوب آن در خارج از کشور هستند و زمانی برای تمرین در کنار یکدیگر ندارند.

یه اعتقاد او اگر همه بازیکنان آرژانتینی و برزیلی که در اروپا هستند به لیگ کشورشان بازگردند جام جهانی درهر دوره میان آرژانتین و برزیل دست به دست خواهد شد.

کد خبر 124657

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار