شهردار پایتخت با بیان اینکه درخصوص آمادگی برای زلزله باید به موضوع مهم بافت‌های فرسوده توجه داشت، به لایحه‌ای در مورد بافت‌های فرسوده اشاره کرد و گفت:

در حال حاضر لایحه‌ای در دستور کار است که در صورت تصویب در شورای شهر می‌توانیم 100درصد هزینه پروانه برای بازسازی یا نوسازی ساختمان‌های واقع در بافت فرسوده را ببخشیم،  این موضوع یک چشم‌انداز درازمدت است

دکتر محمد باقر قالیباف گفت: بعد از زلزله بم اتفاق مهمی در کشور افتاد و مسئولان به‌طور جدی به این مسئله اندیشیده و ستاد بحران را تشکیل دادند و با اطمینان می‌گویم که هم‌اکنون نیز آمادگی مقابله با بلایای طبیعی با اولویت زلزله از دغدغه‌های جدی مسئولان است.

در شهر تهران نیز ستاد بحران تشکیل شده و از آن زمان تاکنون هر ساله مانور زلزله در تمامی مناطق برگزار می‌شود و آموزش‌ها و پیشگیری‌های لازم نیز ارائه شده است. همچنین در مناطق زلزله خیز تهران سوله بحران ایجاد شده و این سوله‌ها به تجهیزات مورد نیاز امدادرسانی تجهیز شده است.

قالیباف با بیان اینکه امکان پیش‌بینی زلزله وجود ندارد اما حرکات زمین به‌طور مرتب رصد می‌شود، بیان داشت: طبیعتا این آمادگی وجود دارد، مردم نیز باید آمادگی داشته باشند اما احساس ناامنی نکنند. وی افزود: بحث آمادگی در مورد زلزله نسبت به قبل بهبود چشمگیری داشته و قابل‌مقایسه نیست و زلزله چند روز پیش نیز نشان داد همه بخش‌ها هم منسجم بوده و آماده هستند.

تأکید بر هویت و چشم‌انداز نمای ساختمان در طرح جامع

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: نمای ساختمان‌ها در تهران، مسئله مهمی است، در گذشته اشکالی در شهرسازی وجود داشت که عزیزان در حوزه معماری و شهرسازی در مورد داخل خانه‌ها نظر داده و دخالت می‌کردند اما طبق قانون جدید برای صدور پروانه به داخل خانه کاری نداشته اما در مورد نمای آن دخالت می‌کنیم چرا که نمای ساختمان حق عمومی جامعه است و آنقدر که مردم از بیرون نما را مشاهده می‌کنند، صاحبخانه نمی‌بیند.

وی افزود: در طرح جامع نیز جنس، رنگ، زیبایی، هویت و چشم‌انداز نمای ساختمان هم مورد تاکید قرار گرفته است.

آب قنات‌های تهران به روددره‌ها هدایت خواهد شد

قالیباف در ادامه با بیان اینکه تهران دارای 7 رود دره است به بهسازی آنها اشاره کرد و اظهار داشت: هم‌اکنون بهسازی 3 روددره آغاز شده تا به‌عنوان تفرجگاهی برای شهروندان تبدیل شوند، آب قنات‌های تهران که مشکل‌ساز نیز شده‌اند به این رود دره‌ها هدایت خواهند شد.

همچنین فضای جنب روددره‌ها نیز که در مورد برخی شان تا حدود 27 کیلومتر است به‌صورت پله‌ای درآمده و شهروندان 2 تا 3 سال آینده در کنار رودخانه‌هایی با عرض 10 تا 45 متر می‌توانند پیاده‌روی کنند.

قالیباف با اشاره به اینکه تغییر رویکرد در شهر تهران در مدیریت شهری در 2 جهت در حال انجام است، بیان داشت: در حال مناسب‌سازی‌ شهر تهران هستیم تا مجموعه را اثر بخش و کارآمد کنیم و شهروندان تا 6 ماه آینده چابکی مدیریت شهری را حس می‌کنند.

کد خبر 93862

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار