یک بررسی جدید نشان می‌دهد که کمردرد علت اصلی ناتوانی در جهان است و بیش از ۶۰۰ میلیون نفر با آن زندگی می‌کنند.

LOW BACK PAIN

به گزارش همشهری آنلاین این یک تجزیه‌وتحلیل از داده‌های ترکیب‌شده از ۵۰۰ بررسی در سراسر جهان در طول بیش از ۳۰ سال گذشته که در ژورنال «لنست روماتولوژی» منتشر شده است، «بار» جهانی کمردرد را بر اساس کشور، سن، جنس و شدت تخمین زده است. اصطلاح «بار» (burden) بیمار به ترکیبی از شیوع کمردرد و میزان از دست رفته سلامت ناشی از آن اشاره دارد. این یافته‌ها بخشی از طرح بزرگتر «بررسی بار جهانی بیماری‌ها» است که هدف آن تعیین کمی میزان از دست رفتن سلامت در سطح جهانی به علت بیماری‌های گوناگون است.

پژوهشگران می‌گویند کمردرد در میان علل ناتوانی در سه دهه گذشته در رده اول قرار دارد. اما دچار شدن به این بیماری اجتناب‌ناپذیر نیست.

به گفته این پژوهشگران اگر جامعه به طور مستقیم سه عامل خطرساز عمده- چاقی، سیگار کشیدن و عوامل ارگونومیک محیط کار- را هدف قرار دهد- می‌تواند بار بیماری کمردرد را تا ۳۹ درصد کاهش دهد.

سیگار کشیدن قبلا با آسیب دیدن جریان خون میکروسکوپی ساختارهای ستون فقرات برای مثال دیسک‌ها و مفاصل آن و نیز تضعیف استخوان‌ها مربوط شده است. اما به گفته پژوهشگران سیگار کشیدن اغلب با عوامل دیگر سبک زندگی از جمله فعالیت جسمی، چاقی و بدخوابی همراهی دارد که همه آنها با افزایش خطر کمردرد همراهی دارند.

همچنین، چاقی با سایر عوامل سبک زندگی ناسالم ارتباط دارد که همه آنها خطر کمردرد را افزایش می‌دهد. چاقی همچنین با افزایش بار تحمیل‌شده بر روی ساختارهای ستون فقرات که آنها را در معرض آسیب قرار می‌دهد و یک پاسخ التهابی عمومی همراهی دارد.

چرا کمردرد اهمیت دارد

کمردرد ناشی از عوامل بسیاری است،‌ از جمله عوامل زیست، اجتماعی و روانشناختی. پیچیدگی آناتومیکی ستون فقرات به معنای آن است که حتی با وجود تصویربرداری تشخیصی پیچیده در اغلب موارد کمردرد نمی‌توان یک علت ساختاری ساده مثلا یک مفصل یا عضله منفرد برای آن یافت.

این وضعیت باعث می‌شود تشخیص‌ها عمدتا بر اساس علائم گزارش‌شده باشد. در حالیکه اغلب موارد کمردرد کوتاه‌مدت هستند و بهبودی در طول شش هفته از شروع درد رخ می‌دهد، اما یک سوم موارد کمردرد مداوم خواهند شد و برای سال‌ها طول خواهند کشید. همین تداوم است که مسئول میزان بالای بار بیماری مربوط به کمردرد است.

عوامل موثر بر شیوع کمردرد

تخمین زده می‌شود که اگر تغییری در عوامل خطرساز رخ ندهد، در طول ۳۰ سال آینده ۸۴۳ میلیون نفر در سراسر جهان با کمردرد زندگی خواهند کرد. 

گرچه جنسیت شخص به طور مستقیم خطر کمردرد را تعیین نمی‌کند، این عارضه در میان زنان بسیار شایع‌تر است. این بررسی هم نشان داد که ۳۹۵ میلیون نفر زن در جهان کمردرد را گزارش می کنند، در حالیکه این رقم در میان مردان ۲۲۵ میلیون نفر است.

این نایکسانی را می‌توان با توجه به تفاوت رفتارهای افراد در جستجوی مراقبت درمانی و نیز تفاوت دسترسی به مراقبت بهداشتی در میان مردان و زنان توضیح داد.

یک عامل موثر دیگر سن افراد است. گرچه این باور عمومی وجود دارد که کمردرد در میان بزرگسالان در سن کاری شایع‌تر است، اما در حقیقت بالاترین شیوع کمردرد مربوط به دهه ۸۰ زندگی است. کمردرد سالمندان هنگام مراجعه به دریافت مراقبت درمانی اغلب نادیده گرفته می‌شود. سالمندان کمتر به درمان‌های مبتنی بر شواهد دسترسی دارند که از جمله سبک زندگی سالم را تشویق می‌کنند. سالمندان نسبت به همردیفان جوانشان با احتمال کمتری ممکن است از درد شدید و ناتوانی بهبود پیدا کنند بیشتر مستعد دچار شدن به علائم درازمدت و مداوم هستند و همچنین در معرض خطر بیشتر افتادن هم قرار دارند.

چیزهایی که هنوز نمی‌دانیم

آنچه هنوز برای افراد دچار کمردرد مورد نیاز است، راه‌های بهتر و موثرتر کنترل کمردرد است. بررسی‌ها نشان می‌دهند که بسیاری از درمان‌های حاضر برای کمردرد یا موثر نیستند یا اثر چندانی ندارند. این درمان‌ها شامل داروهای مسکن یا برخی از اعمال جراحی هستند.

با توجه به این یافته‌ها که میلیون‌ها نفر با کمردرد زندگی می‌کنند، روشن است که پژوهش بیشتری برای شناسایی راهبردهای پیشگیری موثر مورد نیاز است.

کد خبر 776624

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha