همشهری آنلاین: رئیس پلیس کشور با بیان اینکه نیروی انتظامی بر کانون شکل‌ دهی فتنه‌ها اشراف کامل دارد، تاکید کرد: کسانی که می‌خواهند با تکیه بر فشارهای اقتصادی دشمن، حلقه مکمل آن در کشور باشند باید بدانند که با آنها برخورد خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، سردار اسماعیل احمدی‌مقدم فرمانده نیروی انتظامی کشور ظهر دیروز جمعه به عنوان سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران طی سخنانی گفت: جمهوری اسلامی همچون جزیره‌ای امن در میان امواج سهمگین تهدیدات و آسیب‌ها زندگی می‌کند، لذا شاید آستانه تحمل مردم برای تهدیدات محدود و جزئی هم پایین باشد که این نشانه بالا بودن درجه امنیت در کشور است.

وی افزود: در مورد تهدید، اگرچه آنچه که ابتدا به ذهن متبادر می‌شود حمله یک مهاجم مسلح و ظالم است اما در عصر جدید مفهوم تهدید اساسا دچار تغییر و تحولات اساسی شده است؛ تهاجم فرهنگی و حمله به هویت ایمانی جامعه، امروز شاید مهمترین آسیب‌هایی باشد که نیروی انتظامی با آن برخورد می‌کند. البته دشمن در جلوه‌های مختلفی برای به فساد کشاندن افراد جامعه و معتاد کردن جوانان به شدت مشغول کار است.

فرمانده ناجا تصریح کرد: تضعیف ایمان جامعه که رکن اساسی امنیت است نیز جزو دیگر برنامه‌های دشمنان می‌باشد، فشارهای اقتصادی هم امروز صرفاً برای اخلال در کار دولت نیست بلکه فشارها هدف دیگری هم دنبال می‌کند.

احمدی‌مقدم ادامه داد: با فشارهای اقتصادی قصد دارند، شرایط کشور را به نقطه‌ای بکشانند که آشوب، اغتشاش، ناآرامی و نافرمانی مدنی را به دنبال داشته باشد.

وی افزود: تهدیدات امنیتی در شکل نفوذهای اطلاعاتی، فتنه و آشوب و همانند آنچه که سال گذشته مشاهده کردیم، تفرقه‌افکنی در جامعه، تخریب اموال، تروریست و نفوذ در دستگاه‌های دولتی نیز جزو نمونه‌هایی هستند که ما شاهد آن هستیم.

فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه دشمن امروز از همه این تهدیدات با تمام ظرفیت‌های خود استفاده می‌کند، اظهار داشت: آنها جنگ روانی شدیدی را علیه ما به راه انداخته‌اند به نحوی که امروز نیت و هدف دشمنان این است که بتوانند توان‌افزایی بیشتری از همه این تهدیدات برای خود ایجاد کنند.

احمدی‌مقدم با اشاره به اینکه دشمنان در جریان فتنه سال گذشته چند ماه مشغول فراهم‌کردن مقدمات این فتنه بودند، گفت: ایجاد ابهام در جامعه و تلقین تقلب و نهایتا تبدیل‌شدن رسانه‌های بیگانه به اتاق جنگ و انجام حمله و هدایت جریانات اغتشاش‌گر در شب عملیات در دستور کار دشمنان قرار داشت. آنها با این اقدام خود به یک ابهام و فتنه اجتماعی دامن زدند؛ این اقدام عقبه طولانی‌ای پشت سر داشت به نحوی که در ساعتی مشخص رمز عملیات صادر شد اما آنها خوشبختانه به نتایجی که توقع داشتند، دست پیدا نکردند.

فتنه سال گذشته 8 ماه نیروی انتظامی را درگیر جریان اغتشاش و هدایت شده از خارج کرد

وی اظهار داشت: تهدید نظامی وقتی احتمال بیشتری پیدا می‌کند که دشمن احساس کند که کاربرد سلاح و جنگ مستقیم او را به اهداف خوش می‌رساند، نه اینکه همانند باتلاقی که در عراق و افغانستان ایجاد شده، در باتلاق بزرگتری گرفتار شوند که در آن دشمنان دفن خواهند شد.

فرمانده ناجا ادامه داد: فتنه سال گذشته 8 ماه نیروی انتظامی را درگیر یک جریان اغتشاش و هدایت شده از خارج کرد و متأسفانه بخشی از مردم عزیز را نیز فریب داده و رویاروی حاکمیت یا بخش‌هایی از حاکمیت قرار داده و منجر به افزایش جرایم در جامعه شد.

احمدی‌مقدم اضافه کرد: مشخص است که کلانتری‌ای که در خیابان از جامعه مراقبت می‌کند، نمی‌تواند در این شرایط پاسخگوی کسی باشد که مورد تجاوز دزد و زورگو قرار گرفته است چراکه که ما بتوانیم در یک زمان همه مأموریت‌ها را با هم انجام دهیم.

دشمن برای طراحی، هدایت و پشتیبانی فتنه‌های براندازنه و وقع آن، برنامه‌‌ریزی داشت

وی یادآور شد: در جریان فتنه تا حدی مجرمان آزادی عمل پیدا کردند که ما شاهد افزایش آمار جرائم در جامعه بودیم لذا مشخص است که دشمن برای طراحی، هدایت و پشتیبانی این فتنه‌های براندازنه کار کرده و برای وقع آن برنامه‌‌ریزی داشته است.

رئیس پلیس کشور در ادامه تأکید کرد که آنها حتی در شأن خود می‌دانند که رئیس جمهور آمریکا چند مقام امنیتی جمهوری اسلامی ایران را نام برده و بگوید که ورود این افراد به ایالات متحده ممنوع بوده و حساب‌های آنها هم بلوکه خواهد شد.

احمدی‌مقدم اضافه کرد: بنده خواهش می‌کنم که مقامات آمریکایی سندی ارائه کنند که این مقامات امنیتی اساسا در آمریکا حساب دارند یا اینکه سفری به این کشور داشته‌اند، البته آنها بگویند که این مقامات اصلا تقاضای ویزا هم کرده‌اند.

ممنوع‌الورود کردن برخی مقامات کشورمان به آمریکا برای روحیه دادن به ضد انقلاب است

وی با بیان اینکه این اقدام صرفا برای حمایت از جریانات ضد انقلاب است، گفت: آمریکا با انجام این‌گونه اقدامات تصمیم دارد که به ضد انقلاب روحیه بدهد؛ آنها تا این حد دستشان خالی شده که به هر گیاه سستی هم برای اینکه خود را نجات دهند چنگ می‌زنند.

فرمانده نیروی انتظامی در ادامه اظهار داشت: نیروی انتظامی در مقابله با تهدیدات جدید که خصوصا در حوزه رسانه، افکار عمومی و فضای مجازی به شدت در حال توسعه بوده و بروز جرایم جدید و سازمان‌یافته‌ای که مجرمان آن پنهان بوده و شاید در داخل کشور هم نباشند، در ابتدای امر نیاز به بصیرت و آگاهی به معنای دشمن‌شناسی و تهدید شناسی دارد.

احمدی مقدم گفت: سال گذشته در آن فتنه بزرگ هیچ کس راه را گم نکرده و حتی یک مأمور نیروی انتظامی هم به تماشاگر تبدیل نشد، بلکه همه با اراده و عزم کامل در دفاع از امنیت جامعه وارد عمل شده و مظلومانه شدائد را تحمل کرده و حتی در این راه آسیب دیدند.

وی افزود: ماموران ما در فتنه اخیر با کاربرد حداقل زور و خشونت از موج فتنه عبور کرده و خوشبختانه در پایان سال با نظرسنجی‌هایی که انجام شد، مشاهده کردیم که محبوبیت کارکنان نیروی انتظامی افزایش پیدا کرده است و این نتیجه عملکرد صحیح همکاران ما بود.

* نیروی انتظامی بر کانون شکل‌ دهی این فتنه‌ها اشراف کامل دارد

رئیس پلیس کشور در ادامه تصریح کرد: اگرچه بقایای فتنه سیاسی سال گذشته ادامه دارد و فتنه امروز در اشکال دیگری همچون فتنه‌ اقتصادی که ممکن است عده‌ای قصد داشته باشند که هر روز جایی را به اعتصاب و تعطیلی بکشاند، ادامه دارد و البته امکان دارد که فتنه به اشکال دیگری هم خود را نشان دهد اما نیروی انتظامی بر کانون شکل‌ دهی این فتنه‌ها اشراف کامل دارد.

احمدی‌مقدم ادامه داد: نیروی انتظامی قطعا در اجرای طرح‌های تحول اقتصادی در کنار دولت خدمتگزار و در جهت اجرای قانون خواهد بود، البته نیروی انتظامی از کانون‌های فتنه نیز مراقبت خواهد کرد و کسانی که می‌خواهند با تکیه بر فشارهای اقتصادی دشمن حلقه مکمل آن در کشور باشند، باید بدانند که با آنها برخورد خواهد شد.

با حلقه‌های مکمل فشارهای اقتصادی دشمن در کشور برخورد خواهد شد

وی خاطرنشان کرد: آمادگی عملیاتی نیروی انتظامی باید همیشگی باشد از این رو خوشبختانه نیروی انتظامی امروز در اوج آمادگی قرار دارد و بنده به عنوان کسی که مشرف بر نیروی انتظامی بوده، اعلام می‌کنم که در هیچ زمانی نیروی انتظامی تا این حد از آمادگی برخوردار نبوده است.

فرمانده نیروی انتظامی در ادامه گفت: در هیچ زمانی همچون امروز نیروی انتظامی در اوج اقتدار نبوده است، البته لازم است که مفهوم اقتدار تا حدی شرح داده شود؛ اقتدار باید مبتنی بر مشروعیت، قانون و در نزد عامه مردم مقبولیت باشد؛ مردم خود را باید زیر چتر آسایش و امنیت نیروی انتظامی ببینند اما در این بین مجرمان تنها کسانی هستند که باید از تیغ تیز قانون و نیروی انتظامی بترسند.

احمدی مقدم تأکید کرد که کاربرد قدرت و خشونت باید به موقع و به اندازه و فقط در برابر متجاوزان به حقوق مردم باشد نه بیش از آن، حتی در مورد مجرم هم برخورد در حد قانونی باید باشد.

وی افزود: قطعا سازمانی به این بزرگی هم دچار خطا و لغزش هم ممکن بشود اما مهم این است که ما نقد پذیر بوده و اشکال خود را پذیرفته و در رفع آن مجدانه بکوشیم.

به زودی طرح‌های امنیت اجتماعی ناجا آغاز خواهد شد

رئیس پلیس کشور ادامه داد: به زودی طرح‌‌های امنیت اجتماعی ما که با دستگاه قضایی و مقامات قضایی هماهنگی لازم و کامل در مورد آنها رسیده، آغاز خواهد شد تا مجرمانی که امروز متجری شده‌اند را سرجای خود بنشاند؛ نیروی انتظامی در این زمینه با قدرت عمل خواهد کرد و دستگاه قضایی نیز با سرعت و قاطعیت آنها را به مجازات خواهد رساند.

احمدی‌مقدم اضافه کرد: در موضوع امنیت اخلاقی هم باید گفت که، متأسفانه برخی افراد را وقتی در جامعه مشاهده می‌کنیم آنها خود قربانی تهاجم فرهنگی هستند. البته برخی اظهار‌ نظرات ما مسئولان نیز موجب تجری آنها در برابر ضابطان قانون و مأموران نیروی انتظامی می‌شود.

برخی اظهار‌ نظرات مسئولان نیز موجب تجری افراد در برابر ضابطان قانون می‌شود

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه ستادی را که قانون مشخص کرده در وزارت کشور تشکیل شده و وظایف پلیس هم در این رابطه مشخص است، اما قرار نیست که با هیاهو این کار انجام شود. بلکه بنا بر این است که عمدتا ارشاد، تبلیغ و هدایت در کار باشد البته به جز در مورد کسانی که تجری داشته و بر کج‌رفتاری خود اصرار دارند.

فرمانده ناجا با اشاره به اینکه نیروی انتظامی در حال تکمیل طرح‌های خود با نوسازی روش‌های گذشته است تا تا حدی دغدغه‌های متدینین رفع شود، اظهار داشت: البته در این بین مهمترین مسئله، عملکرد مراکز فرهنگی و روحانیت بزرگوار است

کد خبر 117390
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز