همشهری آنلاین: گروهی از دانشمندان استرالیایی فسیل‌های چشم مرکب بی مهرگان با قدمت 515 میلیون سال را کشف کردند که نشان می‌دهد قدرت بینایی جانوران دوره کامبرین بسیار بیشتر از آن بوده است که تاکنون تصور می‌شد

فسیل چشم مرکب

به گزارش خبرگزاری مهر، دیرینه شناسان موزه جنوب استرالیا و دانشگاه آدلاید در جزیره کانگرو موفق شدند چندین فسیل با قدمت 515 میلیون سال را کشف کنند که مربوط به چشم‌های مرکب با بیش از 3 هزار لنز است.

این محققان در این خصوص توضیح دادند: "این چشم‌ها بسیار پیچیده‌تر از نمونه‌هایی هستند که تاکنون پیدا شده بودند. این چشم‌ها با چشم‌های مرکب مگس‌ها، سنجاقک‌ها، میگوها و خرچنگ‌های امروزی برابری می‌کند."

این تیم با این کشف دریافتند که قدرت تیزبینی بی مهرگان، بسیار سریع و پس از پیدایش اولین جانواران شکارچی در 540 میلیون سال قبل، پس از بروز انقلاب کامبرینی به تکامل رسیده است.

چشم‌های مرکب در بسیاری از بی مهرگان مدرن امروزی وجود دارند. عملکرد این چشم‌ها با چشم‌های انسان و سایر پستانداران بسیار متفاوت است. به طوریکه یک چشم مرکب از تعداد زیادی لنز تشکیل شده که انتهای هر یک از این لنزها یک عصب قرار گرفته است. تمام این اعصاب در پشت مغز به یکدیگر متصل می‌شوند و چیزی که حیوان می‌بیند در واقع یک تصویر موزائیکی جمع آوری شده از تمام لنزها است.

به گفته این محققان، این فسیل‌های چشم می‌تواند مربوط به یک بی مهره میگو مانند باشد که در آبهای کم عمق زندگی می‌کرده است.

یک خرچنگ امروزی دنیا را با هزار لنز و یک سنجاقک آن را با 28 هزار لنز می‌بیند.

کد خبر 139293

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها