سه‌شنبه ۲۰ مهر ۱۳۸۹ - ۱۰:۵۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان دانشگاه واشنگتن موفق به ابداع تلفن همراهی شده‌اند که در شرایط مختلف تغییر شکل داده و می‌تواند رفتارهای فنری مانندی از خود نشان دهد

تلفن انعطاف پذیر

در آینده تلفن‌های همراه هوشمند برق و جلای خود را از دست خواهند داد و به بدنه جامدی مجهز خواهند شد که از قابلیت تغییر شکل برخوردار است و به این شکل می‌تواند ظاهر خود را به منظور نشان دادن موقعیتی خاص که سیگنال‌های صوتی یا تصویری در آن فعال نیستند، تغییر دهد.

محققان علوم رایانه‌ای و مهندسی دانشگاه واشنگتن در سیاتل تلفن همراه قابل فشردنی را به نام SqueezeBlock ابداع کرده‌اند که با استفاده از ریزموتورهایی که در زیر بدنه آن نصب شده می‌تواند رفتارهایی فنر مانند را تقلید کند.

صفحه‌های فشار بر روی این ابزار میزان نیروی مورد نیاز برای فشرده شدن بدنه را تعیین کرده و موتورهای کوچک میزان مقاومتی که بدنه باید از خود نشان دهد را تعیین خواهند کرد. به دلیل قابل تنظیم بودن میزان مقاومت، شدت له شدگی تلفن همراه نیز به واسطه برخی حالت‌های تلفن همراه قابل کنترل خواهد بود تا به این شکل پیام‌هایی را بدون نیاز به دیدن یا شنیدن کاربر، به وی انتقال دهد.

برای مثال پس از پر شدن شارژ باطری تلفن همراه، بدنه آن مانند شکم یک انسان پرخور به شدت سخت می‌شود در حالیکه در هنگام خالی بودن باطری می‌توان گوشی را به راحتی یک "توپ رفع استرس" فشرد. در عین حال می‌توان نشانه سختی تلفن همراه را به میزان ایمیل‌های مهم دریافت شده نیز نسبت داد.

تصور کنید با فشردن تلفن همراه بتوان بدون نگاه کردن به آن، اطلاعاتی خاص را درباره وضعیت تلفن از قبیل شدت زنگ هشدار، تعداد پیام‌های دریافت شده و یا شارژ باطری دریافت کرد. آزمایش‌های انجام شده بر روی این گوشی هوشمند نیز نشان داده است کاربران می‌توانند با استفاده از چهار سطح مختلف فشرده شدن مفاهیم مختلف را از یکدیگر تشخیص دهند.

محققان دانشگاه واشنگتن تنها افرادی نیستند که در تلاش برای یافتن ویژگی‌های جسمانی برای برقراری ارتباط در تلفن‌های همراه هوشمند هستند. در سال 2008 محققان لابراتوار تله کام آلمان برای یک تلفن هوشمند، زندگی مجازی خلق کردند. این تلفن همراه از قدرت دم و بازدم در سرعتی ثابت برخوردار بود که این رفتار نشانه‌هایی از دریافت تماس تلفنی و یا پایان یافتن شارژ باطری بودند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان آلمانی اکنون در حال بررسی نحوه ایجاد ویژگی‌های جدیدی هستند که بتوانند در تغییر شکل یا حتی وزن تلفن‌های هوشمند تاثیرگذار باشند. موبایل متغیر آلمانی‌ها با استفاده از موتورهایی کوچک برای جداسازی صفحه‌های بدنه موبایل استفاده کرده و ساختاری کشو مانند به وجود می‌آورد. احساس اینکه یک سوی تلفن همراه از سوی دیگر آن ضخیم‌تر است می‌تواند به کاربر هشدار دهد پدیده‌ای بزرگ‌تر از آنچه نمایشگر تلفن همراه قادر به نمایش آن باشد، وجود دارد، تنها کافی است به همان سویی نگاه کنید که تلفن همراه از ضخامت بیشتری برخوردار است.

برای مثال اگر کاربری در حال تماشای تصویری بزرگ و افقی بر روی نمایشگر موبایل خود باشد، ضخامت بیشتر به سمتی از تصویر خواهد بود که هنوز مشاهده نشده است.

کد خبر 118223
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز