دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۱ - ۱۴:۳۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: گروهی از دیرینه شناسان چینی توانستند بقایای فسیلی بزرگ‌ترین جانور پردار تاریخ زمین را که 125 میلیون سال قبل در شرق آسیا می‌زیسته است، کشف کنند

فسیل دایناسور پردار

به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان آکادمی علوم چین، فسیل‌های سه نمونه دایناسور پردار را در استان "لیائونینگ" کشف کردند.

کشف این فسیل‌ها که مربوط به گونه‌ای دایناسور به نام Yutyrannus huali است، نشان می‌دهد که نه تنها دایناسور کوچکی که از آنها پرندگان به تکامل رسیده‌اند، بلکه دایناسورهای بزرگ نیز پردار بوده‌اند.

این جانور عظیم شکارچی، جد "تی. رکس" است که حداقل 9 متر طول داشته و 125 میلیون سال قبل می‌زیسته است.

این اولین بار است که دیرینه شناسان آثاری از وجود دایناسورهای پردار تا این حد بزرگ را پیدا می‌کنند. بزرگ‌ترین دایناسور پرداری که تاکنون کشف شده بود Beipiaosaurus نام دارد که وزن آن 40 برابر کمتر از فسیل‌های جدید چینی بود.

درحقیقت، به گفته این دیرینه شناسان وزن Yutyrannus در حدود هزار و 400 کیلوگرم بوده است. نام این دایناسور از یک واژه لاتین و ماندارین (یکی از زبان‌های رایج در چین) گرفته شده و به معنی "دایناسور ستمگر پوشیده از پر شگفت انگیز" است.

از دیدگاه وزن و ریخت شناسی، این نوع تیرانوسورس هرگز قادر به پرواز نبوده است اما پوشش پردار آن می‌توانسته به عنوان یک عایق گرمایی نسبت به محیط خارجی عمل کند.

به گفته این دیرینه شناسان، در دوره کرتاسه پایینی که Yutyrannus می‌زیسته، متوسط دما بسیار پایین تر از اعصار بعدی بوده است.

این مسئله می‌تواند در خصوص پوشش برهنه و بدون پر "تیرانوسورس رکس" که در دوره کرتاسه متاخر، در حدود 65 میلیون سال می‌زیسته است توضیح دهد. درحقیقت، در این دوره، بخش وسیعی از سیاره زمین دارای آب و هوای گرم و مرطوب بود.

کد خبر 165489
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها