جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۸۷ - ۱۸:۳۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: مایکروسافت برای مقابله با کرم کامپیوتری کانفیکر Conficker جایزه‌ 250هزار دلاری گذاشت

مایکروسافت این جایزه را برای افرادی گذاشته که اطلاعات مفیدی در مورد سازندگان و سرور کرم کامپیوتری کانفیکر به نهادهای امنیتی بدهند.

این تصمیم مایکروسافت بعد از این اتخاذ شد که این شرکت نتوانست سرویس دهنده‌های اینترنت و کاربران زیادی را برای نصب بسته امنیتی MS08-067 ترغیب کند.

دردسر اصلی مایکروسافت زمانی شروع شد که این شرکت در بیانیه‌ای در ماه اکتبر سال 2008 اعلام کرد که  خدمات سرور مایکروسافت نسبت به یک کرم کامپیوتری خاص بسیار حساس است.

هکرها نیز با شنیدن این خبر تهدید‌های خود را عملی ساختند و تا اواسط ماه ژانویه سال 2009 بیش از 9 میلیون کامپیوتر را آلوده ساختند و مدیر شرکت Qualys پیش‌بینی کرد که 25 تا 30 درصد سیستم‌های آسیب‌پذیر فاقد بسته امنیتی MS08-067 هستند.

به نظر می‌رسد که حملات هکرها همچنان ادامه دارد چرا که شرکت سیمانتک، سازنده آنتی‌ویروس نورتون می‌گوید که در پنج روز آخر هفته گذشته بیش از 500 هزار مورد آلودگی در روز به کرم W32.Downadup.A و 1.7 میلیون آلودگی در روز به نوع B این کرم مشاهده کرده‌است.

به همین دلیل هم مایکروسافت پنجشنبه گذشته شرکت‌های کامپیوتری و فعال در زمینه امنیت سایبر، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی، شرکت‌های سرویس دهنده اینترنت و زیرساخت‌های آن را به همکاری در زمینه مبارزه جدی با تهدید‌های این کرم فراخوانده و از آن‌ها خواسته‌است که از اطلاعات کاربران برای مبارزه با Conficker استفاده کنند.

تا به حال شرکت‌های مانند VeriSign، F-Secure، AOL، سیمانتک و محققانی از موسسه جورجیا تک و انجمن Shadow Server به کمک مایکروسافت آمده‌اند و هدف همه آن‌ها شناسایی و پیدا کردن سرنخ‌های به دامنه‌های مرتبط با Conficker یا Downadup است.

Conficker به این صورت کار می‌کند که ابتدا به دنبال یکی از فایل‌های اجرایی و حساس ویندوز به نام Services.exe می‌گردد و بخشی از کد برنامه این فابل می‌شود. به این ترتیب با تبدیل شدن به فایل‌های dll‌ویندوز و با اتصال به سرور خود شروع به تبادل اطلاعات از کامپیوتر آلوده می‌کند.[کرم Conficker همچنان شبکه‌ها را آلوده می‌کند]

مایکروسافت همچنین اعلام کرده‌است که هیچ محدودیتی از قبیل ملیت و موقعیت افراد برای شرکت در این کار ندارد و هر کسی می‌تواند مبلغ 250هزار دلار را برنده شود.

سال 2008 هم حرکتی مشابه برای حل باگ سرورهای نام‌های دامنه (DNS) انجام شد

کد خبر 75214

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز