مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۸۷ - ۲۰:۵۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: یک متخصص نرم‌افزار می‌گوید راندن موتورسیکلت با تقویت مغز رانندگان آنها را جوان نگه می‌دارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه رویتا کاواشیما دانشمندی که مبلغ شیوه پرطرفدار"تمرین‌دادن مغز" Brain Training"" است، چهارشنبه 4 مارس (14 اسفند) با اشاره به یک بررسی علمی جدید گفت، گروه پژوهشی او و شرکت موتورسیکلت‌سازی یاماها رشته‌ای از تجربیات را در مورد تاثیر موتوار سواری بر مردان میانسال انجام داده‌اند. به گفته او موتورسواری نسبت به ماشین‌سواری به علت نیاز به هشیاری بیشتر، مغز را بیشتر فعال می‌کند

او هشدار داد: "در یک محیط متعارف و آسوده، ذهن و بدن انسان به پایین نگه‌داشتن فعالیت خود عادت می‌کند. نتیجه‌گیری نهایی ما این است که راندن موتورسیکلت می‌تواند به حفظ هوش با افزایش سن کمک کند."

کاواشیما طراح نرم‌افزار "تعلیم‌دیدن" مغز است که رشته‌ای از خودآزمایی‌‌ها و سایر بازی‌ها را با هم تلفیق می‌کند و تحت نام "سن مغز" Brain Age برای کنسول بازی نینتدو دی‌اس در آمریکای شمالی در دسترس است.

کاواشیما که یک طرفدار پروپاقرص خودآموخته موتورسیکلت است به یک بررسی جدید اشاره می‌کرد که به طور مشترک بوسیله شرکت یاماها و دانشگاه توکیو که او برای آن کار می‌کند، انجام شده است.

یکی از تجربه‌‌‌ها در این بررسی شامل 22 مرد در سنین 40 و 50 می‌شد که گواهینامه موتورسیکلت داشتند، اما دست کم برای یک دهه بود که سوار موتورسیکلت نشده بودند.

آنها به طور اتفاقی به دو گروه تقسیم شدند- از یک گروه خواسته شد که راندن موتورسیکلت را در زندگی روزمره از سر بگیرند، و گروه دیگر به سوار شدن به دوچرخه و ماشین ادامه دادند.

کاواشیما گفت: "گروهی که موتورسیکلت می‌راندند نمرات بالاتری در آزمون‌های کارکرد شناختی به دست آوردند."

در یک آزمون،که در آن از مردان خواسته می‌شد که مجموعه‌ای اعداد را به ترتیب معکوس به یاد آورند، نمرات رانندگان موتورسیکلت بیش از 50 درصد در طول دو ماه افزایش یافت، در حالیکه نمرات افرادی که موتورسیکلت سوار نمی‌شدند، اندکی بدتر شده بود.

رانندگان موتورسیکلت همچنین گفتند که در طول کار اشتباهات کمتری می‌کنند و خوشحال‌تر هستند.

 کاواشیما گفت:‌ "مراقبت ذهنی در یک جامعه مدرن موضوع بسیار مهمی است. به نظر من به نتایج جالبی دست یافتیم چرا که داده‌ها نشان می‌دهد که شما می‌توانید وضعیت ذهنی‌تان را به سادگی با استفاده از موتورسیکلت بهبود بخشید."

کد خبر 76540

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین خبر امروز

پر بیننده‌ترین اخبار سرویس

دیدگاه خوانندگان

وبگردی