سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: دوز دوم واکسن کرونای اسپوتنیک را توزیع کردیم و دوز دوم واکسن سینوفارم را هم از شنبه (۲۹ خرداد) توزیع می‌کنیم. 

واکسن کرونا - سالمندان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا امروز در مراسم اختتامیه جشنواره و پویش مدافعان و سفیران سلامت که به صورت زنده از شبکه شاد پخش شد، درباره آخرین روند تهیه و توزیع واکسن در کشور توضیح داد و گفت: در فاز یک کادر بهداشت و درمان را واکسینه کردیم. در فاز دوم هم گروه‌های سنی ۷۰ سال به بالا را جزو اولویت واکسیناسیون قرار دادیم که انجام شده است. در استان بزرگی مثل تهران بالای ۸۰ درصد افراد واجد شرایط واکسن را دریافت کرده‌اند. در این بین گروه‌های دیگر مثل جانبازان بالای ۵۰ درصد و غیره هم واکسن گرفتند.

وی افزود: قرار بود محموله‌ای از واکسن در ۲ هفته قبل به دست ما برسد که بنا به دلایلی میسر نشد. علت این است که میزان تقاضای واکسن با عرضه همخوانی ندارد. متاسفانه بیش از ۸۰ درصد واکسن‌های دنیا را ۶ کشور تزریق کرده‌اند. کشوری مثل آمریکا و یکی از کشورهای اروپایی ۲۰۰ میلیون دوز  واکسن در حال انقضا دارند اما به کسی نمی‌دهند. سهم کشورهای فقیر ۲۵ عدد تزریق واکسن است.

واکسن ایرانی احتمالا هفته آینده وارد بازار می‌شود

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه با اطمینان می‌گویم تا آخر سال همه ۷۰ درصد جمعیت کشور که گروه هدف هستند، حداقل یک دوز واکسن را خواهند گرفت که از تولید داخل می آید، گفت: اگر مجوز واکسن تولید داخل صادر شود، از هفته آینده وارد بازار می‌شود. ما تا آخر خرداد یک میلیون دوز آماده داریم. در تیرماه ۳ میلیون، در مرداد بالای ۷ میلیون  و از شهریور به بعد ماهانه ۱۰ میلیون دوز واکسن دست ماست.

رئیسی ادامه داد: گروه هدف ما ۵۵ میلیون نفر است که تا آخر سال با توجه به اینکه بالای ۷۰ میلیون دوز واکسن در دست داریم، با خیال راحت می‌توانیم واکسیناسیون را پیش ببریم. این جدا از واکسن هایی است که از خارج خریداری کرده ایم.

بیشتر بخوانید: 

بدعهدی در تحویل واکسن‌های خریداری‌شده از کوواکس

رئیسی ادامه داد: آبان سال گذشته از سبد کوواکس ۱۶.۸ میلیون دوز واکسن خریداری کردیم که به علت بدعهدی به دست ما نرسید و از آن تعداد فقط حدود ۲ میلیون دوز به دست ما رسید. تلاش کردیم از کشورهای دیگر هم واکسن بگیریم و قرارداد بستیم اما به کشور خودشان اولویت دادند. واکسن در فرودگاه بود که برای ما ارسال شود اما دادستانی آن کشور صدور واکسن را متوقف کرد و اجازه نداد به ما برسد.

وی با اشاره به اینکه برخی از خواب بیدار می شوند و می گویند ۳ ماهه کشور را واکسینه می کنند، گفت: کشورهای بزرگ دنیا با نظام قوی سلامت به زانو درآمده اند. اینطور نیست که بشود به سادگی جمعش کرد. اینها یا شمردن بلند نیستند یا تا الان چوب نخورده اند. اگر واقع‌بینانه با مسائل برخورد کنیم، می توانیم موفق باشیم. شعار فایده ای ندارد.

معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: مردم نگران دوز دوم نباشند. دوز دوم واکسن اسپوتنیک را توزیع کردیم. دوز دوم واکسن سینوفارم را هم از شنبه توزیع می کنیم. فاصله بین دریافت ۲ دوز واکسن برای سینوفارم تا ۸ هفته و برای اسپوتنیک تا ۱۲ هفته ایرادی ندارد.

وی تاکید کرد: اینکه واکسن دیگری را به عنوان دوز دوم تزریق کنیم فعلا در دستور کار نیست و اگر در آینده ثابت شد که می‌شود این کار را انجام داد، ممکن است این کار را انجام دهیم.

تلاش و پیشرفت کار ۵ واکسن‌ساز داخلی

رئیسی با بیان اینکه ۵ واکسن ساز داخلی به سرعت کار خود را پیش می برند، گفت: از سال آینده به خرید واکسن خارجی در زمینه کرونا نیازی نداریم. زیرساخت ها بسیار خوب فراهم شده و با ظرفیتی که الان داریم می‌توانیم روزانه تا ۵۰۰ هزار دوز واکسن تولید کنیم و طی هفته های آتی وضعیت واکسیناسیون مطلوب خواهد شد.

کد خبر 607447

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار