چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۸۷ - ۱۴:۴۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: یادداشت تفاهم همکاری‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در محل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در تهران به امضاء رسید.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی این یادداشت تفاهم روز یکشنبه توسط دکتر مهدی مصطفوی مشاور رییس جمهور و رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و چانووی سوئی معاون وزیر فرهنگ جمهوری خلق چین امضا شد.

در این مراسم امضای یادداشت تفاهم همکاری‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران  و جمهوری جمهوری خلق چین،مهدی مصطفوی، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به همکاری‌های همه جانبه جمهوری اسلامی ایران با جمهوری خلق چین اظهار داشت: شناخت مردم چین از  فرهنگ و تمدن ایران موجب ایرانشناسی و آشنایی کاملتر شما با دستاوردهای عظیم فرهنگ ملت ایران است.

وی در ادامه سخنان خود ضمن اشاره به مشترکات فرهنگ و تمدن دو کشور تصریح کرد: نیاکان ما دو هزار سال پیش هدفشان تحکیم و گسترش روابط فی‌مابین بوده است و ما اکنون نیز  وامدار خدمات بزرگ و ارزشمند  گذشتگان در همسویی روابط‌مان هستیم. نیازهای کنونی دو کشور در حوزه فرهنگ موجب برقراری ارتباط بیشتر دو ملت کهن خواهد بود.

وی در ادامه افزود: همکاری‌های نزدیک وزارت فرهنگ جمهوری خلق چین و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای هر دو ملت سعادت، پیشرفت و کمال‌طلبی فرهنگی را به دنبال خواهد داشت.

مصطفوی همچنین به آمادگی ایران برای برگزاری هفته فرهنگی چین اشاره کرد و اظهار داشت: ما می توانیم زمینه هایی برای همکاری در زمینه صنایع فرهنگی داشته باشیم.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از ایجاد زمینه همکاری فرهنگی ایران و چین در حین برگزاری مسابقات المپیک قدردانی کرد و گفت: ما نیزاز فراهم کردن زمینه معرفی فرهنگ  و هنر ارزشمند چین در ایران استقبال می کنیم.

چانووی سوئی، معاون وزیر فرهنگ چین با ابراز خرسندی از گسترش و پیگیری مناسبات فرهنگی دو کشور اظهار داشت: وظیفه اصلی من و هدف اساسی در این سفر تاسیس "کمیته مشترک فرهنگی ایران و جمهوری خلق چین" است. امیدوارم با تاسیس این کمیته مشترک نقطه عطفی درروابط فرهنگی‌مان داشته باشیم.

چانووی سوئی در ادامه تصریح کرد: وزارت فرهنگ جمهوری خلق چین بیش از یکصد رایزنی فرهنگی در جهان دارد و به دلیل فعالیت های  فرهنگی گسترده، بسیاری از پرسنل وزارتخانه را به خارج از کشور اعزام کرده‌ایم. دولت چین برنامه درازمدتی را برای برقراری و گسترش روابط فرهنگی با جمهوری اسلامی ایران دارد.

وی در پایان سخنان خود گفت: چین به دنبال همکاری استراتژیک فرهنگی با ایران است که تمام ابعاد ارتباطات را در نظر دارد.

در ادامه این مراسم یادداشت تفاهم همکاری‌های فرهنگی بین دو کشور در 9 بند به امضاء رسید که شامل تاکید بر گسترش همکاری‌های فرهنگی و هنری، تاسیس مراکز و موسسات فرهنگی در چارچوب قوانین و مقررات جاری دو کشور در پایتخت‌ها و دیگر شهرهای دو کشور، انجام دیدارهای رسمی و غیررسمی بین دستگاه‌های ذیربط دینی و فرهنگی و شرکت در جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های بین‌المللی می‌باشد.

در پایان مراسم، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و معاون وزیر فرهنگ خلق چین هدایای ارزشمندی به رسم یادبود به یکدیگر اهداء کردند.

کد خبر 67014

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فرهنگ عمومی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها