مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۲۱ مهر ۱۳۸۸ - ۱۲:۵۹
۰ نفر

مهدی امینی: تونل‌توحید به یکی از مباحثات روزمره شهروندان تهرانی و البته مسئولان و مدیران تبدیل شده است

تونلی که ابتدا بحث بر سر عدم‌امکان اجرای آن بود، پس از شروع اجرا بحث بر سر عدم‌امکان اجرای آن در زمان مقررشد و در طول این مدت نیز اتفاقات،‌ گمانه‌زنی‌ها، اتهامات و تعاریف مختلف و متعددی از پروژه شد تا به امروز که دیگر همه منتظرند تا ببینند با افتتاح تونل توحید چه اتفاقی خواهد افتاد؟

به‌راستی این تونل با این حجم وسیع عملیات فنی‌وعمرانی و مالی و تعجیل در افتتاحش در زمان حک شده بر روزشمار (که رکوردی قابل‌توجه در پروژه‌های عمرانی ملی است)، چه مزایایی برای شهر تهران و شهروندانش داشته و خواهد داشت؟ پاسخی هرچند مختصر را شاید بتوان در این سطور یافت:

-همه اعضای شورای شهر کنونی پروژه تونل‌توحید را با اهمیت‌ترین پروژه تاریخ شهر تهران می‌دانند.

-اتفاقات تونل ثابت کرد شبکه آبرسانی شهر تهران نیاز مبرمی به نوسازی داشته و نشتی آن‌ها خطرات زیادی برای پروژه‌ها و هم‌چنین سلامت آب آشامیدنی شهر به‌همراه دارد.-در مجموع 3400نفر از جمله 200مهندس‌، فورمن و نقشه‌بردار به‌صورت‌ شبانه‌روزی فعالیت می‌کنند و 304دستگاه ماشین‌آلات سنگین و 404دستگاه ماشین‌آلات سبک از جمله تجهیزات به‌کار گرفته‌شده در پروژه مذکور به‌شمار می‌آیند. ایجاد اشتغال در حین اجرا و پس از بهره‌برداری از مزایای جانبی تونل است.

-تونل توحید حد‌فاصل خیابان باقرخان در بزرگراه شهیدچمران تا بعد از خیابان آذربایجان در بزرگراه شهیدنواب دارای 3خط عبوری خودرو و 2مسیر عابر‌پیاده همراه با حاشیه است که دسترسی شهروندان تهرانی به بزرگراه آزادگان، جاده قدیم تهران،‌ جاده قدیم قم، آزاد‌راه ساوه، جاده بهشت‌زهرا(س) و‌ فرودگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره) را در کمترین زمان ممکن می‌سازد.

کاهش ترافیک محور‌های بزرگراهی شهید‌چمران، بزرگراه شهیدنواب صفوی، خیابان‌های آزادی، ستارخان و خیابان‌های فرعی آن‌ها، محورهای میدان جمهوری و خیابان‌های جانبی محدوده طرح و هم‌چنین آرامش در محله‌های فرعی و زندگی شهروندان از دیگر مزایای تونل است.

-کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی و صوتی، کاهش زمان سفرهای درون‌شهری و هزینه‌های استهلاک از مزایای طرح است که شاید محاسبه هزینه‌های صرفه‌جویی‌شده ناشی از آن‌ها پس از افتتاح باورنکردنی باشد.

-نیاز به رفع معارض ملکی و تاسیساتی شهری در تونل‌توحید تا حد بسیاری حل شد و از بروز مشکلات بعدی برای شهروندان جلوگیری کرد.

-افزایش ایمنی عبور‌و‌مرور و در نتیجه کاهش حوادث، تصادفات و جرایم ترافیکی نیز از مهم‌ترین مزایای این تونل خواهد‌بود و در‌نهایت شهروندان بهترین قاضی و داور ‌در زمان افتتاح این تونل برای مزایای بسیار آن خواهند‌بود.

همشهری مسافر

کد خبر 92685

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار شهری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی