گروه اجتماعی- مینا شهنی: کودکان خیابان و کارتن خواب ایرانی زیر 15‌سال این‌بار سوژه خبر شده‌اند

و قرار است از نخستین روزهای هفته آینده نیروی انتظامی، شهرداری و بهزیستی آنها را از خیابان‌ها جمع کنند.

همکاری این سه نهاد از سر خیرخواهی هم که باشد، قرار است چه دردی را درمان کند؟‌ گیریم که همه کودکان از توی خیابان‌ها و لای کارتن‌ها جمع شدند و توی یک مرکز نگهداری شدند، تا کی می‌شود آنها را در مراکز موقت نگه داشت؟‌ 4‌یا6‌ماه یا بیشتر؟

آنچه مدیرکل بهزیستی استان تهران به ایسنا گفته حکایت از این دارد که سازمان بهزیستی برای ساماندهی این کودکان آمادگی کامل دارد اما از این ساماندهی تعریف مشخص و دقیقی نداده است اما تاکید کرده که این سه نهاد برای ساماندهی کودکان دستفروش هم آمادگی لازم را دارند.

ظاهر رستمی گفت: با ایجاد ظرفیت‌های لازم، بهزیستی تمام کودکانی را که توسط شهرداری و نیروی انتظامی تحویل شوند ساماندهی می‌کند، این در حالی است که براساس دستور رئیس سازمان بهزیستی کودکان شهرستانی که در استان تهران به سر می‌برند، برای ساماندهی به شهرستان و یا استان متبوعشان ارجاع می‌شوند.

سروسامان دادن به کودکان کار، خیابان یا کارتن‌خواب یکی از اهدافی است که دولت‌ها دنبال می‌کنند، در واقع حضور این کودکان در سطح شهر چهره اجتماعی و وجهه جهانی کشور را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، علاوه بر این شهروندان نیز با دیدن این همه کودک سرگردان در کوچه و خیابان‌ها سازمان‌های دولتی و حمایتی را به سهل‌انگاری و کم کاری متهم می‌کنند.

بگیر و ببند و سرپناه موقت نسخه‌ای که از سال‌ها پیش برای کودکان رها شده در شهر اجرا می‌شود، هر چند وقت یکبار و به‌خصوص با نزدیک شدن به فصل سرما به‌نظر می‌رسد برخی مسئولان کشور از بیم مردن این کودکان لابه‌لای کارتن‌های کوچه و خیابان به فکر جمع‌آوری‌شان می‌افتند و دوباره فصل بعد یا سال بعد روز از نو و روزی از نو‌، مددکاران می‌بایست توی کوچه و خیابان دنبال کودکان بدوند و یا با برقراری رابطه عاطفی با آنها و یا جلب اعتمادشان آنها را متقاعد کنند که به سرپناه بروند اما این سرآغاز مشکل است؛

چرا که براساس قانون سرپرستی این کودکان در اختیار سازمان بهزیستی قرار نخواهد گرفت، پس آنها به سرپرستان قانونی‌شان بازپس داده خواهند شد. از آنجایی که در بسیاری موارد سرپرستان توانایی نگهداری درست از این کودکان را ندارند و حتی در موارد زیادی خود سرپرستان کودکان را روانه کوچه و خیابان می‌کنند، چرخه خانواده، خیابان، بهزیستی‌ به این ترتیب تا ابد ادامه خواهد داشت و فصل بعد یا سال بعد برنامه جمع‌آوری کودکان خیابانی و یک برنامه دیگر.

بچه افغانی

کودکان افغانی یکی از مشکلات اجرای این طرح است، با توجه به اینکه تعداد این کودکان نیز در خیابان‌ها زیاد است می‌بایست برای این کودکان نیز نسخه‌ای پیچید.

رئیس سازمان بهزیستی معتقد است که تنها چالش پیش روی این ساماندهی کودکان خیابانی و کارتن خواب اتباع بیگانه در کشور است که اغلب آنها افغانی‌اند و ساماندهی آنان به‌عهده اداره اتباع بیگانه وزارت کشور است و سازمان بهزیستی هیچ مسئولیتی در برابر آنها برعهده ندارد.

او توضیح داد: با توجه به اینکه این کودکان فاقد شناسنامه و کارت هویت شناسایی هستند، بهزیستی در ارائه کمک و خدمات به این دسته از کودکان از نظر ذی‌حسابی به مشکل برمی‌خورد.

بنابراین اقدام به استعلام موضوع از سوی اداره اتباع بیگانه کردیم که با نامه ارسالی پاسخ دادند که بهزیستی در این بخش مداخله نکند. این در حالی است که مقرر شده اداره اتباع بیگانه وزارت کشور ظرف هفته جاری تکلیف کودکان خیابانی و کارتن خواب خارجی را پس از بررسی‌های کارشناسی، مشخص کند.

در عین حال اداره اتباع بیگانه باید ظرفیت‌های لازم را بدین‌منظور با همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد این کار ایجاد کند و در صورتی که نیازمند کمک باشد، بهزیستی، شهرداری و نیروی انتظامی آمادگی خود را برای ارائه کمک‌های لازم اعلام می‌کنند.

کد خبر 94830

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی