یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۱ - ۰۵:۰۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان پس از تحلیل فسیل‌های استخوان یک دایناسور در تانزانیا که آن را در دهه 1930 کشف کرده بودند به این نتیجه رسیدند که یک دایناسور چهارپا اندازه سگ نژاد لابرادور با یک دم بلند اولین نژاد از دایناسورهای روی زمین بوده است

اولین دایناسور زمین

به گزارش خبرگزاری مهر، قدیمی‌ترین دایناسور روی زمین که اکنون Nyasasaurus parringtoni نامگذاری شده روی زمینی قدم گذاشته که با شرایط امروز آن متفاوت بوده است. این دایناسور بین 240 تا 245 میلیون سال پیش وقتی که هنوز قاره‌های سیاره زمین از هم جدا نشده بودند در زمین زندگی می‌کرد.

براساس تخمین‌های محققان این دایناسور وقتی در حالت ایستاده بود بین 2 تا 3 متر طول داشته و وزن آن بین 20 تا 60 کیلوگرم بوده است.

استرلین نسبیت، زیست شناس پست دکترا در دانشگاه واشنگتون به عنوان رئیس این گروه تحقیقاتی اظهار داشت: اگر این دایناسور که به تازگی Nyasasaurus parringtoni نامگذاری شده اولین دایناسور روی زمین نیست، از نزدیک‌ترین اقوام اولین دایناسورهای روی زمین است.

نتایج این تحقیقات براساس چند استخوان معدود انجام شده است، استخوان بازو و شش مهره این دایناسور برای تحقیقات مورد استفاده قرار گفته است، اگرچه نسبیت اشاره کرده است که قسمت اعظم دانش ما درباره دایناسورها از همین تعداد فسیل در دسترس قرار گر فته است، تنها تعداد بسیار معدودی اسکلت نسبتا کامل دایناسورها تاکنون کشف شده است.

محققان برای این تحقیق می‌بایست این امر را مشخص کنند که آیا این استخوان‌ها به واقع متعلق به یک دایناسور است و یا این که این حیوان چه مدت زمان پیش می‌زیسته است.

آنها تاریخ این فسیل را برحسب لایه‌های سنگی که در آن کشف شده و سن لایه‌های بالایی آن تعیین کردند و همچنین به بررسی و مقایسه سن سنگ‌ها با لایه‌های مشابه و بقایای مشابه حیوانات که در سراسر کره زمین کشف شده بود، پرداختند.

آنها اطمینان دارند که این فسیل‌ها متعلق به یک دایناسور است چرا که چندین سرنخ گویای این مطلب است. برای مثال دایناسورها سریع رشد می‌کنند و استخوان‌های باز و متقاطع نشان می‌دهد که بافت استخوان به صورت ناگهانی رشد کرده است.

هانس دیتر سوس، دیرینه شناسی که عضوی از این تحقیقات نبوده است با تعیین سن این دایناسور موافق است. وی در این رابطه اظهار داشت که اولین بار این استخوان‌ها را در دهه 1970 مشاهده کرده است اما در آن زمان هیچ کدام از همکاران وی این مسئله را قبول نداشتند که این دایناسورها در اولین دوره‌های زمین شناختی می‌زیسته‌اند.

وی افزود: برای تصدیق رابطه بین این دایناسور و سایر دایناسورهای کشف شده نیاز به کشف استخوان‌های بیشتری است.

کد خبر 193728
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز