دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۸۷ - ۲۰:۲۲
۰ نفر

همشهری آنلای پژوهشگرانی که یک واکسن تجربی ضد سرطان پستان طراحی کرد بودند می‌گویند شکل جدیدتری از آن را تولید کرده‌اند که امیدوارند تاثیر بیشتری داشته باشد.

 به گزارش خبرگزاری رویترز این واکسن جدید یک ژن ضدسرطان را به درون سلول‌ها وارد می‌کند که باعث ایجاد پروتئین‌های دستگاه ایمنی و نیز سلول‌های نابودکننده تومور می‌شود.

خانم وی – زن وی از دانشگاه ایالتی وین در دیترویت در آمریکا که سرپرست این تحقیق بوده است، در این باره گفت: "از نظر ما پیشرفت بسیار عمده‌ای به دست آورده‌‌ایم، زیرا ما توانسته‌ایم ژن را به درون سلول‌های بدن وارد کنیم. در واقع واکسن بوسیله سلول‌های خود شما تولید می‌شود."

 این پژوهشگران در نشریه Cancer Research می‌نویسند این واکسن تومورهایی در موش‌ها از نوعی از سرطان به نام سرطان HER2 مثبت را از بین برده است.

 سرطان HER2 مثبت 20 تا 30 درصد سرطان‌های پستان را تشکیل می‌دهند.

 این واکسن حتی بر روی تومورهای HER2 که نسبت به داروهای ضدسرطان مقاومت پیدا کرده‌اند، موثر واقع شده است. پروتئین HER2/neu در  چندین نوع تومور از جمله سرطان پستان، روده بزرگ و تخمدان بیش از حد فعال است.

هرسپتین، یا تراتوزوماب، یک داروی گران‌قیمت بر اساس آنتی‌بادی می‌تواند این نوع سرطان‌ها را درمان کند. اما بسیاری از بیماران نهایتا به این دارو مقاوم می‌شوند و تومورها دوباره شروع به رشد می‌کنند.

گروه "وی" با استفاده از به اصطلاح DNA برهنه از ژنی که گیرنده HER2 - پیام‌رسان مولکولی برای تومورهای سرطان پستان - را تولید می‌کنند، این واکسن را ساخته‌اند.

آنها این DNA را به همراه یک محرک دستگاه ایمنی درون حلقه‌ای از ماده ژنتیکی به نام پلاسمید به دست آمده از یک باکتری، قرار داده‌‌اند.

 آنها از فرایندی به نام الکتروپوریشن electroporation استفاده کردند که با استفاده از پالس الکتریکی این ترکیب را به روز از طریق پوست و عضله به درون بدن موش‌‌ها وارد کنند.

این پژوهشگران گزارش می‌کنند هنگامی که این ژن‌ها در عضلات پای موش‌ها وارد سلول‌ها می‌شوند، شروع به تولید گیرنده‌‌های HER2 کرده‌اند که آنتی‌بادی‌ها و سلول‌های ایمنی به نام سلول‌های T قاتل را فعال می‌کنند.
به گفته خانم وی در این حالت دستگاه ایمنی در بدن به دنبال سلول‌های سرطانی می‌گردد.
 هنگامی که آنها سلول‌های تومورهای پستانی HER2 مثبت را به بدن این موش‌های واکسینه شده تزریق کردند، بدن‌های این حیوانات سلول‌های سرطانی را ریشه کن کردند.
این شیوه ممکن است حتی برای پیشگیری از عود سرطان در زنانی که به طور موفقیت‌آمیزی با استفاده از هرسپتین یا سایر داروها  درمان شده‌اند، به کار برده می‌شود.

 بر اساس آمار سرطان آمریکا، سرطان پستان علت اصلی مرگ ناشی از سرطان در میان زنان در سراسر جهان است، به طوری که هر سال 1.3 میلیون مورد جدید آن تشخیص داده می‌شود و 450000 زن به علت آن می‌میرند.                     

کد خبر 63493

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز