یکشنبه ۵ آبان ۱۳۸۷ - ۱۵:۴۴
۰ نفر

فعالیت کارگروه هماهنگی وزارت بهداشت و رفاه برای اجرای طرح پزشک خانواده که به دستور رئیس‌جمهوری تشکیل شده بود

 عملاً متوقف شده است و وزارت بهداشت نمی‌تواند درباره این طرح برای وزارت رفاه تعیین تکلیف کند.

صادق رجایی، رئیس سازمان بیمه خدمات درمانی با اعلام این خبر گفت: درباره روند اجرای طرح پزشک خانواده در شهرها‌ هیچ خبری نداریم و بهتر است موضوع را از وزیر بهداشت و معاون سلامت وزارت بهداشت پیگیری کنید.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت رفاه، وی افزود: درست است که وزارت رفاه در زمینه اجرای طرح پزشک خانواده سیاستگذار نیست و مجری است اما سیاست‌های اجرایی این طرح نه از طریق وزارت بهداشت بلکه از یک مرجع بالاتر مثل هیأت دولت یا کارگروهی که دولت تشکیل می‌دهد باید به وزارت رفاه ابلاغ شود.

در این صورت ما مجری آن هستیم. رئیس سازمان بیمه خدمات درمانی ادامه‌داد: وزارت رفاه سیاستگذار امور سلامت نیست و ما وارد سیاستگذاری درباره طرح پزشک خانواده نشدیم‌.

سیاستگذاری برنامه‌های سلامت به‌عهده وزارت بهداشت است اما درباره یک طرح بزرگ ملی مانند پزشک خانواده که باید در شهرها اجرا شود یک مرجع بالاتر  باید به ما ابلاغ کند تا اجرا کنیم.

وی تاکید کرد: وزارت بهداشت می‌تواند درباره برنامه‌های جاری سلامت، سیاست‌های کشوری را به سازمان‌های بیمه ابلاغ کند.

مثلاً  اینکه تعریف سن کودک چیست یا کدام دارو باید برای چه بیماری تجویز شودیا اگر فلان بیماری آمد چه اقداماتی باید انجام داد؟ اما درباره یک طرح ملی بزرگ کشوری مانند پزشک خانواده سیاست‌ها و برنامه‌ها باید در مرجع بالاتری تعیین و تصویب شود.

رجایی گفت: برای این کار البته دولت  کارگروهی را تشکیل داد که رئیس آن وزیر بهداشت است و دبیر آن آقای جیلانچی از طرف رئیس‌جمهوری است.

نماینده وزیر رفاه و معاونت نظارت راهبردی و برنامه‌ریزی ریاست‌جمهوری نیز عضو این کارگروه هستند اما جلسات این کارگروه ادامه پیدا نکرد؛ فقط یک بار شاید 2 ماه قبل ما دعوت شدیم و بعد از آن دیگر جلسه این کارگروه تشکیل نشد.

رئیس سازمان بیمه خدمات درمانی اظهار کرد: باید جلسات کارگروه را بگذارند تا 2 وزارتخانه هماهنگ شوند و نتیجه را ابلاغ کنند تا اجرای طرح پزشک خانواده در شهرهای زیر 50 هزار نفر یا زیر 100 هزار نفر شروع شود.

رئیس سازمان بیمه خدمات درمانی درباره اعتبارات مورد نیاز اجرای این طرح گفت: باید ببینیم این طرح در چه وسعتی قرار است اجرا شود و چقدر از افراد تحت پوشش طرح پزشک خانواده، بیمه شده سازمان بیمه خدمات درمانی هستند و چه تعداد بیمه‌شده سازمان‌های دیگر مانند سازمان تامین اجتماعی، نیروهای مسلح و سایر بیمه‌های توانگر مانند بیمه بانک‌ها، صدا و سیما و مؤسسات دیگر هستند و چه تعداد تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نیستند.

در این صورت بار مالی طرح مشخص می‌شود. وی افزود: هنوز بار مالی این طرح برای سازمان بیمه خدمات درمانی برآورد نشده است و می‌دانیم که جمعیتی در حدود 5 میلیون نفر در 169 شهر زیر 50هزار نفر ساکن هستند اما  این جمعیت ممکن است حرکت داشته باشند، مهاجرت کنند یا به مسافرت بروند.

بنابراین برای اینکه معلوم شود اجرای این طرح در شهرهای زیر 50 هزار نفر و بعد از آن زیر 100هزار نفر چقدر برای سازمان بیمه خدمات درمانی بار مالی اضافه دارد، باید نحوه اجرای این طرح و پروتکل اجرایی آن مشخص شود.

کد خبر 66707

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها