پنجشنبه ۳۰ مهر ۱۳۸۸ - ۱۷:۵۹
۰ نفر

علی کهن‌نسب: تنها یک روز دیگر به آغاز رقابت‌های فوتبال جام جهانی نوجوانان باقی مانده است.

رقابت هایی که ویترینی از استعدادهای رده پایه فوتبال و ستاره‌های آینده فوتبال است. هرچند این جام جهانی هیجان جام جهانی بزرگسالان را ندارد ولی برای نوجوانان
به ویژه نوجوان هایی که با عبور از گذرگاه سخت حریفان به جمع تیم های حاضر راه یافته اند، این جام کم ارزش تر از جام جهانی بزرگسالان نیست.

تیم ملی فوتبال نوجوانان ایران

به عنوان یکی از 24 تیم در این رقابت‌ها حضور دارد. اتفاقی که برای فوتبال بسیار مهم و ارزشمند است. پس از ناامیدی تیم ملی فوتبال بزرگسالان  ایران در راه رسیدن به جام جهانی 2010 شاید این تنها فرصت برای فوتبال ایران و نوجوانان ایران برای عرض اندام در یک رخداد مهم بین المللی باشدتا شایستگی‌های خود را در دنیای فوتبال به اثبات برسانند.

رقابت های فوتبال جام جهانی نوجوانان می تواند برای نوجوانان ایران پنجره ای برای ورود به باشگاه های اروپایی و دنیای بزرگ‌تر باشد. اتفاقی که شاید آرزوی بسیاری از نوجوانان حاضر در این رقابت ها باشد.

بازیکنان این تیم تاکنون زیر نظر علی دوستی سرمربی تیم که سال‌هاست در رده نوجوانان فعالیت می کند،اردوهای تمرینی بسیاری را در داخل و خارج از کشور سپری کرده‌اند و به نظر می‌رسد در این دوره حمایت از این تیم و اردوهای برگزار شده در طول سال ها فعالیت فوتبال نوجوانان بی سابقه باشد.

کارشناسان امیدوارند تا تیم ملی فوتبال نوجوانان بتواند در این دوره به نتایج خوبی دست پیدا کند. علی دوستی سرمربی تیم نیز امیدوارانه می گوید:«همه نفرات از انگیزه بالایی برخوردار هستند تا در این جام که ویترینی از فوتبال نوجوانان جهان است،عملکرد خوبی داشته باشند و بتوانند توانایی های خویش را اثبات کنند. من اعتقاد راسخی به تیمم دارم و معتقدم که ما می‌توانیم یکی از مدال‌های جام جهانی را کسب کنیم.»

تیم ایران در نخستین گام رو درروی گامبیا قهرمان آفریقا قرار می گیرد.  کلمبیا دومین حریف ایران است و پس از آن ایران رودرروی تیم هلندی قرار می گیرد که مدال برنز رقابت‌های جام جهانی گذشته را کسب کرده است.

گرچه هر سه این حریفان، رقبای جدی‌ای برای ایران به حساب می‌آیند اما تیم ملی فوتبال نوجوانان امیدوار است که بتواند انتظارات مردم ایران را برآورده کند.

24 تیم و 5 قاره

قاره آسیا: رقابت‌های انتخابی قاره آسیا در کشور ازبکستان برگزار شد و چهار تیم ایران، ژاپن، کره جنوبی و امارات به عنوان مسافران این قاره پهناور در نیجریه حضور یافته‌اند.

قاره آفریقا: هشت تیم آفریقایی در کشور الجزایر با یکدیگر رقابت کردند و گامبیا، الجزایر، بورکینافاسو و مالاوی به همراه نیجریه به عنوان میزبان (بدون شرکت در رقابت‌های انتخابی) در این رقابت‌ها حضور دارند.

قاره اروپا: دور پایانی رقابت‌های انتخابی این قاره در کشور آلمان برگزار شد و تیم‌های آلمان، ایتالیا، هلند، اسپانیا، سوئیس و ترکیه به عنوان نمایندگان قاره اروپا در رقابت‌ها حضور دارند.
منطقه کونکاکاف: تیم‌های کاستاریکا، هندوراس، مکزیک و آمریکا به عنوان نمایندگان منطقه کونکاکاف، یعنی آمریکای شمالی، مرکزی و جزایر کارائیب، در این رقابت‌ها حضور دارند.

قاره اقیانوسیه: تیم نیوزیلند به عنوان تنها نماینده این قاره در نیجریه حضور پیدا کرده است.
آمریکای جنوبی: تیم‌های آرژانتین، برزیل، کلمبیا و اروگوئه به عنوان نمایندگان این قاره در رقابت‌های جام‌جهانی حضور دارند.

آشنایی با نیجریه میزبان رقابت‌ها

نیجریه به عنوان میزبان این رقابت‌ها با 140 میلیون جمعیت از کشورهای پرجمعیت و مهم قاره آفریقاست. فوتبال در کشور نیجریه در سال 1945 پایه‌گذاری شد و در سال 1958 اتحادیه فوتبال این کشور به عضویت فیفا در آمد. تیم ملی فوتبال نیجریه از تیم‌های مهم قاره آفریقاست که سابقه قهرمانی در جام ملت‌های آفریقا در سال‌های 1980 و 1994 را در کارنامه خود دارد.

نماد بازی‌های جام جهانی نوجوانان

تیم نیجریه به «تیم عقاب‌ها» معروف شده است و تاکنون تیم ملی بزرگسالان این کشور سه بار به جهانی صعود کرده است و در جام‌جهانی 1994 به جمع 16 تیم پایانی رقابت‌ها راه یافت ولی در دور حذفی با شکست 2 بر یک در برابر تیم ملی ایتالیا از رقابت‌ها حذف شد.
جی جی اوکوچا، امانوئل آمونیکه، دانیل آموکاچی، رشیدیکینی، ساندی اولیش و نوانکو کانو ستاره‌های سال‌های اخیر فوتبال این کشورند.

نیجریه‌ای‌ها در رده جوانان و نوجوانان افتخارات بیشتری را کسب کرده‌اند. آنها در المپیک آتلانتا در سال 1996 قهرمان شدند و سال گذشته نیز در المپیک چین تا فینال این رقابت‌ها پیش رفتند. در رده نوجوانان نیز این کشور سه بار قهرمان جام جهانی شده است. هرچند که این تیم از کشورهایی است که همیشه در مظان اتهام استفاده از بازیکنان بزرگ تر است ولی قدرت این تیم بر هیچ یک از رقبا پوشیده نیست و این تیم به عنوان میزبان، یکی از اصلی‌ترین مدعیان قهرمانی رقابت‌هاست. 

برنامه کامل رقابت‌های فوتبال جام جهانی نوجوانان

تیم ایران در صورت صعود به مرحله حذفی مسابقات فوتبال جام جهانی نوجوانان سال 2009 احتمال دارد با تیم‌های مطرحی همچون برزیل، آرژانتین و آلمان بازی کند.

بر اساس برنامه اعلامی کمیته برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی نوجوانان، دیدار افتتاحیه این رقابت‌ها روز شنبه، 2 آبان‌ماه (42 اکتبر) بین تیم‌های نیجریه و آلمان (قهرمان اروپا) در ورزشگاه "آبوجا"ی شهر آبوجا برگزار می‌شود و پس از 22 روز این رقابت‌ها با برگزاری دیدار نهایی در روز یکشنبه 42 آبان‌ماه (51 نوامبر) در همین ورزشگاه به پایان می رسد.

ضمن اینکه طبق برنامه ریزی این مسابقات، تیم ایران در صورت صعود به عنوان تیم نخست گروه C در مرحله حذفی با یکی از تیم‌های سوم گروه‌های B، A یا F دیدار می کند.
همچنین در صورتی که شاگردان علی دوستی به عنوان تیم دوم راهی مرحله یک هشتم نهایی شوند، با تیم اول گروه A که به احتمال زیاد یکی از تیم‌های آلمان یا آرژانتین خواهد بود به رقابت می پردازند و در صورتی‌که در رده سوم این گروه قرار گیرند با تیم‌های اول گروه A یا تیم اول گروه B که به احتمال زیاد برزیل خواهد بود، رودررو خواهند شد.

* گروه بندی مسابقات فوتبال جام جهانی نوجوانان نیجریه در سال 2009 به شرح زیر است:

گروه A: نیجریه، آلمان، هندوراس و آرژانتین
گروه B: برزیل، ژاپن، مکزیک و سوئیس
گروه C:  ایران، گامبیا، کلمبیا و هلند
گروه D:  ترکیه، بورکینافاسو، کاستاریکا و نیوزیلند
گروه E:  امارات، مالاوی، اسپانیا و امریکا
گروه F: اروگوئه، کره جنوبی، الجزایر و ایتالیا 

برنامه مسابقات تیم ملی فوتبال نوجوانان ایران 

یکشنبه - 3/8/8831 (52 اکتبر 9002):

* ایران - گامبیا، ورزشگاه اسوئنه شهر کالابار
* کلمبیا - هلند، ورزشگاه اسوئنه شهر کالابار

چهارشنبه - 6/8/8831 (82 اکتبر 9002):

* هلند - گامبیا، ورزشگاه اسوئنه شهر کالابار
* ایران - کلمبیا، ورزشگاه اسوئنه شهر کالابار

شنبه - 9/8/8831 (13 اکتبر 9002):

* گامبیا - کلمبیا، ورزشگاه اسوئنه شهر کالابار
* هلند - ایران، ورزشگاه ان نامدی آزیکیوه شهر انوگو

کوتاه و خواندنی از جام جهانی

- مقامات مسئول برگزار کننده مسابقات جام جهانی زیر 17 ساله ها تنها از کشور نیجریه نیستند. در بین آنها افرادی از مسئولانی که در جام جهانی 2010 در آفریقای جنوبی نیز عضو کمیته مسابقات هستند، حضور دارند. کنفدراسیون فوتبال آفریقا این کار را انجام داده است تا مسئولانی که سال آینده در آفریقای جنوبی برای جام جهانی 2010 مسئولیت دارند تجربه کسب کنند تا سطح کیفی جام جهانی بزرگسالان،  بهترین  باشد.

- نزدیک به 2500 دختر و پسر دانش‌آموز و دانشجو از شش ماه قبل تحت آموزش های ویژه قرار گرفته اند تا به تیم ها و همراهان و توریست ها کمک کنند.

آنان در این مدت سه دوره  زیر نظر استادان وزارت ورزش و کمیته و نیز کارشناسان اعزامی فیفا آموزش حرفه‌ای دیده‌اند. به خصوص که کارشناسان فیفا تجربیات خود را  با زبان ساده در اختیار این داوطلبان قرار دادند. 

- برای مقابله با فعالیت های گروه‌های شبه‌ نظامی دولت نیجریه با کمک ارتش این کشور نیروهایی را ویژه مسابقات گمارده اند تا امنیت برگزاری مسابقات در 8 شهر برگزارکننده فراهم شود.

-  فیفا  در طول رقابت‌های جام جهانی زیر 17 سال به صورت تصادفی از بازیکنان حاضر در این رقابت‌ها آزمایش تعیین سن به عمل می آورد.فیفا اعلام کرد درپی به وجود آمدن شایعاتی مبنی بر حضور بازیکنان بزرگ تر در برخی تیم‌های حاضر در رقابت‌های جام جهانی زیر 17 سال، به صورت تصادفی از بازیکنان 24 تیم حاضر در این رقابت ها آزمایش تعیین سن به عمل خواهد آورد.

فیفا دلیل این تصمیم خود را حفظ روحیه‌ جوانمردی در فوتبال و همچنین پاسخ‌گویی در قبال شایعات مطرح شده عنوان کرده است.

-  کنفدراسیون فوتبال آفریقا قصد دارد در طول برپایی مسابقات زیر 17 سال، از کارشناسان بزرگ دنیا و چهره های جهانی دعوت به عمل آورد تا باعث رونق بیشتر مسابقات شود.
از افرادی که حضورش در افتتاحیه قطعی شده، رونالدینیو بازیکن برزیلی تیم آث میلان است.
او خود در نوجوانی همراه برزیل در این مسابقات قهرمان شده است.

کد خبر 93225

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فوتبال ايران

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز