گونه یا واریانت هندی کروناویروس که نام رسمی آن B.1.617 است، برای نخستین بار در ماه اکتبر در هند شناسایی شد.

India

به گزارش همشهری‌آنلاین این فرضیه مطرح شده است که این گونه جدید کروناویروس، که گونه «جهش‌یافته دوگانه» (double mutant) خوانده شده است، عامل موج جدید شیوع کرونا در هند باشد.

گونه هندی کروناویروس از جمله دارای دو جهش L452R و E484Q است، در گونه‌های دیگر ویروس به طور جداگانه و منفرد دیده شده است، اما تنها این گونه است که هر دو جهش همراه هم وجود دارند.

جهش L425R که در گونه کالیفرنیایی واگیرتر کروناویروس دیده شده است، قدرت اتصال پروتئین‌های گل‌میخی سطح ویروس را به سلول‌های انسانی افزایش می‌دهد و در نتیجه باعث واگیرتر شدن ویروس می‌شود و همچنین بالقوه می‌تواند تکثیر ویروس را افزایش دهد.

جهش E484Q شبیه به جهش E484K است که در گونه‌های انگلیسی و آفریقای جنوبی کروناویروس وجود دارد و نشان داده شده است اثربخشی آنتی‌بادی‌های تولیدشده در نتیجه تزریق واکسن یا عفونت قبلی کرونا را کاهش می‌دهند.

کارشناسان در هند درباره سرایت‌پذیری بالای این گونه «جهش‌یافته دوگانه» ابراز نگرانی کرده‌اند؛ چرا که تقریبا ۶۰ درصد از همه موارد مثبت در کانون اصلی شیوع کرونا در ایالت ماهاراشترا در غرب هند از این گونه بوده است.

گونه B.1.617 تاکنون به دست‌کم ۲۱ کشور دیگر از جمله انگلیس، آمریکا، استرالیا، نیوزیلند، آلمان رسیده است و چندین کشور دیگر برای جلوگیری از ورود آن به ممنوعیت‌های مسافرتی دست زده‌اند.

این هفته از اسرائیل که هشت مورد ابتلای ناشی از گونه هندی کرونا را ثبت کرده است، گزارش شد واکسن فایزر/بیونتک بر ضد این گونه جدید هر چند به مقدار کمتر اثربخشی دارد.

پژوهشگران هنوز دقیقا نمی‌دانند آیا گونه هندی کرونا نسبت به گونه‌های دیگر مرگبارتر است یا نه و میزان اثربخشی واکسن‌های موجود در برابر آن چقدر است.

بررسی‌های قبلی بر روی گونه‌های کروناویروس دارای جهش L452R نشان‌دهنده افزایش ۲۰ درصدی واگیری ویروس و کاهش بیش از ۵۰ درصدی تاثیر آنتی‌بادی‌های ضد ویروس بوده است، اما بر مبنای بررسی در اسرائیل دست‌کم یکی از واکسن‌های موجود بر آن موثر است.

درباره شدت بیماری‌زایی این گونه جدید هم هنوز داده‌ای منتشر نشده است. گرچه اخیرا شمار مرگ‌های ناشی از کرونا در هند در حال افزایش بوده است، این افزایش با افزایش مشابه در موارد جدید عفونت همراه بوده است. این افزایش موارد جدید عفونت ممکن است ناشی از عوامل دیگر از جمله برگزاری تجمع‌های بزرگ یا عدم رعایت احتیاطات بهداشتی مانند ماسک زدن هم باشد. 

بعضی کارشناسان در هند هم معتقدند این گونه جدید واگیرتر است اما کشندگی بیشتری ندارد؛ با این حال افزایش موارد عفونت جدید با این گونه واگیرتر باعث افزایش بیش از حد بار بر زیرساخت بهداشتی- درمانی نه‌چندان مناسب در هند شده و به این علت مرگ‌ومیرها بالا رفته است.

یک موضوع نگران‌کننده دیگر این است که توالی‌یابی ژنتیکی ویروس‌های کرونا در هند به طور محدودی انجام می‌شود. این کشور جمعیتی ۱.۴ میلیارد نفری دارد و اکنون روزانه بیش از ۲۵۰هزار مورد کووید-۱۹ گزارش می‌دهد و کارشناسان نگران هستند در چنین شرایطی گونه‌های جدید جهش‌یافته دیگر کروناویروس به وجود آیند که ناشناخته بمانند و در دیگر کشورها منتشر شوند.

کد خبر 596816

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار