سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان این‌که زیرساخت‌های قوی در کشور برای تولید واکسن داریم، گفت: به هیچ وجه نباید نگران واکسیناسیون باشیم و همه گروه هدف قطعا تا پایان سال، دوز اول واکسن را دریافت خواهند کرد.

واکسن کرونا - سالمندان

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا امروز در حاشیه هفتادودومین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا که با حضور همه اعضا و به ریاست رئیس‌جمهوری برگزار شد، گفت: در ایام دهه کرامت دعا کنیم که از شر این ویروس رهایی یابیم.

او گفت: در جلسه امروز به بررسی وضعیت بیماری در ایران و جهان پرداختیم. نوع مدیریت و دستاور ما در مدیریت موج چهارم کرونا بررسی شد و مروری بر وضعیت سطح دنیا به ویژه کشور هندوستان و سایر کشورهایی که دچار ویروس جهش‌یافته هستند، داشتیم. در مجموع کماکان توصیه این است که خیلی مراقب باشیم و حتی افرادی که واکسن زدند، باید پروتکل‌ها را همچنان رعایت کنند.

رعایت ۷۰ درصدی پروتکل‌های ضدکرونا در کشور

وی درباره وضعیت رعایت پروتکل‌ها در کشور گفت: وضعیت رعایت پروتکل‌ها در کشور به حدود ۷۰ درصد رسیده است، اما باید بیش از این پروتکل‌ها رعایت شود.

رییسی درباره برگزاری آزمون‌های پایه نهم و دوازدهم نیز گفت: بر اساس ارزیابی‌ها که بیش از ۳۰۰ هزار نظارت در این رابطه انجام شد، حاکی از آن است که در اغلب حوزه‌ها پروتکل‌ها به خوبی رعایت شده است که از خانواده‌ها و آموزش و پرورش جای تشکر دارد. البته گزارشی از نواقص داشتیم اما بالای ۹۰ درصد پروتکل‌ها رعایت شد و برای برگزاری آزمون‌ها نکات پروتکل‌ها رعایت شد.

کرونا در کشور نزولی اما در ۴ استان صعودی است

وی همچنین درباره آخرین وضعیت بیماری کرونا در کشور توضیح داد: روند کلی کشور از نظر موج بیماری روند نزولی است، اما در استان‌های جنوبی و شرقی کشور درگیری‌هایی وجود دارد و آن روند نزولی در این استان‌ها مشاهده نمی‌شود و حتی در برخی استان‌ها روند بیماری افزایشی است.

وی درباره استان‌هایی که نیازمند بیشترین مراقبت هستند، بیان کرد: روند بیماری در استان هرمزگان هنوز یک روند صعودی دارد. بیماری در استان سیستان و بلوچستان هم هنوز صعودی است. حتی استان‌های کرمان و بوشهر نیز حتما نیاز است که مراقبت‌های بسیار بیشتری را انجام دهند.

بدعهدی در تحویل محموله ۳میلیون دُزی واکسن به ایران

وی ادامه داد: متاسفانه یک بدعهدی طبق معمول برای دریافت واکسن داشتیم که محموله ۳ میلیون دُزی که قرار بود ۲ هفته پیش به دستمان برسد، به دستمان نرسید و ان‌شاءالله در این هفته قسمتی از آن به دستمان خواهد رسید.

اعلام نتیجه بررسی فاز دوم یکی از واکسن‌های ایرانی کرونا تا فردا

رییسی گفت: خبر خوب این‌که امروز یا فردا، بررسی آخرین نتایج فاز دوم واکسن ایرانی توسط کمیته‌های ناظر اعلام می‌شود. اگر موفق به اخذ گواهی شویم، می‌توانند مجوز مصرف اضطراری را بدهند تا از واکسن داخلی استفاده کنیم.

تا هفته آینده، دوز دوم واکسن‌ها انجام خواهد شد

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: کسانی که دوز اول واکسن را دریافت کردند و نوبت دوز دوم‌شان است، نگران نباشند. ان‌شاءالله تا هفته آینده دوز دوم واکسن‌ها را انجام خواهیم داد. همچنین بعد از این‌که تعداد قابل توجهی واکسن داخلی و خارجی در تیرماه به دستمان برسد، روند واکسیناسیون و اعلام گروه سنی جدید را خواهیم داشت.

تزریق دوز اول واکسن برای گروه‌های هدف تا پایان امسال

رییسی تاکید کرد: هموطنان اطمینان داشته باشند با زیرساخت‌های قوی که در کشور برای تولید واکسن داریم به هیچ وجه نباید نگران واکسیناسیون باشیم و همه گروه هدف قطعا تا پایان سال دوز اول واکسن را خواهد گرفت.

نامزدها و ستادهای انتخاباتی پروتکل‌ها را رعایت کنند

معاون بهداشت وزارت بهداشت همچنین در بخش دیگری از صحبت‌هایش به انتخابات پیش رو اشاره کرد و افزود: از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ممنونیم که پروتکل‌ها را رعایت کردند و اگر جایی نواقصی وجود دارد خواهش می‌کنم مردم و ستادها و نامزدها دقت لازم را برای رعایت پروتکل‌ها به عمل آورند تا انتخابات از نظر سلامتی به درستی برگزار شود. 

سلامت و کرونا را سیاسی نکنید

رییسی تاکید کرد: به عنوان یک کارشناس خواهش می‌کنم بحث سلامت مردم و بیماری کرونا را سیاسی نکنیم‌. با سلامت مردم نه باید شوخی کرد و نه باید آن را سیاسی کرد. بگذارید این کار با متخصصان امر باشد تا با همدلی و همیاری برای کنترل بیماری تلاش کنیم.
 

کد خبر 606949

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار