مجموع نظرات: ۱۱
یکشنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۷
۱۲ نفر

رژیم لاغری سریع و بدون بازگشت یک روش ایده آل و آرزوی هر فردی است که خواهان کاهش وزن است. چرا که در هر روشی از قرص و دارو گرفته تا عمل جراحی هم، در نهایت فرد بایستی از یک رژیم غذایی تبعیت کند.

رژیم لاغری سریع رزیم کتوژنیک Ketogenic diet.jpg

چرا باید رژیم لاغری سریع و بدون بازگشت گرفت؟

همانطور که ذکر شد گرچه روش‌هایی جهت لاغری بجز رژیم غذایی نیز وجود دارند اما گذشته از اینکه بسیاری از آنها کار نمی‌کنند و فقط جنبه تبلیغاتی دارند مثل ژل‌های لاغریَ، بسیاری دیگر پرعارضه و با بازگشت سریع وزن‌اند مثلاَ انواع قرص‌های لاغری غیرمجاز و از سوئی دیگر بعضی روش‌ها دوران نقاهت طولانی و هزینه بالا دارند مثل عمل‌های جراحی.

بنابراین اگر دنبال لاغری سریع هستید حتماَ فرصت گذراندن دوران نقاهت ندارید یا ممکن است در دوران مهمی از زندگی باشید و نخواهید ریسک مصرف داروهای غیر مجاز را بپذیرید. لذا برای شما بهترین گزینه رژیم غذایی کاهش وزن سریع است. اما چه کسانی می‌توانند این رژیم را بگیرند؟

رژیم لاغری سریع در چه افراد مناسب است؟

گرچه متخصصان سلامت و تغذیه به کاهش وزن هفتگی نیم تا حداکثر ۱ کیلو در هفته تأکید می‌کنند، بسیاری از افراد خواهان داشتن رژیم لاغری سریع هستند تا بتوانند وزن خود را هرچه زودتر کاهش دهند. البته تحقیقات در این زمینه نشان داده به شرطی که رژیم اصولی و تحت نظر متخصص باشد در بعضی افراد، کاهش وزن سریع می‌تواند مفید باشد.

در ۳ دسته از افراد زیر رژیمی که کاهش وزن سریع دارد می‌تواند مفید باشد: 

۱- رژیم کاهش وزن سریع در افرادی که بارها رژیم گرفته‌اند، رها کرده‌اند و وزن آنها بازگشته است، درنهایت از کاهش وزن و لاغری ناامید شده‌اند، می‌تواند انگیزه دهد تا شروع کنند و روند تناسب اندام خود را ادامه دهند.

۲- در افرادی که بدلیل بیماری‌های زمینه‌ای مثلاَ کم کاری تیروئید یا تخمدان پلی کیستیک یا حتی رژیم‌های غلط و زیاد قبلی، بخوبی وزن کم نمی‌کنند.

۳- افرادی که عمل جراحی در پیش دارند و نیاز به کاهش وزن سریع و فوری دارند.

اگر شما جزو یکی از سه دسته افراد ذکر بالا شده باشید شاید تمایل به گرفتن رژیم لاغری جهت کاهش وزن سریع السیر باشید. البته بسیاری از افرادی که در این گروه‌ها قرار نمی‌گیرند نیز بدلایل شخصی خواهان این رژیم‌ها هستند مثلاَ اگر عروس خانمی باشید که به زودی مراسم ازدواج در پیش دارید!

رژیم کتوژنیک سریعترین رژیم لاغری

انواع رژیم های لاغری سریع 

اگر شما گشتی در اینترنت و سایر فضاهای مجازی مثل اینستاگرام بزنید می‌توانید لیست بلند بالایی از رژیم‌های غذایی پیدا کنید که همه هم ادعای بهترین رژیم لاغری را دارند. نکته‌ای که بسیار مهم است بدانیم طبیعتاَ رژیم‌های تجاری و نرم افزاری و رژیم‌های معمول تکراری که همه جا می‌دهند (همان امثال رژیم‌های ۱ کف دست نان و پنیر یا ارده و شیره) حتی اگر خودشان ادعا کاهش وزن سریع داشته باشند هم نمی‌توانند جایگاهی در این زمینه داشته باشند مگر اینکه بسیار کم کالری باشند که در این صورت بسیار مضر و خطرناک خواهند بود.

اما از نمونه‌های رژیم‌های لاغری، در زیرچند نمونه ذکر می‌شود، شاید اسم چند رژیم را شنیده باشید:

رژیم لاغری سریع شیر

رژیم تخم‌ مرغ

برنامه کاهش وزن ۸ کیلو در یک هفته

رژیم لاغری یک هفته ای

خوب! از نام این رژیم‌ها هم مشخص است که این رژیم‌ها نمی‌توانند رژیم‌های اصولی و درستی باشند مثلاَ رژیم لاغری گریپ فروت! یعنی فرد فقط گریپ فروت بخورد!؟ یا رژیم یک هفته‌ای! قرار است فرد در یک هفته چقدر کم کند و بعد از آن چه!؟

اما سایر رژیم‌های لاغری که ممکن است نام آنها را شنیده باشید و بیشتر مورد توجه هستند شامل موارد زیر هستند:

رژیم لاغری پالئو

ژیم پالئو یا paleo یا رژیم غارنشینی یا رژیم انسان های اولیه، در واقع رژیم اجداد شکارچی ما و پیش از توسعه کشاورزی است.

 رژیم غذایی وگان

این رژیم که گیاه خواری مطلق نیز نامیده می شود بیشتر جنبه اخلاقی و اعتقادی دارد نه کاهش وزن.

رژیم لاغری دوکان

رژیم دوکان یا Dukan نوعی رژیم کاهش وزن پرپروتئین است که در آن میزان کربوهیدرات کم  است.

رژیم لاغری سریع نظامی

رژیم لاغری نظامی یا رژیم سه‌ روزه یک رژیم غذایی کم کالری و دوره‌ای است.

 رژیم غذایی فوق العاده کم چرب

همانگونه که از نام این رژیم هم مشخص است روش کاهش وزن با کاهش میزان چربی مصرفی روزانه است.

 رژیم لاغری اتکینز

رژیم اتکینز یک رژیم کم کربوهیدارت است که افراد با پرهیز از مصرف کربوهیدارت‌ها و با خوردن مقادیر بیشتر پروتئین و چربی کاهش وزن سریع دارند.

 رژیم اچ سی جی HCG

این رژیم با مصرف HCG  است و از نظر علمی رد شده و غیر قابل قبول می‌باشد.

 رژیم غذایی زون

این رژیم با مصرف کربوهیدرات به میزان متوسط و تأیید بر مصرف غذاهایی مثل نان سبوس‌دار و برنج قهوه‌ای به جای نان و برنج سفید است که آهسته تر باعث افزایش قند خون می‌شوند.

رژیم لاغری مدیترانه‌ای

این رژیم بیشتر جهت سلامت قلب و عروق است تا کاهش وزن و بر مصرف  میوه‌ها، سبزیجات، مغزها، حبوبات، غلات کامل، ماهی، غذاهای دریایی و روغن زیتون تأکید می‌کند.

رژیم لاغری جنرال موتورز

در این رژیم برخلاف تمام ادعاهای موجود، کاهش وزن در آن فقط ناشی از کالری بسیار کم آن است و جنبه علمی دیگری ندارد. 

اما از این همه رژیم ها چه رژیمی بیشترین کاهش وزن دارند و در عین حال سالم تر، قوی تر و بدون بازگشت است؟

در جواب به این سوال باید گفت قطعاَ تنها رژیمی که این مشخصات را داشته باشد رژیم کتوژنیک است.

رژیم غذایی کتوژنیک جهت لاغری سریع

رژیم کتوژنیک (Ketogenic diet) همیشه درصدر تمام رژیم های کاهش وزن سریع جا دارد.

به گفته دکتر روشن ضمیر، متخصص تغذیه و رژیم درمانی رژیم‌ کتوژنیک یا کتو ، یک رژیم تخصصی با چربی زیاد، پروتئین متوسط و کربوهیدرات خیلی کم است که جهت درمان نوجوانان و برخی بزرگسالان مبتلا به صرع و برخی بیماری‌های دیگر بکار می رود و بتازگی در درمان چاقی و کاهش وزن سریع و یا خروج از استپ وزن مورد توجه قرار گرفته است.

در صورتی که می خواهید اطلاعات کاملی در خصوص این رژیم داشته باشید لطفا سایت آردایت Rdiet.ir یا رژیم آنلاین تخصصی دکتر روشن ضمیر که مرجع علمی رژیم کتوژنیک است مراجعه  کنید. می‌توانید مقاله زیر را در خصوص رژیم کتوژنیک و نمونه ای از این رژیم را ببینید:

نمونه رژیم کتوژنیک

رژیم کتو جهت لاغری سریع و آسان

آیا رژیم کتوژنیک لاغری هم سریع است و هم بدون بازگشت؟

در حقیقت اکثر افرادی که سرخود یا از افراد غیرمتخصص رژیم کتوژنیک می‌گیرند نه تنها دچار عوارض می‌شوند بلکه معمولاَ وزن اولیه آنها نیز برمی‌گردد. بنابراین در عموم این رژیم به عنوان رژیمی با عارضه و بابرگشت وزن شناخته شده است.

البته این افراد حق هم دارند وقتی رژیمی مثل کتوژنیک که بسیار رژیمی تخصصی است سرخود یا از مراکز نامعتبر گرفته می‌شود، طبیعی است عوارض حادی نیز داشته باشد. لذا افراد آن رارها می‌کنند و وزن نیز برمی‌گردد. 

 لذا نکته مهم در این است که اگر قصد گرفتن رژیم لاغری سریع و بدون بازگشت دارید اینکار را زیر نظر متخصص و تحت نظر انجام دهید تا هم عوارض آن را به حداقل برسد و هم بتوانید وزن‌تان را تثبیت کنید تا زحماتتان بهدر نرود.

منبع: رژیم آنلاین آردایت rdiet.ir   رژیم های تخصصی دکتر روشن ضمیر

کد خبر 667316

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بازار

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 6
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • بيژني IR ۱۳:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۴
  4 0
  مرسي از توضيحات كاملتون عالي بود
 • نادیا IR ۱۸:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۴
  6 0
  بینظیر بود،ممنون واقعااا🙏🏼🙏🏼🙏🏼🙏🏼
 • مهديه IR ۱۵:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۵
  4 0
  ممنون بسيار مفيدبود