دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۸۷ - ۲۰:۲۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: دست‌اندرکاران یک کارزار بهداشتی می‌گویند سالانه عده‌ زیادی از افراد به علت لخته‌های خونی مرگبار می‌میرند که ممکن است با درد ساده ساق پا تظاهر کرده باشد.

 به گزارش آسوشیتدپرس دکتر استیون گالسون  که مقام Surgeon General آمریکا را به عهده دارد و سیاست‌های رسمی بهداشتی این کشور را اعلام می‌کند، این هفته در گزارشی، یک کارزار بهداشتی جدید را را برای مقابله با لخته‌شدن خون در وریدهای عمقی  اعلام کرد.

 او گفت: "این بیماری یک قاتل خاموش است و تشخیص‌دادن آن مشکل است."

لخته‌شدن خون در وریدهای عمقی (DVT) که معمولا وریدهای بزرگ در ساق و ران را گرفتار می‌کند، در صورتی که لخته خون از جای خود کنده شود و از طریق جریان خون به ریه‌ها برسد، و به اصطلاح  باعث آمبولی ریوی (PE) ممکن است به سرعت به مرگ بیمار بینجامد.

 نمونه شاخص تظاهر این بیماری را در افراد به ظاهر سالمی دیده می‌شود که پس از یک سفر هوایی طولانی یا نشستن طولانی مدت در جاهای تنگ مانند آن، به ناگهان از حال می‌روند.

آمار جدید نشان می‌دهد که هر سال 350 تا 600 هزار نفر از آمریکاییان به این عارضه دچار می‌شوند، و دست کم 10000 نفر آنها می‌میرند.

 مجموعه‌ای از عوامل خطرساز و عوامل آغازگر برای این بیماری وجود دارد: عمل جراحی اخیر یا شکستگی استخوان، سقوط با تصادف ماشین، بارداری یا مصرف قرص‌های ضدبارداری یا هورمون‌های جایگزینی پس از یائسگی، بی‌حرکت بودن برای مدت طولانی.

 خطر این عارضه با افزایش سن به خصوص در بالای 65 سال در میان افرادی که سیگار می‌‌کشند یا چاق هستند، افزایش می‌یابد.

گالسون گفت که افرادی که دچار این عوامل خطرساز هستند، باید کاملا مراقب باشند تا به محض بروز علائم لخته‌شدن خون در ورید با دکترشان تماس بگیرند یا به اورژانس بیمارستان مراجعه کنند.

این علائم  عبارتند از تورم، درد به خصوص در عضلات پشت ساق، تنگ نفس یا احساس درد هنگام  تنفس عمیق.

 اما یک مشکل بزرگ دیگر هم وجود دارد. پزشکان آمریکایی نیز در مورد این بیماری چندان هشیار نیستند. برای مثال بررسی‌ها نشان می‌دهد که یک سوم بیمارانی که که نیاز به تجویز داروهای رقیق‌کننده خون محافظت‌کنند هنگام بستری‌شدن در بیمارستان برای انجام جراحی‌های بزرگ دارند، این داروها را دریافت نمی‌کنند.

 هدف کارزار اخیر هم این است که مانند اقدام مشابهی که در دهه 60 میلادی مضرات سیگار کشیدن را در معرض توجه عموم قرار داد، DVT را هم به کانون توجه ملی بکشاند.

کد خبر 63472

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها