همشهری‌آنلاین: دانشمندان موفق به کشف فسیل دایناسوری غول پیکر به اندازه یک زرافه شده‌اند که می‌توانسته به هوا پریده و هزاران مایل را پرواز کند.

دایناسورهای بالدار

به گزارش مهر، محققان دیرینه شناس در دو دانشگاه پورت سماوت و کاتام مطالعات دقیقی را بر روی چگونگی توانایی پرواز در چنین موجود عظیمی انجام داده و دریافتند این موجود خزنده بالدار یا همان پتروساروس با استفاده از ماهیچه های قدرتمندی که در پاها و دستهایش داشته است به هوا پریده و از زمین بلند می‌شده و با کمک بالهای بزرگش پرواز را آغاز می کرده است.

زمانی که پرواز آنها آغاز می شد، با استفاده از بالهای بزرگشان می توانستند فواصل بسیار طولانی، حتی سرتاسر قاره ها را بپیمایند به گفته محققان اکثر پرنده ها به واسطه دویدن و رسیدن به حداکثر سرعت و پریدن به هوا قبل از آغاز به بال زدن پرواز کردن را آغاز می کنند و حتی اگر به اندازه کافی کوچک باشند می توانند از روی یک تپه شنی کوچک نیز پرواز کنند.

مطالعات پیشین نشان داده بودند پتروساروسهای بزرگ به اندازه ای بزرگ و سنگین وزن بوده اند که قدرت مانور دادن، دویدن و به هوا پریدن در آنها از بین رفته باشد اما مطالعات جدید نشان می دهند این دایناسورها در واقع خزندگان بالداری بوده اند که اسکلت بندی، نسبت بالها و حجم ماهیچه ای کاملا متفاوتی از پرنده ها داشته‌‌اند.

فسیل دایناسورهای بالدار

به گفته دانشمندان آنها به شیوه ای کاملا متفاوت از پرنده ها پرواز می کرده‌اند و از زاویه پرش و انحنای پرواز کوتاهتری برخوردار بوده اند. نتیجه این مطالعات درست خلاف فرضیه هایی هستند که این جانداران را سنگین تر از آن می دانند که قدرت پرواز داشته باشند. بر اساس این نتایج پتروساروسها از 50 کیلوگرم عضله در بخش جلویی بالها برخوردار بوده اند و از این رو می توانسته اند بر خلاف وزن بالای بدنشان، به راحتی به هوا بلند شوند.

بر اساس محاسبات پیشین پتروساروسها 6 متر ارتفاع داشته و وسعت بالهای آنها 12 متر بوده است اما برخی از دانشمندان ارتفاع پنج متر و طول بال 10 متر را برای این جانداران واقع گرایانه تر می دانند.

بر اساس گزارش بی بی سی، دانشمندان با بررسی هر نوع جنبه آناتومیکی این خزندگان بالدار ما قبل تاریخ، جاندارانی که در حدود 65 میلیون سال پیش به همراه دایناسورها منقرض شده اند، به تفاوت نوع پرواز این جانداران بالدار و پرنده های عادی پی برده‌اند.

کد خبر 121084

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار