همشهری آنلاین: سازمان فضایی آمریکا اقدام به انتشار ویدئویی از افزایش گرمای زمین از سال 1880 کرده است

به گزارش خبرگزاری مهر، ویدئوی منتشر شده توسط ناسا که این تصاویر از آن گرفته شده نشان دهنده تغییرات گرمای زمین از سال 1880 تا سال 2011 طی 26 ثانیه است.

این ویدئو نشان می‌دهد که درحالی که انتشار گازهای گلخانه‌ای از تولید انرژی، خودروها و صنایع افزایش یافته است، دمای زمین نیز افزایش یافته است به طوری که این دما در دهه 1970 بسیار شدید شده است.

موسسه مطالعات فضایی گودارد ناسا در نیویورک که گرمای سطح کره زمین را به طور مرتب مورد نظارت قرار دارد، این ویدئو را ساخته تا نشان دهد که چگونه زمین ظرف چند دهه آینده گرمای بیشتر از آنچه که امروز وجود دارد را تجربه می‌کند.

جیمز هنسن مدیر این موسسه اظهار داشت: ما می‌دانیم که سیاره زمین بیش از آنکه انرژی آزاد کند، انرژی جذب می‌کند. از این رو ما شاهد افزایش این دما در آینده خواهیم بود.

وی افزود: حتی با تأثیرات سرمایشی" لانینا" و کاهش فعالیت‌های خورشیدی طی چند سال گذشته، سال 2011 یکی از گرم‌ترین سال‌های ثبت شده میان 10 سال بوده است.

لانینا وضعیتی است که در قسمت مرکزی و شرقی استوایی اقیانوس آرام، آب سردتر از حالت طبیعی می‌شود. لانینا در هر سه تا هفت سال اتفاق می‌افتد و درجه حرارت آب دریا سرد می‌شود. این پدیده حاصل تغییر اختلاف فشار منطقه است و اجازه می‌دهد سطح آب‌های اقیانوس در قسمت شرقی سردتر از حالت معمول شود و در قسمت‌های حاره غربی گرم‌تر از حالت عادی گسترش یابد.

تفاوت میان سال 2011 و سال 2010 به عنوان گرم‌ترین سال در آمار ثبت شده 0.12 درجه سانتی‌گراد بوده است.

نخستین 11 سال قرن بیست و یکم در مقایسه با اواخر قرن بیستم دمای به شدت بالاتری داشته است.

میانگین دمای جهانی در سال 2011 ، 0.51 درجه سانتیگراد گر‌متر از اواسط قرن بیستم بوده است.

در این تصاویر از سال 1880 تا 2011 رنگ‌های قرمز نشان دهنده دمای بیشتر از حد متوسط در طول دوره 1951-1980 است، درحالی که رنگ آبی نشان دهنده گرمای کمتر از حد معمول است.

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

برچسب‌ها

۲۵ شهریور ۱۳۹۱ - ۱۳:۰۳