رئیس پلیس آگاهی کشور، جزئیات جدیدی از پرونده قتل «بابک خرمدین» کارگردان ۴۷ساله که ماه گذشته توسط مادر و پدرش کشته و جسدش تکه‌تکه شد، بیان کرد.

پدر بابک خرمدین

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از پایگاه خبری پلیس، انعکاس وسیع خبر قتل کارگردان ۴۷ ساله سینمای ایران با واکنش‌های متفاوتی از سوی افکار عمومی و کاربران فضای مجازی همراه بود و قتل فجیع بابک خرمدین به دست پدر و مادرش جامعه را در بهت، حیرت و ترس فرو برد.

چندی پیش قتل بابک خرمدین، خواهر و دامادشان در صدر اخبار حوادث قرار گرفت. ماجرا از این قرار بود که ۲۶ اردیبهشت تکه‌های بدن یک مرد در سطل زباله‌ای واقع در فاز سه شهرک اکباتان کشف شد. خبر کشف این جسد در رسانه‌ها منتشر و ساعتی بعد مشخص شد جسد مثله‌شده متعلق به بابک خرمدین؛ کارگردان سینما است.

زمانی که کارگر ضایعاتی، محل کشف جسد مثله‌شده را به مأموران پلیس نشان داد، مأموران پلیس با بررسی دوربین‌های مداربسته توانستند ماشینی را که این جسد با آن منتقل شده بود، شناسایی کنند و با شناسایی صاحب خودرو یعنی اکبر خرمدین پدر بابک، به منزل آنها رفتند و در حمام خانه با لکه‌های خون مواجه شدند. مأموران، پدر و مادر بابک را به عنوان اولین مظنونان قتل بازداشت کردند.

هنوز ساعتی از بازداشت پدر و مادر بابک خرمدین نگذشته بود که آنها به قتل فرزندشان اعتراف کردند. بعد از اعترافات هولناک پدر بابک خرمدین به قتل او، مثله کردن و اختفای جسد با کمک همسرش، معمایی جدیدی مطرح شد که ناپدید شدن ناگهانی خواهر بابک بود.

پدر بابک خرمدین که در پرونده قتل فجیع پسرش دستگیر شده بود، پس از ۳ روز پرده از ۲ جنایت دیگر خود برداشت و به قتل دختر و دامادش اعتراف کرد. به این ترتیب لحظه به لحظه بر عمق فجایع این پرونده افزوده شد. پدر بابک به قتل دختر و داماد خود اعتراف کرد و پرده از راز جنایت هولناک خود برداشت و در تازه‌ترین اعترافات خود گفت در سال ۹۰ داماد و بعدها در سال ۹۷ دختر خود را هم به قتل رسانده و برای رهایی از اجساد، آنها را تکه‌تکه کرده و هر کدام را در جایی رها کرد.

انعکاس وسیع خبر قتل کارگردان ۴۷ ساله سینمای ایران با واکنش های متفاوتی از سوی افکار عمومی و کاربران فضای مجازی همراه بود و قتل فجیع بابک خرمدین به دست پدر و مادرش جامعه را در بهت، حیرت و ترس فرو برد. 

اگرچه اظهارنظر دقیق درباره این جنایت نیازمند روشن شدن همه ابعاد ماجراست یا به قول سردار محمد قنبری، رئیس پلیس آگاهی کشور باید پس از بررسی‌های روانشناسی، جامعه‌شناسی و پلیسی اظهار نظر قطعی کرد، ولی تا این اندازه معلوم است که پدر و مادرش او را کشته‌ و سپس جنازه را مثله کرده و در سطل زباله انداخته‌اند و ظاهرا هنوز هم از این اقدام خود خشنود هستند. 

پروند قتل‌های خانوادگی افزایشی شده است؟

سردار محمد قنبری، رئیس پلیس ناجا در پاسخ به این سوال که بررسی صفحه اخبار حوادث این القا را به وجود می‌آورد که گویی میزان قتل‌های خانوادگی رو به افزایش است، گفت: خیر. آمارهای ما حاکی از افزایش قتل‌های خانوادگی نیست. قتل خانوادگی داریم اما اینکه بگوییم زیاد شده، خیر، این گونه نیست. بازتاب رسانه‌ای، پرداختن به این دست پرونده‌ها در شبکه‌های اجتماعی و اطلاع‌رسانی به مردم این القا و شائبه را به وجود می‌آورد که قتل‌های خانوادگی زیاد شده است در حالی که بنده قویا این ادعا را رد می‌کنم.

جزئیات جدید پرونده قتل بابک خرمدین | چرا پلیس مفقود شدن خواهر و داماد خرمدین‌ها را پیگیری نکرد؟

سردار قنبری در پاسخ به این سوال که به نظر شما چرا پرونده‌های جنایی چون پرونده قتل بابک خرمدین چنین بازتاب گسترده‌ای دارد، توضیح داد: از آنجایی که مقتول از چهره‌های هنری و آشنا برای جامعه هنرمندان و اهالی رسانه بوده بنابراین رسانه‌ها به این پرونده قتل، ورود گسترده‌ای داشتند و شاهد بازتاب وسیع این جنایت در رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی بودیم.

وی افزود: چه بسا از ابتدای خدمتم در پلیس آگاهی با پرونده‌های مشابهی مواجه بوده‌ام و اینکه چرا این گونه بازتاب نداشته است می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد از جمله اینکه امروزه استفاده گسترده از فضای مجازی دلیل نشر اخبار این‌چنینی است. 

این مقام انتظامی با ذکر چند مثال در وقوع چنین پرونده‌های جنایی در سکوت خبری بیان کرد: چندی پیش، در یکی از استان‌ها فردی دختر ۷ ساله خود را با ساتور به ۴۰ قسمت تقسیم کرده بود در حالی که بازتاب رسانه‌ای نداشت گویی اخبار مربوط به پرونده‌هایی جنایی تهران نسبت به سایر استان‌ها بازتاب گسترده‌تری دارد! 

وی افزود: متاسفانه علیرغم انعکاس گسترده رسانه‌ها و پرداختن به پرونده‌های جنایی به دلیل تحریک حس کنجکاوی و جذب مخاطب، پس از اینکه این دست پرونده‌ها در جریان رسیدگی و نتیجه‌گیری قرار می‌گیرد، گویی موضوع به فراموشی سپرده می‌شود و کسی به این نمی‌پردازد یا از من نوعی یا کارشناس سوال نمی‌شود «علت و ریشه این مسئله در چیست؟» یا به این محورها پرداخته شود که «پیامدها و تاثیرات منفی نشر گسترده این سوژه‌های جنایی بر افکار عمومی و جامعه به لحاظ روانشناختی یا جامعه‌شناختی چیست؟» 

ماجرای مفقود شدن داماد خانواده خرمدین

رئیس پلیس آگاهی ناجا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا بعد از اینکه مفقودی داماد به پلیس گزارش می‌شود و بعد از چند روز ادعا می‌شود داماد به خارج از کشور رفته است پلیس تحقیقات بیشتری برای صحت و سقم ماجرا انجام نداده است، گفت: در بحث مفقودی داماد خانواده پرونده تشکیل شده بود اما خانواده به آن صورت پیگیر نبودند.

سردار قنبری افزود: نمی‌شود هر موضوع مفقودی را به قتل تعمیم داد و در تشکیل پرونده‌های مربوط به قتل در پی مفقودی، وجود شاکی مهم است. باید دلایلی وجود داشته باشد، فردی مثلا مفقود شده و در پرونده‌اش همه اقداماتی که پلیس باید انجام دهد، صورت گرفته... در رابطه با دلایل و مدارک کافی برای اینکه اثبات شود در آن زمان داماد خانواده به قتل رسیده به دست نیامده و با فاش شدن راز این جنایات فجیع مشخص است که قاتل شگرد پیچیده‌ای را انتخاب کرده و حتی نزدیک‌ترین افراد پدر بابک هم کوچک‌ترین شکی به این فرد مبنی بر اینکه شاید داماد خانواده به قتل رسیده باشد، نداشته‌اند. در هر صورت دلایل و مدارکی در زمان مذکور مبنی بر قتل به دست نیامده است.

وی یادآور شد: هرچند در زمان اعلام مفقودی داماد خانواده این اظهارات هم مبنی بر اینکه دامادشان با ماشین مسافر قاچاق به یکی از مرزها برده است، مطرح شده است، اما باید تمام اعترافات آنها صحت‌سنجی شود؛ چراکه داماد، خواهرزاده آقای قاتل است و در حال حاضر فقط مادرش در قید حیات است و باید تمامی ابعاد ماجرا بررسی شود.

بررسی پرونده‌های افراد مفقودی

رئیس پلیس آگاهی ناجا درباره پرونده‌های افراد مفقودی اظهار کرد: چندی است طرحی در پلیس آگاهی درباره پرونده‌های افراد مفقودی اجرایی می‌کنیم؛ بدین گونه که هر سه ماه یک بار وضعیت پرونده‌های افراد فقدانی را به طور کامل بازنگری می‌کنیم، تمام زوایای پیدا و پنهان پرونده را طی این طرح بررسی و مرور می‌کنیم، ولی به هر حال سرنوشت درصدی از فقدانی‌ها هنوز برای ما مشخص نشده و در دست بررسی قرار می‌گیرد که ممکن است دریابیم برخی از این افراد مفقودی به قتل رسیده‌اند یا به خارج از کشور رفته‌اند و... 

سردار قنبری گفت: قاتل به علت یک سری موضوعاتی که وجود دارد و بنا به دلایلی که از منظر جرم‌شناسی، جامعه‌شناختی وروان‌شناختی قابل بررسی است، قتل را فجیع انجام داده است و از لحاظ حقوقی جنایت بر میت هم کرده است؛ بعد از کشتن مقتول، یک جرم جداگانه انجام داده است.

وی افزود: کشتن یک انسان و قتل یک جرم است و جنایت بر میت جرم دیگری که ما در پرونده قتل بابک خرمدین می‌بینیم که قاتل جرم‌های مکرر انجام داده است و خودش صراحتا به این موضوع اذعان داشته است.

سرعت عمل پلیس در شناسایی هویت مقتول

سردار قنبری بیان کرد: پلیس با چند قطعه از یک جسد مواجه شد و از روی یک تکه از جسد هویت آن شناسایی شده است و این بیانگر هوشمندی و توانمندی پلیس است. از طریق بانک‌های اطلاعاتی کمتر از دو ساعت هویت جسد مشخص شد. با هویت جسد منزل شناسایی شد، در داخل منزل خونی که شسته شده بود و پاک کرده بودند، پلیس با ابزارهای دقیق‌نگری توانست آثار خونی را کشف کند و در عرض ۶ ساعت قاتل را شناسایی کرد.

پدر و مادر بابک خرمدین به قتل اعتراف کردند؟

رئیس پلیس آگاهی کشور در پاسخ به این سوال که آیا پس از ورود پلیس به ماجرا قاتلان اعتراف به قتل بابک خرمدین کردند، پاسخ داد: خیر. در ابتدا خانواده مقتول اعلام کردند از مقتول خبر ندارند،  قاتلان در مواجهه اولیه با پلیس منکر قتل شدند و از قضیه اظهار بی‌اطلاعی کردند و پس از اینکه پلیس تشخیص داد که بابک در داخل خانه به قتل رسیده است و پدر و مادرش وقتی با دلایل پلیس مبنی بر قتل مواجه شدند لب به اعتراف گشودند. 

سردار قنبری تصریح کرد: در واقع، پدر و مادر مرحوم بابک خرمدین در مواجهه با دلایل پلیس اقرار به قتل کردند. اگر بنا بود که پیش از مستندات پلیس لب به اعتراف بگشایند در رابطه با قتل داماد و دخترشان نزد پلیس می‌آمدند و طی این سال‌ها اعتراف می‌کردند.

وی با اشاره به گفت‌وگوی مستقیم با قاتلان این پرونده، در پاسخ به این سوال که به نظر شما ریشه این اتفاق چیست، گفت: ابعاد مختلفی دارد. نمی‌شود یک بعدی به ماجرا نگریست و در حال حاضر مطالعات درباره شخصیت این فرد در حال انجام است. گروهی متشکل از روان‌شناس، جامعه‌شناس و جرم‌شناس در حال بررسی هستند و منتظر اعلام نتیجه کارشناسان امر هستیم. در واقع مد نظر این است که از همه زوایا به موضوع پرداخته شود.

این مقام انتظامی با بیان اینکه اکبر خرمدین انگیزه‌های مختلفی را برای سه قتل عنوان می‌کند، افزود: با تکمیل شدن تحقیقات، ریشه‌های وقوع این جنایت مشخص و روشن می‌شود.

رد پای قتل دیگری در پرونده خرمدین‌ها مطرح است؟

این مقام ارشد انتظامی در پاسخ به این سوال که ممکن است علاوه بر این سه قتل که قاتلان اعتراف کرده‌اند، در این پرونده موضوع قتل دیگری در کار باشد که تاکنون مشخص نشده است، خاطرنشان کرد: حدس اولیه ما نیز این بود اما پس از بررسی‌های فنی باید بگویم تاکنون دلایلی مبنی بر وقوع قتل دیگر توسط این افراد وجود ندارد.

سردار قنبری با بیان اینکه قتل با انگیزه‌های مختلفی صورت می‌گیرد، بیان کرد: پدر بابک هنوز اعتقاد دارد اگر زمان به عقب برگردد، باز همین جنایت را تکرار می‌کرد یعنی به قدری خودش را از نظر روانی اشباع کرده که اقدامات خود را توجیه می‌کند که این موضوع از دیدگاه روان‌شناختی قابل بررسی است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا همسر قاتل تحت فشار از طرف فرد قاتل دست به این جنایات زده است یا خیر، گفت: مادر خانواده در اعترافات خود به مشارکت بر قتل اقرار کرده است. به هر حال به نظر می‌رسد مادر خانواده در تمام مراحل زندگی تابع همسر خود بوده و از وی اطاعت می‌کرده است.

سردار قنبری در پاسخ به این سوال که آیا بازتاب رسانه‌ای موضوع یا ارتباط پرونده با یک هنرمند باعث شده که پلیس در پیگیری این پرونده نگاه ویژه‌ای داشته باشد، تصریح کرد: کشف قطعاتی از جسد و سرعت عمل پلیس برای شناسایی هویت مقتول، این اندیشه را باید از ذهن دور کند که به این دلایل مورد اشاره شما، ممکن است پلیس پیگیری ویژه‌تری را برای بررسی و پیگیری این پرونده لحاظ کرده باشد.

در پیگیری پرونده‌ها تبعیضی نداریم

وی تاکید کرد: ما تبعیضی در پیگیری پرونده‌ها نداریم. ۹۷ درصد اجساد ناشناس (هرچند تعداد کم است) را پلیس در کوتاه‌ترین زمان شناسایی می‌کند و خیلی سریع با اولیای دم جسد را پیدا می‌کند یا اگر ماجرا قتل باشد، قاتل یا قاتلان شناسایی می‌شوند. برای ما فرقی نمی‌کند پرونده مربوط به کیست.

رئیس پلیس آگاهی ناجا دامه داد کرد: وقتی فردی به پلیس مراجعه می‌کند برای ما فرقی نمی‌کند وابسته به یک نهاد و جایگاه خاصی باشد، ما خود را خادم همه مردم می‌دانیم و در عمل هم اثبات کرده‌ایم.

وی یادآور شد: یک نکته که وجود دارد گویی پرونده مربوط به اشخاص معروف بازتاب بیشتری پیدا می‌کند و این باعث می‌شود شائبه‌هایی در مورد روند پیگیری پیش آید. به طور مثال در پرونده‌ای که اتفاقا یکی از ورزشکاران مال‌باخته بود همزمان با آن پرونده، ۴۰ مورد سرقت دیگر از سارق مورد نظر کشف شد، اما کسی به این موضوع نپرداخت.

رئیس پلیس آگاهی ناجا گفت: برخی مواقع رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی برای جذب مخاطب بیشتر روی پرونده‌های مربوط به هنرمندان و افراد مشهور مانور گسترده‌تری می‌دهند.

کد خبر 607192

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار