همشهری آنلاین: یک بررسی جدید نشان می‌دهد دکترهای تازه‌کار که در معرض مسئولیت فزاینده برای بیماران قرار می‌گیرند، باعث افزایش سالانه در خطاهای پزشکی مرگبار در آمریکا می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه پژوهشگران که حدس می‌زدند رابطه‌ای میان بی‌تجربگی دکترها و خطاهای پزشکی  وجود داشته باشد، حدود نیم میلیون جواز مرگ را در فاصله 1979 تا 2006 را بررسی کردند که علت اولیه مرگ آنها "خطای مرگبار پزشکی" ثبت شده بود.

آنها دریافتند که در مناطق دارای بیمارستان‌های آموزشی، مرگ و میرهای ناشی از چنین خطاهایی - دادن دوز غلط دارو، دادن اتفاقی دوز بیش از حد دارو، استفاده نامناسب از دارو در حین جراحی-  در هر ماه جولای به طور میانگین  به 10 درصد بیشتر از حد مورد انتظار می‌رسد.

به گفته این پژوهشگران که نتایج یافته‌های‌شان را در ژورنال پزشکی عمومی داخلی منتشر شده است، ماه جولای هنگامی است که هزاران دکتر جوان دستیاری پزشکی خود را شروع می‌کنند.

اوج گیری سالانه در میزان مرگ و میرها در هیچ هنگام دیگری در سال رخ نمی‌دهد، و نیز در مناطقی که بیمارستان‌هایی آموزشی که محل آموزش انترن‌ها هستند، در آنها وجود دارد، رخ نمی‌دهد.

 به علاوه، رابطه مشابهی در مورد سایر علل مرگ یا مرگ خارج از بیمارستان‌ها مشاهده نشد.

این پژوهشگران در دانشگاه کالیفرنیا در سان‌دیه‌گو می‌گویند: "یافته‌های ما شواهد تازه‌ای در تایید نیاز به ارزیابی مجدد مسئولیت‌های واگذار شده به دستیاران جدید و افزایش نیاز به نظارت بر کار آنها را فراهم می‌کند."

آنها می‌گویند: "به اجرا درآوردن این تغییرات ممکن است خطاهای پزشکی مرگبار و غیرمرگبار و نیز هزینه‌های ناشی از آن را کاهش دهد."

کد خبر 108911

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز