نوجوان

 • روزی که بابا برگشت

  روزی که بابا برگشت

  فاطمه سرمشقی: مامان همیشه می‌گفت: «از دختر خاله‌ات یاد بگیر!» فرقی نمی‌کرد کِی کجا و برای چه؛ این حرف همیشگی‌اش بود. شنیدن این جمله برایم آن‌قدر عادی شده بود که دیگر حتی عصبانی‌ام هم نمی‌کرد.

 • دانشمندی بدون چهره!

  دانشمندی بدون چهره!

  مهسا لزگی: این‌جا کافه‌علم، کافه‌ی «آلبرت اینشتین» است. من مارمولک فراک‌پوشم و این‌جا زندگی می‌کنم. همین که عموآلبرت پایه‌ی نُت را تنظیم کرد و کتاب نت را ورق زد،

 • سرزمین کتاب‌ها

  سرزمین کتاب‌ها

  من در کوچه پس‌کوچه‌های کتاب‌خانه‌ی کوچک کنج اتاقم زندگی می‌کنم؛ تنها جای رؤیایی‌ زندگی‌ام همین‌جاست. آن‌جا پرواز می‌کنم، می‌خندم و رهایی عجیبی دارم که کسی غیر خودم آن را نمی‌فهمد. گاهی ساعت‌ها در اتاق می‌مانم و می‌خوانم و می‌خوانم تا هم از دنیا فاصله بگیرم، هم دنیا را بیش‌تر بفهمم!

 • طهران در تهران

  دور گردون دست ماست

  طهران در تهران

  آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم. بعضی ضرب‌المثل‌های ایرانی خیلی درست‌اند؛ مثل این ضرب‌المثل. دقیقاً هم به کسانی اشاره دارد که تمام هفته‌ی کسالت‌بارشان را با این انگیزه می‌گذرانند که بالأخره بعدازظهر چهارشنبه فرامی‌رسد و با خانواده راهی شمال می‌شوند!

 • انتظار و یک شعر دیگر

  انتظار و یک شعر دیگر

  محسن حسینی: لحظه‌ی قرار قاصدک نشست روی ریل

 • آدم‌های مهم زندگی‌مان

  آدم‌های مهم زندگی‌مان

  یاسمن رضائیان: یک‌بار جایی خواندم، ما همیشه پررنگ‌ها را می‌بینیم و حواسمان از کم‌رنگ‌ها پرت می‌شود. ما همیشه پرصداها را می‌شنویم و از ساکت‌ها غافل می‌شویم.

 • نــان و مکـافات!

  نــان و مکـافات!

  علی مولوی: احتمالاً وقتی امروز و بعد از ماه‌ها چشمتان به سرکلیشه‌ی «مکافات‌نامه» افتاده، حالتان از دو حالت خارج نبوده؛ یا دارید در دلتان فحش می‌دهید که باز هم مکافات‌نامه؟! مردک ................؟! و ایضاً .......... با ////////// و \\\\\\\\\! (لطفاً رعایت کنید و فحش‌های خیلی رکیک ندهید! )

 • فناوری، پرده از راز ۵۰۰ ساله برداشت!

  آیا شکسپیر سارق ادبی است؟

  فناوری، پرده از راز ۵۰۰ ساله برداشت!

  پگاه شفتی: «بودن یا نبودن؛ مسئله این است! آیا بهتر نیست که به تازیانه‌ی تقدیرِ پر از رنج تن بدهیم؟ یا که لباس رزم بپوشیم و به جنگ آن برویم؟»

 • یادمان باشد

  یادمان باشد

  یادمان باشد مرحله‌ی پایانی بیست‌ودومین جشنواره‌ی بین‌المللی قصه‌گویی از ۲۶تا ۳۰ آذر در مرکزآفرینش‌های فرهنگی‌هنری کانون پرورش کودکان و نوجوانان (خیابان حجاب) برگزار می‌شود.

 • شبیه هیچ‌کسی نیستی

  شبیه هیچ‌کسی نیستی

  بهار کاشی: از خودم می‌پرسم در دنیا چند انسان وجود دارد؟ نه، باید سؤالم را طور دیگری بگویم. تا به حال چند انسان به دنیا آمده است؟

 • شماره‌ی ۹۷۵ منتشر شد

  شماره‌ی ۹۷۵ منتشر شد

  هفته‌نامه‌ی دوچرخه، پنج‌شنبه‌، ۲۸آذر۱۳۹۸، شماره‌ی کاغذی ۹۷۵خود را برای نوجوانان منتشر کرد.

 • مسافران هوایی هورالعظیم

  مسافران هوایی هورالعظیم

  نفیسه مجیدی‌زاده: ۱. سلام فلامینگوها، پلیکان‌ها، آکراس‌های آفریقایی، اردک‌های تاج‌دار، اردک‌های بلوطی، پاخاکستری‌ها، اردک‌های مرمری و... همه‌ی مهمان‌های زمستانی کشورمان. ما مردم مهمان‌نوازی هستیم!

 • دختری که گم شد و یک شعر دیگر

  دختری که گم شد و یک شعر دیگر

  شب‌ها نمی‌ترسیدم از اتاق بی‌پنجره‌ای که فکر به ماه

 • سیمرغ در هند

  اجرای دو نمایش در جشنواره‌های هندوستان

  سیمرغ در هند

  گروه تئاتر سیمرغ همراه با کودکان و نوجوانانِ مشهدی با نمایش «بهار می‌آد» در شانزدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان رایان در دهلی‌نو حضور یافته‌اند و این نمایش را روز ۲۳ آذر، در این شهر اجرا خواهند کرد. این نمایش کاری بدون‌کلام است که با تلفیقی از حرکت، موسیقی و مدیا، به معرفی آئین‌های نمایشی ایران می‌پردازد.

 • ۲۰ میلیون بخاری راه می‌روند!

  گفت‌وگو با رئیس مرکز ملی خشک‌سالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی

  ۲۰ میلیون بخاری راه می‌روند!

  نفیسه مجیدی‌زاده: پاییز منطق ندارد؛ می‌تواند گرم، سرد، بهاری، آلوده، بارانی، برفی، رنگین یا بدون‌رنگ باشد. تقصیری هم ندارد؛ وقتی ما مثل ۲۰ میلیون بخاری در خیابان‌های شهر، راه می‌رویم و هوا را گرم می‌کنیم و با این‌همه تغییرات اقلیمی، دیگر نباید انتظار پاییزی شاعرانه را داشته باشیم.

 • پتوی دود!

  پتوی دود!

  وقتی شب به آسمون نگاه کنی، یه‌عالمه اکلیل براق بهت چشمک می‌زنن. پس هروقت نگاه کردی و چیزی ندیدی، بدون ستاره‌ها زیر پتوی دود خوابیدن!

 • سوپ تره‌فرنگی و سیب‌زمینی

  سوپ تره‌فرنگی و سیب‌زمینی

  وقتی هوا سرد می‌شود، غذاهای گرم و نرم بیش‌تر می‌چسبند و بیش‌تر مزه می‌دهند. حتماً در خانه‌ی شما هم انواع و اقسام سوپ پخته می‌شود. شما از کدام دسته‌اید؟ دوست دارید سوپتان غلیظ باشد یا رقیق؟ دوست دارید مواد توی سوپ درشت باشند که زیر دندان بیایند یا دوست دارید همه‌چیز نرم و له‌شده باشد و فقط یک سوپ مایع نرم و خوش‌خوراک داشته باشید؟

 • شماره‌ی ۹۷۴ دوچرخه منتشر شد

  شماره‌ی ۹۷۴ دوچرخه منتشر شد

  هفته‌نامه‌ی دوچرخه پنج‌شنبه‌ ۲۱ آذر ۱۳۹۸ شماره‌ کاغذی ۹۷۴ خود را برای نوجوانان منتشر کرد.

 • افسانه‌ی غول‌های یخی

  نگاهی به صعود تاریخی تیم ملی فوتبال فنلاند به یورو ۲۰۲۰

  افسانه‌ی غول‌های یخی

  علی مولوی: هنوز در قرن بیست و یکم هم می‌شود تاریخ‌ساز بود؛ می‌شود برای یک کشور قهرمان ملی شد یا در تاریخ یک ورزش، اتفاق، پدیده یا افسانه‌ای تازه؛ درست مثل افسانه‌ی امروز غول‌های یخی، یعنی اولین راه‌یابی تیم ملی فوتبال فنلاند به جام‌ ملت‌های اروپا (یورو).

 • بطری بدهید، کارت قرعه‌کشی بگیرید!

  در این دستگاه‌های خوددریافت پسماند خشک

  بطری بدهید، کارت قرعه‌کشی بگیرید!

  طاهره نمرودی: اگر این‌روزها به فروشگاه شهروند منطقه‌ی دو تهران (شعبه‌ی بهرود) سری بزنید، با دو دستگاه جدید عجیب و غریب آشنا می‌شوید، دستگاه‌هایی که بطری‌های پلاستیکی یا قوطی‌های فلزی می‌گیرند و کارت قرعه‌کشی تحویل می‌دهند! نسل اول دستگاه‌ خوددریافت پسماند خشک (RVM) در سال ۱۹۲۱ میلادی در آمریکا اختراع و در سال ۱۹۵۰ در سوئد به کار گرفته شد.

 • گزَغ‌ها و گربولک‌ها در فکرهای خنده‌دار خانم نویسنده!

  گفت‌وگو با «زهرا شاهی»، نویسنده و طنزنویس

  گزَغ‌ها و گربولک‌ها در فکرهای خنده‌دار خانم نویسنده!

  نیلوفر نیک‌بنیاد: احتمالاً در روزهای گذشته، حداقل یکی دوبار اسم «زهرا شاهی» به گوشتان خورده؛ چون همین چند روز قبل، رونمایی کتاب جدیدش «رئیس باغ مادام خل‌چه» بود که کلی طنزدوستان را خوشحال کرد. چرا؟ چون معمولاً کتاب‌هایی که خانم شاهی برای کودکان و نوجوانان می‌نویسد، طنز است و آن‌ها را حسابی می‌خنداند.

 • نوجوان زرندی فاتح طلای پاورلیفتیگ مسکو

  نوجوان زرندی فاتح طلای پاورلیفتیگ مسکو

  مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان از کسب مدال طلای مسابقات جهانی پاورلیفتینگ (wrp ۲۰۱۹) روسیه توسط عضو کانون دانش‌آموزی هلال احمر شهرستان زرند خبر داد.

 • یادمان باشد

  یادمان باشد

  یادمان باشد خبرها نشان می‌دهد این‌روزها تب آنفلوآنزا بالا گرفته؛ آنفلوآنزای فصلی این‌بار خیلی جدی و خطرناک وارد عمل شده است.

 • دختر نونهال ارومیه‌ای تنیسور سوم کشور شد

  دختر نونهال ارومیه‌ای تنیسور سوم کشور شد

  دبیر هیات تنیس آذربایجان‌غربی گفت: «نازین پاشازاده»، دختر تنیسور ارومیه‌ای در رده‌ سوم رنکینگ زیر ۱۰ سال دختران کشور قرار گرفت و چهارمین تنیسور برتر این شهر در سطح ایران لقب گرفت.

 • آخر دنیا همین‌جاست

  آخر دنیا همین‌جاست

  الهه صابر: من چیز زیادی نمی‌دانم. یعنی بالأخره فهمیده‌ام که هرچه هم بخواهم بدانم کافی نیست. شاید سوزن را بشود در انبار کاه پیدا کرد؛ اما می‌دانم هرچه هم که بخواهم فکر کنم، جواب بعضی مسئله‌ها را نمی‌توانم پیدا کنم. تصمیم گرفته‌ام حالا که نمی‌توانم جواب بعضی سؤال‌ها را بدانم حداقل زندگی خودم را بکنم.

 • همه‌ی پنج‌شنبه‌ها

  همه‌ی پنج‌شنبه‌ها

  انگار همین دیروز بود که اولین‌بار اسمم را به‌عنوان خبرنگار افتخاری در صفحه‌هایت دیدم و به‌اندازه‌ی یک دنیا ذوق کردم...

 • جوراب‌های جادویی!

  جوراب‌های جادویی!

  یاسمن رضائیان: قَالَ وَمَنْ یقْنَطُ مِنْ رَحْمَةِ رَبِّهِ إِلَّا الضَّالُّونَ گفت چه کسی جز گمراهان از رحمت پروردگارش ناامید می‌شود؟ سوره‌ی حجر، آیه‌ی ۶۵

 • شکار تخم‌مرغ

  شکار تخم‌مرغ

  - قدقدقدقدقدا... قدقدقدقدقدا... داشت دیوانه‌ام می‌کرد اول صبحی. ساعت هنوز هشت هم نشده بود. پتو را دور سرم پیچیدم، شاید صدایش را نشنوم؛ اما فایده‌ای نداشت. همان‌طور که کش می‌آمدم، از رخت‌خواب بلند شدم. پیش خودم فکر می‌کردم، خروس‌ها باید آدم را اول صبح بیدار کنند، نه مرغ‌ها.

 • ساعت هشت صبح تعطیل!

  ساعت هشت صبح تعطیل!

  از ما پرسیده بودید که مدرسه چه‌طور باشد بهتر است! خب مدرسه باید خیلی‌طورها باشد تا باب میلمان شود. اول از همه، این جریان را تعطیل کنند که ساعت هشت صبح باید کلاس‌ها شروع شوند. بعدش هم اگر به زنگ‌های تفریح، کمی و فقط کمی اضافه کنند و از ساعت کلاس‌ها، کمی و فقط کمی کم کنند، مشکلات عمده‌ای حل می‌شود!

 • تصویر | جشنواره یادگیری نخستین واژه «آب» در مهاباد

  تصویر | جشنواره یادگیری نخستین واژه «آب» در مهاباد

  جشنواره نخستین واژه «آب» در راستای ترویج مصرف بهینه آب و نهادینه کردن آن در بین نونهالان و دانش‌آموزان در سالن کانون فجر مهاباد برگزار شد.