سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: به محض اینکه اولین محموله واکسن کرونا اول هفته آینده به دست ما برسد، واکسیناسیون افراد ۶۵ سال به بالا را شروع می‌کنیم.

رئیسی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا امروز در حاشیه آیین ره پویش سلامت و اعزام ۹۲ خانه بهداشت سیار به مناطق عشایری در جمع خبرنگاران درباره شلوغی مراکز واکسیناسیون گفت: هیچ‌گونه کمبودی در زمینه دوز دوم واکسن‌هایی که تزریق شده وجود ندارد و واکسن‌ها تامین و توزیع شده اند و به دانشگاه‌های علوم پزشکی هم ابلاغ شده است افراد بالای ۷۰ سال که دوز اول واکسن را دریافت نکرده‌اند، با اعلام فراخوان دوز اول واکسن را دریافت کنند.

رییسی بیان کرد: از هفته آینده نزدیک به یک میلیون و ۷۰۰ هزار دوز واکسن ایرانی و خارجی به صورت هفتگی به دست ما خواهد رسید و این روند شش هفته ادامه پیدا خواهد کرد و بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته حدود ۹ میلیون دوز واکسن به دست ما می‌رسد و به محض اینکه محموله اول هفته آینده به دست ما رسید واکسیناسیون افراد ۶۵ سال به بالا را شروع می‌کنیم.

وی افزود: جمعیت این گروه (۶۵-٧٠) حدود یک میلیون ٨٠٠ هزار نفر هستند و یک هفته یا ١٠ روز بعد فراخوانی برای افراد ۶۰ سال به بالا اعلام خواهد شد که جمعیت آن‌ها ٢ میلیون و ۴۶٠ هزار نفر هستند و در این صورت واکسیناسیون سالمندان در فاز دوم به پایان می‌رسد.

واکسیناسیون بیماران خاص

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره واکسیناسیون بیماران خاص و جانبازان در بخش دوم فاز دوم گفت: واکسیناسیون جانبازان ۵۰ درصد به بالا انجام شده است و در برخی از استان‌ها نیز جانبازان بالای ۴۰ درصد نیز واکسن دریافت کرده‌اند و جانبازان ۲۰ درصد نیز در فاز بعد واکسینه می‌شوند.

وی گفت: در مرداد ماه دو کار بسیار مهم انجام می‌شود که بر این اساس واکسیناسیون اساتید دانشگاه و معلم‌ها در دستور کار قرار دارد.

واکسیناسیون شامل حال دانش‌آموزان نیست

وی درباره بازگشایی مدارس اظهار کرد: برای افراد زیر ۱۸ سال واکسن موجود نیست و واکسیناسیون فعلا شامل حال دانش آموزان نخواهد شد، اما راننده‌های سرویس مدارس و کارکنان آموزش و پرورش واکسینه خواهند شد. نیاز است آموزش و پرورش فاصله گذاری اجتماعی در کلاس‌ها را رعایت کنند و تعداد دانش آموزان حاضر در کلاس کاهش پیدا کند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه به شدت به دنبال آن هستیم که واکسیناسیون تسریع شود، گفت: خوشبختانه واکسن پاستور در حال نهایی شدن است و در صورتی که نتایج بالینی آن با موفقیت طی شود برای افراد زیر ۱۸ سال مفید خواهد بود و می‌توان برای واکسینه کردن این افراد از آن استفاده کرد.

رئیسی درباره واکسن‌های داخلی و هجمه‌ها علیه واکسن برکت بیان کرد: ما ۶ پلت فرم واکسن تولید داخل داریم که یکی برکت بوده که پلت فرم آن ویروس غیرفعال است و شاید ٧٠ سال سابقه استفاده از این نوع واکسن باشد. این پلتفرم‌ها کمترین عارضه را دارند. اکنون نتایج اولیه بسیار خوب است و  مهم‌تر از همه اینکه مقام معظم رهبری این واکسن را زدند که بالاترین اطمینان بخشی به جامعه است و مطالعات فاز سه واکسن برکت در حال انجام بوده و مجوز مصرف اضطراری را گرفته است.

واکسن پاستور تا هفته آینده مجوز اضطراری می‌گیرد

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: واکسن پاستور هم در این هفته یا هفته آینده مجوز مصرف اضطراری دریافت خواهد کرد تا آماده تزریق شود. واکسن رازی هم به احتمال زیاد تا دو ماه آینده یا نهایت شهریور ماه به بازار خواهد آمد و شاید زودتر هم این اتفاق بیفتد.

رئیسی از واکسیناسیون گروه‌های هدف تا پایان سال خبر داد و گفت: ما این اطمینان را می‌دهیم که از شهریور ماه از تولید داخل حداقل ماهیانه١٠ میلیون دوز واکسن به دستمان خواهد رسید. با این حساب در ٧ ماه پایانی سال ٧٠ میلیون دوز واکسن در اختیار خواهیم داشت و ١٠ میلیون نفر هم تا پیش از شهریور ماه واکسینه می‌شوند. گروه هدف ما برای تزریق دوز اول ۶٠ میلیون نفر هستند و بنابراین به میزان کافی واکسن در اختیار داریم.  این را در کنار واکسن‌هایی که خریداری کرده‌ایم بگذارید و من مطمئنم قولی که داده‌ایم محقق خواهد شد و گروه هدف ما واکسن خواهند زد.

رئیسی درباره واکنش‌ها به تاخیر در واکسیناسیون اظهار کرد: برخی تشویش ایجاد می‌کنند تعلل و تاخیر از طرف ما نبوده است و باید توجه داشت که طرف‌هایی که می‌خواستند به ما واکسن بدهند، واکسن ندادند و ما نمی‌توانیم کاری بکنیم و این تولید واکسن داخلی موجب افتخار است. باید قدر جوانانمان را بدانیم اگر واکسن داخلی نبود با این قدرت و صراحت نمی‌توانستیم صحبت کنیم.

کد خبر 610778

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار