همشهری آنلاین: رئیس جمهور کشورمان و نخست وزیر ترکیه بر گسترش روابط تهران - آنکارا و تحکیم هر چه بیشتر روابط و مناسبات دو جانبه و منطقه‌ای تاکید کردند.

به گزارش شبکه خبر، آقای احمدی نژاد در دیدار رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه گفت: ایران و ترکیه دو ملت برادر و دارای منافع و تهدیدات مشترک هستند که اگر با هم باشند می‌توانند بر همه تهدیدات غلبه و از فرصت‌ها به نفع ملت‌های خود استفاده کنند.

آقای احمدی نژاد با تاکید بر گسترش و تعمیق هر چه بیشتر روابط دوجانبه و منطقه‌ای دو کشور اظهار داشت: بسیاری از مشکلات و مسائلی که به اقتصاد و امنیت منطقه و کشورهای ما فشار وارد می‌کند، تحمیلی و به خاطر حضور و دخالت بیگانگان است که از بعضی فاصله‌ها بین ملت‌ها و دولت‌ها استفاده می کنند .

رئیس جمهور تصریح کرد: کشورهای منطقه به هر میزان که همکاری‌های منطقه‌ای خود را افزایش دهند این فاصله‌ها از بین می‌رود و فرصت برای طراحی بدخواهان کم می‌شود.

وی گفت: همکاری ایران و ترکیه به نفع دو کشور، منطقه و حتی کل جهان است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه سیاست‌های شصت ساله حاکم بر جهان با شکست مواجه شده است، خاطرنشان کرد: امروز غرب هم در تئوری و هم در عمل با بن بست مواجه شده است و دنیا منتظر تئوری های جدیدی است و ترکیه و ایران می‌توانند این خلاء را پر کنند و این نیازمند توسعه بیش از پیش همکاری‌هاست در این زمینه جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی برای توسعه همکاری‌ها در عرصه‌های مختلف ندارد.

احمدی نژاد با تاکید بر سرعت بخشیدن به پروژه ها و توافقات دو جانبه ایران و ترکیه اظهار داشت: تسریع در اجرای پروژه‌های دوجانبه نیازمند وجود برنامه ریزی دقیق و تقویت همکاری‌های مشترک است در چنین شرایطی می‌توان برخی موانع موجود در اجرای پروژه‌ها را رفع کرد.

رئیس جمهور با قدردانی از موضع نخست وزیر ترکیه در قبال رژیم صهیونیستی گفت: واقعیت این است که رژیم صهیونیستی تهدیدی برای همه ملت‌هاست و چنانچه فرصت پیدا کند می‌خواهد همه کشورهای منطقه را ضمیمه خود کند و نمی‌خواهد هیچ کشور قدرتمندی در منطقه وجود داشته باشد امروز هم شاهدیم که وقتی زورشان به مردم غزه نرسید به قدس شریف حمله ور می‌شود.

وی اضافه کرد: موضع گیری روشن شما در قبال رژیم صهیونیستی آثار مثبتی در کل دنیا و جهان اسلام به دنبال داشت و بدون تردید همه ملت‌ها از این موضع شما خوشحال شدند.

احمدی نژاد همچنین از موضع گیری طیب اردوغان در قبال موضوع هسته‌ای کشورمان قدردانی کرد و گفت: بدون تردید اگر عدالت نباشد مسائل و مشکلات حل نخواهد شد، وقتی یک رژیم غیر قانونی سلاح‌های اتمی دارد نمی‌توان از حق دیگران برای داشتن انرژی صلح آمیز هسته‌ای ممانعت کرد.

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه نیز در این دیدار خواستار گسترش و تحکیم هر چه بیشتر روابط و مناسبات دو جانبه و منطقه‌ای ایران و ترکیه شد و اظهار داشت: ترکیه مصمم است روابط برادرانه خود را با ایران هر چه بیشتر گسترش دهد.

نخست وزیر ترکیه همچنین با حمایت از حق مسلم کشورمان در زمینه انرژی صلح آمیز هسته‌ای تصریح کرد: کسانی که مدعی خلع سلاح هسته‌ای در جهان هستند باید خلع سلاح را ابتدا از کشور خودشان شروع کنند.

وی همچنین با حمایت از حضور ایران در اجلاس نابوکو گفت: معتقدم نابوکو دیر یا زود به اهمیت حضور جمهوری اسلامی ایران پی خواهد برد و ما نیز در نشست‌ها ضرورت این نیاز را به اعضا منتقل می‌‌کنیم.

کد خبر 93830

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار