همشهری آنلاین: کشورهای عضو اوپک پیش از برگزاری نشست فوق‌العاده در الجزایر در قاهره گردهم می‌آیند تا در باره وضعیت بازار جهانی نفت گفت و گو کنند

به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری رسمی الجزایر، شکیب خلیل، رئیس سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و وزیر انرژی و معادن الجزایر، در الجزیره به خبرنگاران گفت که این نشست در حاشیه اجلاس کشورهای عربی صادر کننده نفت (اوآپک) در روز 29 نوامبر (9 آذر) در قاهره برگزار خواهد شد.

شماری از کشورهای عضو اوپک، عضو سازمان کشورهای عربی صادر کننده نفت (اوآپک) نیز هستند. کشورهای الجزایر، کویت، لیبی، قطر و عربستان سعودی در هر دو سازمان یاد شده عضویت دارند.

اوپک قرار است روز 17 دسامبر(27 آذر) در شهر وهران در غرب الجزایر نشست فوق العاده داشته باشد. در این نشست دورنماهای بازارهای جهانی نفت در نیمه نخست سال 2009 مورد بررسی قرار خواهد گرفت. نشست اعضای اوپک در قاهره بمثابه فراهم کردن مقدامات نشست وهران ارزیابی می شود.

به گزارش خبرگزاری الجزایر اوپک روز پنجشنبه اعلام کرد در صورتی که روند کاهش بهای نفت ادامه یابد، کاهش بیشتر تولید را در نشست پایان ماه جاری میلادی در قاهره نیز مورد بررسی قرار خواهد داد.

پیش از این محمد علی خطیبی، نماینده ایران در هیئت عامل اوپک، در گفت و گو با بلومبرگ اعلام کرده بود که برگزاری نشست وزیران نفت اعضای اوپک قبل از نشست 17 دسامبر (27 آذر) محتمل است.

وزیر نفت ایران نیز روز چهارشنبه گذشته اعلام کرد: با توجه به این که توافق اعضای اوپک مبنی بر کاهش تولید نفت در اکتبر گذشته تنها مانع از کاهش بیشتر بهای نفت شده است، این سازمان باید برای تثبیت بهای نفت فعال تر عمل کند.

تصمیم اوپک به برگزاری نشست زود هنگام در قاهره در شرایطی است که بهای نفت پیوسته در بازارهای جهانی کاهش می یابد.

با وجود توافق میان اعضای اوپک و کاهش تولید نفت آن از اول ماه نوامبر، بهای نفت که اواسط  تابستان بیش از 147 دلار هر بشکه بود، هم اکنون به بشکه ای کمتر از 60 دلار کاهش یافته است

بهای سبد نفتی اوپک نیز روز پنجشنبه 23 آبان ( 13 نوامبر) با 2 دلار و 21 سنت کاهش نسبت به روز قبل از آن، به هر بشکه 47 دلار و 73 سنت رسید.

به گزارش دبیرخانه سازمان اوپک، بهای سبد نفتی اوپک در روز چهارشنبه 22 آبان هر بشکه 49 دلار و 94 سنت بود.

سبد نفت خام اوپک در بردارنده 13 نوع نفت خام اعضای این سازمان شامل مخلوط الجزایر، گریسول آنگولا، اورینته اکوادور، میناس اندونزی، سنگین ایران، سبک بصره، صادراتی کویت، اس ‌سیدر لیبی، سبک «بونی» نیجریه، مارین قطر، سبک عربی عربستان سعودی، موربان امارات و بی.سی.اف 17 ونزوئلا است.

کد خبر 68304

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز