شرکت آمریکایی فایزر و شرکت آلمانی همکارش، بیونتک روز جمعه اعلام کردند که دولت آمریکا ۲۰۰ میلیون دوز اضافی واکسن کرونای ساخت آنها را برای کمک به واکسیناسیون کودکان و نیز تزریق احتمالی واکسن یادآور خریده است.

vaccine

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز یک مقام مطلع در دولت بایدن در این باره گفت به عنوان بخشی از این قرارداد فایزر از جمله ۶۵ میلیون دوز واکسن کرونا برای تزریق در کودکان زیر ۱۲ سال فراهم خواهد کرد که باید به محض تایید شدن این واکسن برای این گروه سنی در اختیار قرار گیرند.

دولت آمریکا همچنین گزینه خرید یک گونه روزآمد شده این واکسن بر ضد سویه‌های جدید جهش‌یافته ویروس را نیز دارد.

امضای این قرارداد در هنگامی صورت می‌گیرد که سویه‌ی دلتای کروناویروس در سراسر آمریکا شیوع یافته است و باعث افزایش عفونت‌ها شده و بحث درباره اینکه آیا لازم است آمریکایی‌ها در پاییز امسال یک دوز یادآور واکسن دریافت کنند یا نه بالا گرفته است.

دولت آمریکا قبلا در ماه ژوئن (خرداد) ۲۰۰ میلیون دوز واکسن کرونای شرکت مدرنا را هم خریده بود.

به این ترتیب شمار کل دوزهای واکسن فایزر/بیونتک فروخته شده به آمریکا ۵۰۰ میلیون دوز می‌رسد که حدود ۲۸۰ میلیون دوز آن قبلا تحویل داده شده است.

آلبرت بورلا، مدیر عامل فایزر گفت: «این دوزهای اضافی به دولت آمریکا کم خواهد کرد که دسترسی در سال آینده هم دسترسی کاملی به واکسن داشته باشد.»

فایزر سال پیش قراردادی تقریبا ۲ میلیارد دلاری برای تحویل ۱۰۰ میلیون دوز با گزینه خرید ۵۰۰ میلیون دوز اضافی با دولت آمریکا امضا کرده بود.

فایزر و بیونتک گونه جدیدی از واکسنشان را طراحی کرده‌اند که سویه‌ی دلتای کروناویروس را هدف قرار می‌دهد و قصد دارند آزمایش آن را در هفته‌های آینده شروع کنند.

فایزر در ابتدی این ماه اعلام کرده بود که به دنبال کسب مجوز از سازمان‌های ناظر دارویی آمریکا و اروپا برای تزریق یک دوز یادآور واکسن کرونایش است.

دولت آمریکا اعلام کرده است است افرادی که به طور کامل واکسینه شده‌اند، در حال حاضر نیاز به تزریق دوز یادآور واکسن ندارند.

«کمیته مشاوره روندهای ایمن‌سازی» (ACIP) در مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا روز پنجشنبه درباره تزریق دوز سوم واکسن کرونا به افراد دچار نقصان ایمنی شدید به بحث پرداخت و چند عضو تزریق دوز سوم واکسن را به این افراد علاوه بر سایر اقدامات احتیاطی مانند ماسک زدن و اطمینان حاصل کردن از واکسیناسیون اطرافیان را توصیه کردند.

این کمیته که قدرت قانونی برای توصیه رسمی تجویز دوز سوم واکسن را ندارد، در جلسه‌اش داده‌هایی را ارائه کرد که نشان می‌دهد تزریق دوز سوم یادآور واکسن برای افراد دچار نقصان شدید ایمنی به علت سرطان یا مصرف داروهای قوی برای درمان بیماری‌های خودایمنی یا جلوگیری از رد پیوند، آسیبی ایجاد نمی‌کند و ممکن است سودمند هم باشد.

کد خبر 616212

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار