رئیس بخش معاینات روانپزشکی اداره کل پزشکی قانونی استان تهران درباره وضعیت سلامت روان والدین بابک خرمدین توضیحاتی ارائه داد.

پدر بابک خرمدین

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، دکتر مهدی صابری رئیس بخش معاینات روانپزشکی اداره کل پزشکی قانونی استان تهران گفت: سازمان پزشکی قانونی هنوز در مورد وضعیت سلامت روان والدین بابک خرمدین هیچ‌گونه اظهار نظر رسمی و قطعی نکرده است.

وی افزود: هفته گذشته پدر و مادر مرحوم بابک خرمدین به پزشکی قانونی منتقل شدند و معاینات و مصاحبه‌های اولیه با آن‌ها انجام شد. از آنجایی که در آن زمان هنوز مشخص نبود آن‌ها از نظر وضعیت سلامت روان در زمان ارتکاب جرم در چه وضعیتی قرار داشته‌اند، توصیه شد در یکی از مراکز دانشگاهی تحت نظر باشند و آزمایش‌های لازم روی آن‌ها انجام شود.

صابری ادامه داد: در مصاحبه سرپرست دادسرای جنایی تهران به درستی نتیجه بررسی‌های اولیه مورد اشاره قرار گرفته است، اما متاسفانه طوری خبر انعکاس داده شد که بررسی‌های پزشکی قانونی به طور کامل به انجام رسیده و آن‌ها به لحاظ روانی، سالم تشخیص داده شده‌اند. این در حالی است که متعاقب آن در این زمینه شبهاتی مطرح شد و بحث‌هایی به دنبال این موارد در فضای مجازی پیش آمد که لازم می‌دانم به عنوان مسئول بخش معاینات روانپزشکی، پزشکی قانونی توضیحاتی در این زمینه داده شود.

رئیس بخش معاینات روانپزشکی اداره کل پزشکی قانونی تهران تاکید کرد: اینکه پزشکی قانونی هنوز در مورد سلامت روان پدر و مادر بابک خرمدین اظهار نظر رسمی و قطعی نکرده، به این دلیل است که موضوع روان‌شناسی قتل‌های زنجیره‌ای (اصطلاحی که در مورد بیش از ۳ فقره قتل که با روش مشابه طی زمان رخ می‌دهد به کار می‌رود) بسیار پیچیده است و باید معاینات دقیق روان‌پزشکی و ارزیابی‌ها، آزمایش‌ها و آزمون‌های روانی مختلفی در زمینه آن انجام شود که همه این موارد نیازمند صرف زمان کافی است و در یک زمان کوتاه اظهارنظر قطعی درباره این گونه موارد ممکن نیست.

این متخصص روانپزشکی توضیح داد: هرچند در مصاحبه‌ها و بررسی‌های انجام‌شده اولیه مشخصاتی از ویژگی‌های شخصیتی و روانی متهمان به دست آمده اما بر اساس روال بررسی چنین پرونده‌هایی بررسی‌های بیشتری در این خصوص لازم است تا انجام شود.

صابری تصریح کرد: در ارزیابی‌های روانی متهمان، تشخیص بیماری روانی به دلیل تاثیر در تصمیمات کیفری دارای اهمیت است و دادستان در این بخش از تحقیقات قضایی می‌خواهد بداند آیا اختلالات روانی فرد به شدتی بوده که متهم در زمان ارتکاب جرم فاقد قوه تشخیص بوده باشد و به عبارت دیگر شدت بیماری روانی به این حد بوده که او بر رفتارش آگاه نباشد و مغایرت رفتار خود با قانون را درک نکند یا خیر؟

این عضو هیات علمی سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: حساسیت‌های موجود در چنین مواردی باعث خواهد شد که معاینات در این زمینه طولانی باشد.

صابری گفت: روز گذشته دومین جلسه بررسی وضعیت روانی آن‌ها برگزار شد و در روند این بررسی‌ها باید دید و به این نتیجه رسید که آیا این مشکلات به حدی بوده است که قوه تشخیص آن‌ها را از بین ببرد؟

رئیس بخش معاینات روانپزشکی اداره کل پزشکی قانونی تهران اظهار کرد: این در حالی است که هنوز چیزی در مورد مسئولیت یا رفع مسئولیت کیفری آن‌ها محرز نشده، به همین دلیل است که در اولین جلسه معاینه توصیه شده در یک مرکز روان‌پزشکی دانشگاهی بستری شوند و چنانچه به هر دلیل این امر میسر نباشد، روانپزشکان قانونی قادرند با تکمیل اطلاعات اخذشده از منابع دیگر و انجام آزمایش‌های طبی و روان‌شناختی به نتیجه برسند که البته این فرایند زمانبر خواهد بود.

صابری با اشاره به موضوع قتل‌های زنجیره‌ای محمد بیجه که در آن کودک و نوجوانان پسر ۱۲_ ۱۳ ساله را مورد تعرض قرار می‌داد و به قتل می‌رساند، گفت: این مورد و موارد مشابه هم یک جنایت سریالی بود و در مورد آن بسیار بحث شد که در آن فردی که دارای انگیزه‌های بیمارگونه روانی بود و مشکلات واضح شخصیتی داشت، به مجازات هم رسید برای اینکه صرفاً داشتن مشکلات روانی و شخصیتی رافع مسئولیت فرد نبوده و دلیل بر این نیست که فرد مرتکب جنایت شده ولی مجازات نشود.

وی به بیان یک مورد مشابه دیگر پرداخت و گفت: مثال دیگر خانمی بود به نام مهین در یکی از شهرستان‌ها که خانم‌های مسن را به عنوان قربانی انتخاب و با یک روش مشابه و خوراندن آبمیوه مسموم آن‌ها را به قتل می‌رساند و طلاهای آن‌ها را سرقت می‌کرد. همه این‌ها ممکن است ناشی از انگیزه‌های روانی و خیلی پیچیده باشد.

صابری ادامه داد: در مورد والدین بابک خرمدین باید منابع اطلاعاتی درباره سابقه آن‌ها داشته باشیم و بررسی‌های تکمیلی از نظر آزمایشات بالینی و روان پزشکی روی آن‌ها انجام شود که ممکن است نیاز به زمان بیشتری داشته باشد به همین دلیل با تاکید دادستانی سعی بر این است که این بررسی‌ها از جمله آزمایش‌های روانشناسی تا حد امکان با سرعت و در عین حال با دقت انجام شود.

 رئیس بخش معاینات روانپزشکی اداره کل پزشکی قانونی تهران تاکید کرد: با توجه به سالخوردگی والدین بابک خرمدین، احتمال آسیب‌های روانی و حتی اختلالات مغزی در آن‌ها وجود دارد و این موضوع نیز مطرح است، اما قطعیتی در کار نیست تا نتیجه آزمایش‌ها مشخص شود.

صابری تصریح کرد: تاکید ما در پزشکی قانونی بر این است که برخلاف آنچه در جامعه شایع شد، پزشکی قانونی در یک مصاحبه روانپزشکی و در یک زمان کوتاه نمی‌تواند تشخیص دهد که آن‌ها از سلامت روان برخوردارند و این موضوع را نمی‌تواند اعلام کند. تا اینکه بر اساس آزمایش‌های نهایی به نتیجه برسد.


 

کد خبر 603035

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 103
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • IR ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۳
  69 9
  روانی‌هم‌باشه‌بایدقصاق‌بشه
  • IR ۱۳:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۳
   40 6
   میشه انشالله و عدالت اجرا میشه
 • IR ۱۱:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۳
  47 5
  حدود الهی را دقیق اجرا کنید تا جامعه دوباره جان بگیرد! این بازیها را فقط برای بازارسازی و فضا سازی می کنند دست بردارید
 • IR ۱۲:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۳
  60 16
  پزشک قانونی اینا رو سالم تشخیص داده وقتی مملکت سر و صاحب نداشته باشه همین میشه! حالا اگه اینا خارج این کار و میکردن پلیس خارج اولین کاری میکرد اعدامشون میکرد
 • بنده خدا IR ۱۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۳
  92 13
  خب سه تا موضوع مطرح هست اول اینکه حتی اگر در نظر بگیریم که این دو در لحظه ی ارتکاب قتل، حالت روحی آرامی نداشتند، چرا بعد از قتل ها، و پس از برگشت به حالت متعادل روحی، از کار خود ابراز ناراحتی و پشیمانی نمیکنن و بلعکس، اتفاقا خوشحال و راضی هم هستن.... و میگن در صورت آزادی فرزندان دیگر را هم به قتل می‌رسانند؟؟؟ دو اینکه نمیشه که این دو تا در یک لحظه، هر دو با هم جنون داشته باشن و دیوانگیشون گل کنه، حداقل یکی باید رفتار دیگری از خودش نشون میداد، یا به پلیس اطلاع میداد و یا از ارتکاب و انجام قتل خودداری و جلوگیری مینمود.... سوم اینکه این دوتا اگر حالت روحی متعادل ندارند، چرا به خودشون، یا حداقل به یکدیگر صدمه نمی‌زنند؟
  • IR ۱۴:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۳
   51 15
   چه جالب مگه خارج اعدام داره ؟؟؟؟ خوشم میاد قوانین خارج با دیدگاههای امثال شما همش درحال تغییر هست یادم میاد قبلا اعتراض امثال شما این بود چرا خارجیا اعدام ندارند ایران اعدام داره
 • دیلمی IR ۱۲:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۳
  51 4
  به نظرم اینا کاملا سالم هستند. چون اگر روانی بودند به همسایه ها هم رحم نمی‌کردند. در ثانی بین 3 نفری را که کشته فاصله زمانی زیادی هست.
 • IR ۱۲:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۳
  50 9
  چرا میگید سالم اگه پسر و دختر خود رو کشتند پس چرا تکه تکه کردند این نشان از روانی بودن آنها ست
 • ساداتی IR ۱۳:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۳
  56 7
  پدر و مادر بابک قاتل جوانی بالفطره هستند اصلا شاید خوی درندگی دارند انسان سالم چنین کاری نمیکند اینها ذاتا جانی بدنیا آمدن عدم شان به ز وجودشان هست این جانی ها اعدام هم کم شان هست
  • IR ۱۳:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۳
   42 11
   هیچ انسانی به ذاته قاتل نیست و تحت تاثیر عوامل مختلف به این روز می افته مهم ترینش نبود ایمان
  • مهسا IR ۱۴:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۳
   27 14
   تکه تکه کردند چون توانشو نداشتن جنازه را به جای دیگری منتقل کنند.به این شکل می‌توانستند بسته ها رو بدون اینکه کسی شک کنه خارج از منزل ببرن .
 • IR ۱۳:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۳
  47 27
  این هم بهانه وکلا هست برای تبرئه کردن این پدر و مادر قسی القلب نباید رحم کرد بهشون معلومه که سالم و در نهایت صحت عقلی هستن
 • IR ۱۳:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۳
  36 32
  به نظر من کار این دو نفر نیست کسی دیگه این کار رو کرده واز این دو پدر ومادر خواسته گردن بگیرن چون پدر سرطان داره و داره میمیره عمرش به پایان رسیده شاید تحدید شده باشن که اون دوتا فرزند رو میکشیم
 • IR ۱۳:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۳
  49 11
  دیگه تشخیص سلامت روان که کاری نداره مگه میخواید چکار کنید چند تا ازمایش و جلسه مشاوره فقط همین طرف. جنایت کرده چرا اصرار دارید بگید سلامت روان نداره بله هرکس جنایت میکنه قطعا سالم نیست چون انسان سالم که جنایت نمیکنه ولی این دلیل نمیشه هر کس هر جنایتی مرتکب شد با فرض عدم سلامت روانی تبرئه بشه.
 • IR ۱۳:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۳
  35 2
  نصف مردم ایر ان سالخورده هستند حتی اگر دیوانه زنجیر ی هم باشه یا کمی دیونه باشن هیچ تضمینی برای سلامت مردم در جامعه وجود ندارد چه از نظر عقلی وروانی خوب ویا بد در هر دو صورت ایشون برای مردم جامعه خطرناک هستند واگر مسله روحی رو بخواین مطرح کنید از فردا همه یک چشمه خل بازی در میارن هر کاری هم دلشون بخواد میکنن اگر مگر باید ایشون رو چک کنیم سلامت هستند یا نه کار اشتباه وحشتناک کرده وباید مجازات شدید بشن میخواین یک چای هم به ایشون بدین بخوره
 • صمد IR ۱۳:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۳
  16 0
  مساله قوه تشخیص افراد است نه بیمار یا سالم بودن، ممکنه بیمار باشند ولی تشخیص میدن که دارن کاری خلاف قانون و دارای پیاندهای قانونی را انجام می دهند، یعنی صاحب اختیار هستند و به نظر می رسد که چنین است،
 • IR ۱۳:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۳
  22 2
  این پدر و مادر نیاز به بررسی پزشکی نیست کاملا روانی هستن و قانون باید اشد مجازات رو اعمال کند در ضمن بخاطر بار منفی لطفا کششش ندیددیگه گدرا اعلام کنید و بگدرید به اندازه کافی مشکلات است
 • IR ۱۳:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۳
  37 5
  به نظر من باید باشدیدترین وضع وقطعه قطعه شدن جلوی مردم اعدام بشن تادیگر کسی این فکرها به ذهنش خطور نکند
 • IR ۱۳:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۳
  57 1
  به نظر من یک ثانیه موندن ظلم به اون مقتول هاست ومستحق یک ثانیه زندگی نیستند وقطعا اینا چون عمر خودشون رو کردند صددرصد باز هم از این کارا میکنند کافیه یکی یک ذره برخلافشان حرفی بزند همانطور که اقرار کردند ایناباید زودتر معدوم بشن وانصافا هزار بار اعدام براشون کم است
 • سعید IR ۱۴:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۳
  47 2
  باید بررسی بشه که آیا اینها خون آشام بوده اند!!! کاری که اینها کرده اند تا حالا حتی توی فیلم های وحشتناک هم ندیده ام.
 • گذر IR ۱۴:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۳
  50 4
  با احترام ،هیچ کدام از این مسائل رافع مسئولیت و جرم قتل این افراد نمیشه ،با وجود قتل مرحوم فرامرز قصاص رو نمیشه رد کرد،به چه حقی جان چند آدم رو براحتی با بدترین وضعیت ممکن گرفته میشه و این اشخاص باز بخود حق میدن و جنایت از این دسته رو مرتکب میشن ،البته به همدستی دیگه اعضا هم باید پلیس رسیدگی کنه تا افراد بیمار دیگه ای در جامعه رها نشن.بنظرم این قتل پیچیده تر از صورت قضیه ست .

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار