نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه اگر اتفاقی خاصی نیفتد تا دو هفته دیگر اولین مرحله از محموله‌های واکسن کرونا توسط بخش خصوصی وارد کشور می‌شود، گفت: ۳ میلیون دوز واکسن کرونا در راه ایران است. 

واكسن كرونا

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، حسین سلاح‌ورزی نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران در حاشیه بیست و هشتمین نشست هیات نمایندگان اتاق البرز در مورد آخرین وضعیت تامین واکسن کرونا برای کارکنان مجموعه‌های تولیدی و صنعتی کشور گفت: در سطح دنیا به طور جدی این مبحث وجود دارد که واکسن جزو کالای عمومی محسوب می‌شود یا کالای خصوصی است و اتفاقا نظرات متفاوتی میان اقتصاددانان در این مورد وجود دارد.

وی با بیان اینکه در ایران طی سال‌های گذشته انواع واکسن‌های مورد نیاز وزارت بهداشت توسط بخش خصوصی وارد شده است، افزود: اکنون در مورد واکسن کرونا به دلیل شرایط خاصی که در بحث تولید آن و از طرفی زمان‌بندی برای ساخت واکسن‌های تولیدی وجود داشت، اساسا بازاری نبود که بتوان خرید و فروش این واکسن را در آن انجام داد و به جز دولت‌ها هیچ فرد یا مجموعه‌ای اجازه خرید و عرضه آن را نداشت.

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: در این شرایط از سوی شرکت‌هایی که در طول سالیان گذشته و به عنوان نمایندگان رسمی کمپانی‌های واکسن‌ساز با وزارت بهداشت در تعامل بودند، اعلام شد که توانایی واردات واکسن دارند.

وی در ادامه گفت: حداقل سه شرکت معتبر و مورد تایید وزارت بهداشت که از نمایندگان رسمی کمپانی‌های واکسن‌ساز بوده و از اعضای اتاق بازرگانی هم هستند در مقاطعی از طریق سرمایه‌گذارانی که روی توسعه تولید این واکسن‌ها کار کرده بودند، مسئله تامین چندین دوز واکسن را مطرح کردند.

سلاح‌ورزی بیان کرد: با وجود طرح چنین پیشنهاداتی حداقل دو مرتبه از سوی سازمان غذا و دارو در راستای تایید نهایی این درخواست‌ها تعلل شد و فرصت واردات محموله‌های واکسن‌های کرونا مورد نیاز را از دست دادیم.

وی گفت: طبق آخرین اطلاعات دریافتی خوشبختانه درمجموع مقرر شد که حدود ۳ میلیون دوز واکسن توسط شرکت‌های ایرانی یا نمایندگان رسمی کمپانی‌های واکسن‌ساز وارد کشور شود.

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: در این رابطه قراردادهای واردات یک میلیون و ۲ میلیون دوز واکسن کرونا را داریم که مراحل نهایی را طی می‌کند و به تایید وزارت بهداشت هم می‌رسد و اگر اتفاقی نیفتد، تا ۲ هفته دیگر اولین محموله از این محموله‌های واکسن کرونا وارد کشور خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه همزمان با این اتفاق‌های خوب در راستای واردات واکسن کرونا، برخی مخالفان هم ادعا داشتند که نباید واردات واکسن توسط بخش خصوصی انجام شود، گفت: دلیلش را این طور مطرح می‌کردند که واکسن‌های وارداتی از این طریق در اختیار قشر غنی جامعه قرار می‌گیرد.

وی بیان کرد: البته در این شرایط با توجه به طرح مسئله تامین واکسن خارجی، مجموعه‌هایی ادعا کردند که توانایی واردات واکسن کرونا را دارند که در صحت و سقم این ادعاها شبهاتی وجود دارد.

به گفته سلاح‌ورزی، فلسفه واردات واکسن توسط چند شرکت نماینده کمپانی‌های واکسن خارجی و عضو اتاق بازرگانی در این است که این مجموعه به نوعی اقدامات لازم را انجام دهد تا واکسن‌های وارداتی از این طریق در اختیار کارگران و نیروهای تولیدی فعال در کارخانه‌ها قرار داده شود.

وی تاکید کرد: استدلال ما این است که شرکت‌ها در شرایط کنونی با این مسئله مواجه هستند که اگر در سطح یک واحد تولیدی یا صنعتی یکی از نیروها به بیماری کرونا مبتلا شود، به طور مستقیم و غیر مستقیم هزینه‌های سنگینی را متحمل خواهند شد و روزانه باید مبلغ سنگینی هم برای انجام تست کرونا پرسنل متقبل شوند.

نایب‌رئیس اول اتاق بازرگانی ایران تشریح کرد: شرکت‌های داخلی در راستای مسئولیت اجتماعی خود پذیرفته‌اند که اگر بخش خصوصی واردات واکسن‌ را انجام دهد، این واکسن‌ها را خریداری کرده و به صورت رایگان به کارگران و دیگر پرسنل تزریق کنند.

وی بیان کرد: واردات واکسن از خارج توسط شرکت‌های مربوطه بدون نفع مالی و پولی و صرفا در راستای مسئولیت اجتماعی و بر اساس احتساب قیمت تمام شده انجام می‌شود.
 

کد خبر 607590

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها