تجزیه و تحلیل جدیدی از زباله‌های پرتاب شده از سیارک دیمورفوس هنگامی که فضاپیمای DART را با آن برخورد کرد، نشان داد که ممکن است بعضی سنگ‌ها در مسیر برخورد با مریخ باشند.

ماموریت ناسا  به طور تصادفی سنگ‌های فضایی را به سمت مریخ می‌فرستد

همشهری آنلاین -یکتا فراهانی: مأموریت منحرف کردن مسیر یک سیارک در سپتامبر ۲۰۲۲ می‌تواند یک موفقیت بزرگ به حساب بیاید. اما ممکن است آسیب‌های جانبی به دنبال داشته باشد.

زباله‌های پرتاب شده از سیارک دیمورفوس
تجزیه و تحلیل جدیدی از زباله‌های پرتاب شده از سیارک دیمورفوس هنگامی که ناسا فضاپیمای DART را با آن برخورد کرد، نشان داد بعضی سنگ‌ها ممکن است در مسیر برخورد با مریخ باشند.

در حال حاضر این موضوع چندان مهم به نظر نمی‌رسد، چون هیچ کس در مریخ وجود ندارد که بخواهیم نگرانش باشیم. اما هنگامی قرار باشد سنگ‌ها با مدار مریخ تلاقی کنند، اگر مأموریت‌های خدمه طبق برنامه پیش بروند، ممکن است این اتفاق بیفتد.
بنابراین ممکن است چند هزار سال دیگر چند دهانه برخوردی جدید روی مریخ وجود داشته باشد.

مأموریت DART
مأموریت DART از نظر مفهومی ساده بود. دیمورفوس و دید یموس یک جفت سیار ک دو تایی با دوره مداری شناحته شده هستند.

ناسا با کوبیدن یک فضاپیما به سیارک کوچک دیموزفوس و اندازه‌گیری تغییرات مدار آن، دریافت که ما ابزاری برای منحرف کردن مسیر سیارکی که ممکن است در مسیری خطرناک به سمت زمین باشد، در اختیار داریم. البته تا هنگامی که برای برنامه ریزی و اجرای مأموریت، زمان کافی در اختیار داشته باشیم.


ماموریت ناسا  به طور تصادفی سنگ‌های فضایی را به سمت مریخ می‌فرستد
سیارک دیمورفوس
توجه داشته باشیم دیمورفوس یک تکه سنگ محکم نیست بلکه سیارکی است که به عنوان یک سیارک « تپه آوار » شناخته می‌شود که نسبتاً ضعیف هم به همدیگر متصل شده است. به این ترتیب برخورد به آن برخورد به آن با یک فضاپیما، یک دسته کامل سنگ و غبار سیارکی را به فضا پرتاب کرد که بسیار دیدنی به نظر می‌رسید.

بیشتر بدانیم :

سرانجام سنگ‌های پرتاپ شده
اما تکلیف سنگ‌هایی که به این ترتیب پرتاب می‌شوند چه می‌شود؟ این چیزی است که اخترشناسان مارکو فنوچی از آژانس فضایی اروپا و آلبینو بو کار گنانی از موسسه ملی اخترفیزیک در ایتالیا در مقاله منتشر شده در ماهنامه انجمن سلطنتی نجوم به بررسی آن پرداختند .
تحقیقات آنها بر شبیه‌سازی عددی پرتاب ضربه، بیست هزار سال آینده متمرکز بود. آن‌ها به طور خاص بر ۳۷ تخته سنگ شناسایی شده توسط تلسکوپ فضایی هابل در اندازه‌های ۴ تا ۷ متر (۱۳ تا ۲۳ فوت در عرض) تمرکز کردند.

ماموریت ناسا  به طور تصادفی سنگ‌های فضایی را به سمت مریخ می‌فرستد


برخورد مستقیم تخته سنگ‌ها به مریخ

توجه داشته باشیم بعضی تخته سنگ‌ها به مریخ نزدیک می‌شوند، اما به اندازه‌ای نزدیک نمی‌شوند که خطر ایجاد کنند. ولی چهار تخته سنگ به اندازه‌ای به مریخ نزدیک می‌شوند که به طور مستقیم به آن برخورد کنند.

مریخ با یک بالشتک جوی خوب مانند زمین محافظت نمی‌شود. بر اساس محاسبات، این سنگ‌ها به‌طور مستقیم به یک تکه به پایین سقوط و دهانه‌های کوچکی را تا ۳۰۰ متر حفر می‌کنند.
مریخ با سنگ‌ها و دهانه‌های فضایی پوشیده شده است. بنابراین اگر در چند هزار سال آینده اتفاقی رخ ندهد، این تاثیرات واقعاً دنیا را تکان نخواهد داد.
اما این یافته‌ها از کار قبلی تیم حمایت می‌کند و نشان می‌دهد بعضی شهاب‌سنگ‌هایی که در گذشته به زمین برخورد کرده‌اند، احتمالاً از برخورد سیارک‌ها در محیط نزدیک به زمین سرچشمه گرفته‌اند.
شایان ذکر است این تحقیق در مجله Monthly Notices of the Royal Astronomical Society منتشر شده است.
منبع:
https://www.sciencealert.com/nasa-mission-accidentally-sends-space-rocks-hurtling-towards-mars

کد خبر 843913

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha