مجموع نظرات: ۰
یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۲
۰ نفر

اگر تا به حال دویدن صبحگاهی یا پیاده‌روی شامگاهی‌تان را بر روی برف انجام داده‌اید، تحقیقات نشان می‌دهد که ممکن است چند کالری بیشتر از یک روز گرم، سوزانده باشید.

دویدن

به گزارش همشهری آنلاین و به نقل از بیزنس‌اینسایدر، با این حال، این بدان معنا نیست که ورزش در هوای سرد یک استراتژی موثر در کاهش چربی است.

به گفته الکساندر کخ، استاد علوم ورزشی در دانشگاه لنوآر راین در کارولینای شمالی، سرما می‌تواند اکسیداسیون چربی را کاهش دهد؛ به طوری که چربی کمتری نسبت به تمرینات گرم‌تر سوزانده شود.

کخ در این خصوص می‌گوید: «سرما همچنین می‌تواند هورمون‌هایی را تحریک کند که به‌نوعی محرک اشتها هستند که می‌تواند منجر به مصرف مجدد کالری شود.»

نکته اصلی این است که مطمئناً می‌توانید از دویدن در هوای سرد و ورزش‌های زمستانی به‌عنوان بخشی از یک روال تناسب اندام لذت ببرید، اما تمرینات زمستانی لزوما به شما در سوزاندن چربی یا چربی‌سوزی کمک نمی‌کند.

شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه هوای سرد می‌تواند به سوزاندن کالری در هنگام ورزش کمک کند، زیرا بدن نه تنها برای حرکت بلکه برای حفظ گرما نیز به انرژی نیاز دارد.

مطالعه ای بر روی کوهنوردان در وایومینگ نشان داد کسانی که در دمای منفی ۱۰ تا منفی ۵ درجه سانتیگراد پیاده‌روی می‌کردند، حدود ۳۰ درصد بیشتر از کسانی که در دمای ۱۰ درجه سانتیگراد ورزش می‌کردند، کالری سوزانده‌اند. کالری اضافی سوزانده شده ممکن است دائمی نباشد، با این حال، به‌دلیل اینکه ورزش به خودی خود گرمای زیادی ایجاد می‌کند، بنابراین برای گرم ماندن نیازی به لرزیدن ندارید.

مصرف انرژی بیشتر در سرما یک نقطه ضعف نیز دارد: همانطور که برخی مطالعات نشان می‌دهد، چربی کمتری می‌سوزانید. یک مطالعه کوچک نشان داد که مردانی که در دمای بین ۱۰ تا ۲۰ درجه سانتیگراد دوچرخه‌سواری می‌کنند، چربی بیشتری نسبت به زمانی که همان ورزش را در دمای منفی ۴ درجه سانتیگراد انجام می دهند، می‌سوزانند. کخ در این باره گفت: «این احتمالاً به دلیل انقباض عروقی است که برای ذخیره گرما رخ می‌دهد و جذب اسیدهای چرب را در ماهیچه کاهش می‌دهد.»

بیشتر بخوانید:

به عبارت دیگر، در هوای سرد، رگ‌های خونی منقبض می‌شوند، به این معنی که بدن در تجزیه چربی و انتقال اسیدهای چرب به‌دست‌آمده به ماهیچه‌ها برای دریافت انرژی، کارایی کمتری دارد.

کد خبر 639916

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دانش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha