یک بررسی جدید نشان می‌دهد قرص ترکیبی سه‌دارویی «پلی‌پیل» احتمال بروز دوباره مشکلات قلبی-عروقی و مرگ را در افرادی که قبلا دچار حمله قلبی شده‌اند، در دوران بهبودی‌شان کاهش می‌دهد.

پلی‌پیل

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فاکس نیوز یافته‌های این بررسی که در کنگره انجمن متخصصان قلب اروپا در بارسلونای اسپانیا اعلام شد، نشان داد مصرف این قرص میزان مرگ‌ومیر ناشی از بیماری‌های قلبی‌عروقی را تا ۳۳ درصد کاهش می‌دهد.

یافته‌های بررسی درباره این قرص ترکیبی که حاوی سه داروی آسپیرین (۱۰۰ میلی‌گرم)، داروی مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین به نام رامیپیریل (۵/۲، ۵ یا ۱۰ میلی‌گرم) و آتورواستاتین (۲۰ میلی‌گرم یا ۴۰ میلی‌گرم) است در ژورنال پزشکی معتبر نیوانگلند منتشر شده است.

به گفته پژوهشگران، نتایج این بررسی برای نخستین بار نشان می‌دهد که «پلی‌پیل» می‌تواند مشکلات عودکننده قلبی-عروقی را در افرادی که از حمله قلبی بهبود یافته‌اند، کاهش دهد.

این پژوهشگران همچنین می‌گویند علت این تاثیر مثبت این است که بیماران با این رویکرد ساده با استفاده از یک قرص حاوی چند دارو نسبت به مصرف جداگانه قرص‌ها در رویکردهای معمول، بهتر می‌توانند برنامه درمانی را رعایت و قرص‌ها را به طور منظم مصرف کنند.

به طور معمول، پس از اینکه یک بیمار از حمله قلبی بهبود پیدا می‌کند، پزشکان چند دارو برای جلوگیری از عود مشکلات قلبی برای او تجویز می‌کنند که ممکن است شامل داروهای ضد پلاکت برای جلوگیری از لخته شدن خون، داروهایی برای کنترل فشار خون و یک داروی پایین‌آورنده چربی خون مانند یک داروی استاتینی است.

مشکلی که پیش می‌آید این است که کمتر از نیمی از بیماران به طور مداوم این برنامه درمانی را رعایت می‌کنند. گرچه بسیاری از بیماران در مدت بلافاصله پس از بیماری حاد قلبی مثلا حمله یا انفارکتوس قلبی درمان را رعایت می‌کنند، پس از چند ماه اول میزان رعایت درمان افت می‌کند.

هدف دیگر این پژوهشگران این بود که از همان آغاز دوره بهبودی برنامه درمانی شروع شده باشد و اغلب بیماران در این بررسی مصرف این قرص ترکیبی ساده را از هفته اول حمله قلبی آغاز کردند.

این پژوهشگران می‌گویند رعایت درمان پس انفارکتوس میوکاردی حاد (حمله قلبی) برای پیشگیری ثانوی (جلوگیری از عود بیماری) اساسی است و پلی‌پیل که داروهای اساسی مورد نیاز این بیماران در آن ترکیب شده است، کارآمدی خود را در این باره ثابت کرده است. هنگامی بیماران پذیرش بیشتر در مصرف داروهای لازم داشته باشند، خطر عود کردن مشکلات قلبی-عروق کمتر می‌شود.

یک بررسی قبلی که در ژورنال انجمن متخصصان قلب آمریکا (JACC) منتشر شده است، هم نشان داده بود که بیماران درمان‌شده با پلی‌پیل در پذیرش درمان و رعایت دریافت آن بهبودی قابل‌توجهی نشان می‌دهند.

درمان ساده‌تر پذیرش بیماران را بیشتر و اثربخشی آن بیشتر می‌کند

بررسی قعلی به صورت یک کارآزمایی بالینی بین‌المللی تصادفی‌شده سامل ۲۴۹۹ بیمار از هفت کشور اروپایی بود که دوران بهبودی از حمله قلبی را می‌گذراندند. بیماران به طور تصادفی به دو گروه دریافت‌کننده لی‌پیل و دریافت‌کننده داروهای استاندارد معمول تقسیم شدند. سن میانگین بیماران ۷۶ سال بود و شامل افرادی با سابقه فشار خون بالا، دیابت و سیگار کشیدن می‌شد.

مدت پیگیری بیماران به طور میانگین سه سال بود.

در این بررسی میزان بروز چهار مشکل عمده قلبی-عروقی در این بیماران تجزیه و تحلیل شد: مرگ ناشی از علل قلبی-عروقی، سکته مغزی غیر مرگبار، انفارکتوس میوکاردی (حمله قلبی) غیر مرگبار و نیاز به انجام جراحی اضطراری بای‌پس شریان‌های کرونری قلب.

نتایج نشان اد که بیمارن دریافت‌کننده قرص ترکیبی پلی‌پیل نسبت به افرادی که داروها را جداگانه دریافت می‌کنند، ۲۴ درصد کمتر در معرض این چهار عارضه قلبی-عروقی هستند. شمار مرگ‌ها هم در گروه دریافت‌کننده داروهای جداگانه در مقایسه با گروه پلی‌پیل کمتر بود: ۷۱ مرگ در برابر ۴۸ مرگ.

بیماران گروه پلی‌پیل همچنین میزان بالاتر پذیرش درمان را نسبت به گروه شاهد داشتند که ممکن است علت سودمندی بیشتر پلی‌پیل باشد.

پلی‌پیل که درمان را ساده‌تر و پذیرش درمان را در بیماران بهبود می‌بخشد،  همچنین می‌تواند بخشی از یک رویکرد درمانی جهانی برای کمکک به پیشگیری از عود مشکلات قلبی-عروق در بیمارانی باشد که دچار حمله قلبی شده‌اند.

پلی‌پیل در ایران هم مطالعه شده است

پلی‌پیل در بازار دارویی ایران هم موجود است و قبلا پژوهشگران ایرانی در یکی از بزرگترین تحقیق‌های بالینی جهان در سال ۲۰۱۹ در همکاری با پژوهشگران سایر کشورها نشان دادند که مصرف این قرص چنددارویی می‌تواند جلوی بسیاری از مرگ‌های زودرس قلبی-عروقی را بگیرد و امید به زندگی را کاهش دهد.

کد خبر 701037

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha